Küünte lõikamine on oluline ülesanne, et hoida koera küüned lühikeste ja tervetena. Samuti hoiab see sinu põrandad ja mööbli kriimudest vabana. Pikad küüned võivad murduda ja veritseda või kasvada käpa sisse ning põhjustada valu. Kui küüned takistavad normaalset käpa liikumist võivad pikad küüned ka koera lonkama panna. Regulaarne küüntelõikus hoiab ära need probleemid ning annab sulle võimaluse jälgida koera küüsi, et avastada varakult küünte ebanormaalsusi.
Koera harjutamine
- Vali õige aeg. Enamustele koertele ei meeldi küünte lõikamine nii, et on oluline valida aeg, kus koer on rahulik ja lõõgastunud. Kui tal on peal mängutuju, siis oota kuni ta on maha rahunenud enne, kui hakkad teda harjutama lõikamisega.
- Võta asja rahulikult ja aeglaselt. Alusta sellest, et puuduta õrnalt koera käppasid. Kui ta ei tõmba käppa ära või ei hakka vastu, siis hakka käppa masseerima ning vajuta õrnalt küüntele. Olenevalt koera vanusest ja temperamendist, võib kuluda mitu sessiooni, enne kui ta harjub sellega ära, et tema käppasid puudutatakse. Korda seda harjutust mitu korda päevas, senikaua kuni koer käppade puudutamisele enam ei reageeri.
- Õpeta vajadusel koera lõikamise ajal külili lamama. Kui su koeral on varem küünte lõikamisega olnud halb kogemus, siis võib ta lõikamisele vastu hakata. Näiteks kui keegi on küünt lõigates talle sisse lõiganud, siis on ta kogenud lõikamisest tulenevat valu ja veritsust. Vanadel koertel võib aga varvastes olla liigesepõletik ning küünte trimmimine võib põhjustada ebamugavust. Selliste koerte jaoks on abistav see, kui lased neil lamada sel ajal kui sa küüsi lõikad.
• Lase koeral lamada külili, kui harjutad teda küünte lõikamiseks.
• Üks moodus küünte lõikamiseks on siis kui koer seisab. Nii saab lõigata küüsi ilma käppa tõstmata. Seda tee ainult juhul, kui oled loomade küünte trimmimises kogenud. - Kontrolli käppa, et puuduksid ebanormaalsused. Kui masseerid käppi ja küüsi, siis kasuta võimalust ning uuri nende tervisliku seisundit. Kui leiad valusa koha, murdunud küüne, paistetuse, punatuse või ebanormaalse küünevärvi, siis konsulteeri loomaarstiga enne kui küüsi lõikama asud. Traumad, nakkused, kasvajad ja immuunhaigused on kõige tavalisemad küünte ebanormaalsused koeral.
• Trauma esineb tavaliselt korraga ühel küünel ning on põhjustatud karmil pinnasel jooksmisest, terava asja peale astumisest või valest küünelõikusest.
• Trauma või terviseprobleemid nagu diabeet ja kilpnäärme probleemid võivad tuua kaasa bakteriaalse infektsiooni. Bakteriaalne infektsioon põhjustab tavaliselt paistetust, valu ja küünt ümbritsevat eritist.
• Seente ja parasiitide infektsioonid on harvemad kui bakteriaalsed, kuid võivad põhjustada samu sümptomeid.
• Kasvajad võivad võtta erinevaid vorme: tükid, muhud, tursed, punetus või eritis.
• Immuunhaigused võivad samuti küünt mõjutada ning teha küüned rabedaks ja kooruvaks.
• Kui midagi sellist koera küünte juures avastad, siis näita neid loomaarstile võimalikult kiiresti.
Küünte lõikamine
- Kasuta tange mis on spetsiaalselt koertele tehtud. Inimeste tangid on mõeldud lamedale pinnale, kuid koerte küüned on paksemad ja torujad. Inimestele loodud küünetangide kasutamisel lömastad küünt ning põhjustad valu või vigastust. On olemas erinevat tüüpi tange, kõige levinum on U-kujulised “giljotiinid” või kääre meenutavad tangid. Millist tüüpi kasutada, see on sinu enda valik.
• Kääride moodi tange on lihtsam kasutada, kuna sa ei pea küünt tõmbama läbi lõikepinna nagu “giljotiiniga” tegema pead. - Määra kindlaks küüne säsiosa. Küüne säsiosa on osa küünest, milles on palju verevarustust ja närve. Sinna sisse lõikamine võib olla koerale valus ning põhjustada veritsust. Ideaalis peaksid lõikama küüne 2-4 mm kauguselt küüne säsiosast.
• Kui su koeral on valged küüned, siis peaksid nägema roosakat säsiosa läbi küüne kumamas.
• Kui su koeral on tumedad küüned, siis sa seda ei näe. Trimmi küüsi hästi ettevaatlikult, et mitte sinna sisse lõigata. Oleks parim kui vaataksid kõigepealt kui palju loomaarst küünt lõikab.
• Kui koera küüned liiga pikaks kasvavad, siis kasvab nendega koos ka säsiosa. Sagedased trimmimised aitavad säsiosal tagasi normaalseks tõmbuda. - Kindlusta koera asend. Kui koer on rahulik ning harjunud küünte lõikamise ja käppade puutumisega, siis lase tal lihtsalt rahulikult lamada sel ajal kui küüsi lõikad. Kui ta muutub aga rahutuks, siis hoia teda õrnalt lamavas poosis kasutades küünarnukki ja kätt, mis tema käppa hoiab.
• Kui su koer sipleb palju, siis kutsu appi ka keegi teine. Lase tal koera kinni hoida, et sa saaksid lõikamisele keskenduda. - Alusta tagumiste käppadega. Tagumistel käppadel olevad küüned on tavaliselt lühemad ja neid on kergem trimmida. Samuti kipuvad koerad olema veidi rahulikumad tagumiste käppade katsumise suhtes, kui eesmiste.
• Määra kindlaks küüne säsiosa enne kui küünt lõikama asud. - Kui säsiosale sisse lõikad, siis peata veritsus. Säsiosa veritseb tavaliselt palju ning sinu koer võib