Kuidas kasvatada enda laps targaks?

Kõikidel lastevanematel on üks ühine soov- kasvatada tark laps. Nad usuvad, et arukas laps on õnnelik, terve ja naudib edukat elu. Paljud vanemad siiski ei tea kust alustada. Nad võivad tunda endid üle koormatuna ja muretsevad, et targa lapse kasvatamine on väga raske või käib üle jõu. Ometi on need mured kaugel tõest. Armastav ja hooliv kodu aitab väga hästi arendada lapse intelligentsust.

Side ja suhtlemine alates sünnist

1. Loo oma lapsega side. Eksperdid on arvamusel, et alates sünnist on lapse aju mures ohutuse pärast. Kui laps ei tunne end turvaliselt ei suuda ta õppida nii hästi kui võiks. Kohe peale sündi on palju asju mida sa saad teha, et su laps tunneks end turvaliselt ning kõik need on seotud sinu ja lapse vahelisest sidemest.
• Füüsiline nahk vastu nahka kontakt aitab sidet luua ja annab turvalise tunde.
• Hoia oma beebi enda ligidal kui välja lähete. Proovi kasutada pigem lapse kandekotti kui käru.
• Toida võimalusel rinnaga, kuna see aitab luua sidet ning aitab kaasa ka aju arenemisel.
• Katsu vältida enda elukaaslasega tülitsemist beebi ees, kuna see võib lapses ebakindlust tekitada.

2. Lõpeta muretsemine ärahellitamise suhtes. Paljud vanemad muretsevad, et kui nad beebi vajadustele kohe vastavad hellitavad nad lapse ära, kuid see pole tõsi. Reageerides koheselt aitad oma lapsele õpetada, et ta saab sinuga suhelda. Lisaks pakud sa sellega beebile turvatunnet mida ta vajab, et areneda targaks lapseks.

3. Sotsialiseeri varakult ja tihedalt. Lapsed kes suhtlevad teiste lastega juba varajases vanuses õpivad olulisi oskusi eluks. See aitab lastel tutvuda erinevate ideede, inimeste ja kultuuridega. Lisaks aitab varajane sotsialiseerimine last kui ta koolis hakkab käima. Ta on paremini valmistunud sotsiaalseks keskkonnaks ja hiljutised uuringud leiavad, et tänu suhtlemisele võib laps ka paremini lugema hakata.

4. Suhtle oma lapsega ja räägi palju. Me elame kõrgtehnoloogilises ajastus, kus on disainitud palju televisooni programme ja telefoni rakendusi, et last juba sünnist saati targemaks teha. Hiljutised uuringud aga leiavad, et nendest pole kasu ning need võivad hoopis sõnade õppimist aeglustada. Mõned teadlased leiavad, et tulemused on sellised sellepärast, et rakendused ja televisiooni saated asendavad seda aega, mida muidu veedaks beebi koos enda vanemaga.
• Räägi beebiga iga päev kui toimetusi teed. Räägi talle mida sa teed ja miks sa seda teed. Kuigi ta ei saa sulle vastata, kuulab ta väga tähelepanelikult kõike mida sa ütled.
• Kolme aastaseks saades on lastel kellega räägiti tihedasti IQ 1.5 korda kõrgem kui nendel kellega räägiti harvem.

5. Väldi telekat, telefone ja muid selliseid meelelahutusi. Selliste seadete tihe kasutamine on näidanud, et sellel on lastele negatiivne mõju, mis avaldub nõrkade tulemustega koolis ja tähelepanu puudusena. Kuna lapse aju areneb varajases vanuses väga ruttu soovitavad lastearstid, et selliseid seadmeid ei tohiks kasutada alla kahe aasta vanuses lastel.
• Loo kodus “ekraanivabad tsoonid”. Eemalda magamistoast televiisorid, videomängud ja arvutid. Lisaks pane telekas kinni söömisaegade ajal.
• Harivad televisiooni saated ja rakendused pole just tingimata halvad asjad, kuid neid ei tohiks kasutada vanema ja lapse ühise ajaveetmise asemel ning alla kahe aastastel lastel.

Hariv mänguaeg

1. Loe oma beebile. Senikaua kuni su laps lugeda ei oska on kasulik kui sa talle ette loed. See tutvustab teda varakult raamatute ja lugemisega ning aitab kaasa, et temast saaks eluaegne lugeja. Inimesed kes loevad palju kipuvad olema ka targemad kui need kes lugeda ei armasta. Samuti on koos raamatu lugemine hea võimalus lapsega sidet luua.
• Osta või laenuta raamatukogust raamatuid milles on palju pilte. Sinu beebile meeldivad värvilised pildid ning sinu rahustav hääl.

2. Osta lapsele mänguasju, kuid pea sellega piiri. Mänguasjad aitavad arendada beebi aju. On oluline, et mänguasjad on vanusele sobivad. Enamustel mänguasjadel on kirjas mis vanusele need sobivad ning ka juhendid mida tuleks järgida.
• Kuni üheksa kuuseid imikuid kütkestavad värv ja helid nii, et proovi selles vanuses beebile anda kõristi.
• Peale üheksat kuud peaks olema su laps võimeline mängima pusle taoliste mänguasjadega. Anna talle mängimiseks ehitusklotse.
• Kõik mänguasjad mis tekitavad lapses uudishimu ja huvi on kasulikud lapse intelligentsusele.

3. Julgusta uurimisi ja kogemusi. Erinevate keskkondade kogemine aitab kaasa beebi aju arengule. See laiendab vaatepilti ja laseb tal näha uusi ja huvitavaid asju. Erinevate materjalide ja tekstuuride uurimine aitab kaasa tema huvile uute asjade suhtes. Kõik see aitab lapsel arukaks areneda.
• Et kogeda erinevaid asju võta enda laps kaasa erinevatesse kohtadesse: toidupoodi, raamatukokku, muuseumi, loomaaeda, turule ja muudesse kohtadesse kus sul endal on vaja käia.
• Aita lapsel uurida erinevaid materjale, tekstuure ja temperatuure. Lase tal endal asju avastada, kuid veendu selles, et need oleks ohutud.

4. Uusi asju ja kohti tundma õppides mängi lapsega. Kui väljas jalutate mängi mänge nagu “Mis värvi on see auto?” või “Mis kujuga on see silt?”. Neid mänge mängides julgusta last rääkima ja asju tuvastama. See annab talle enesekindlust mida ta vajab, et olla väljendusrikas ja arukas.
• Näita näpuga asjadele, et aidata lapsel kiiremini õppida.

Tervislik eluviis

1. Võimalusel toida enda last rinnapiimaga. Paljud teaduslikud uuringud on jõudnud järeldusele, et rinnapiim on parim toit lapse aju arenemiseks. Nendel lastel, kes on saanud ainult rinnapiima on aju paremini arenenud kui nendel kes on saanud rinnapiima ja pudelisööki vaheldumisi. Arstid soovitavad rinnaga toitmist vähemalt kolm kuud.

2. Toida last tervislikult. Kui su laps on lõpetanud rinnapiima saamise on palju toite mis aitavad ajul areneda. Nende seas on: mustikad, jogurt, läätsed, brokkoli, avokaado, liha, ploomid, apelsinid ja rohelised köögiviljad nagu spinat.
• Proovi keeta lihaga hautist, et see oleks kena ja pehme lapsele.
• Proovi spinati aurutamist ning selle segamist hommikusöögihelvestega.
• Ära ole mures küllastumata rasva pärast. Su lapse aju lausa vajab seda.

3. Julgusta aktiivsust. Uuringud on näidanud, et lapsed kes on füüsiliselt aktiivsemad saavad kognitiivsetes testides paremaid tulemusi kui lapsed kes pole füüsiliselt nii aktiivsed. Saksamaal tehtud uuring leidis, et vanemad lapsed õpivad sõnavara 20% kiiremini peale füüsilisi harjutusi.
• Võta enda beebit autoistmest ja kärust tihedamini välja. Muidugi peab laps sõidu ajal autos kindalt kinnitatud olema, kuid kui teda hoida tihedalt autoistmel ka siis kui auto on paigal võib tema aeglustuda tema füüsiline ja vaimne areng.
• Väikelapsed peaksid saama vähemalt 30 minutit struktureeritud mänguaega iga päev.
• Koolieelikutel peaks see aeg olema vähemalt 60 minutit.

Targa lapse kasvatamine pakub ainulaadseid väljakutseid ja võimalusi. Tundub küll, et pead kulutama palju rohkem aega ja energiat, et edendada intellektuaalset kasvu ja uudishimu enda lapses. See on tõsi, aga samal ajal premeerib see sind lähema suhtega ja aitab sul mõista enda last paremini. Jäta meelde, et kõik tegevused peaksid olema vanusele sobivad. Ära kiirusta enda last tagant.

 

Erinevate piltidega puidust pusle

Puust kõristi lastele

Erinevate kujunditega arendavad munad

Arendav klotsidega pusle lastele

Puust pallikujuline pusle lastele

Avatar photo

Stella Salaka

Articles: 356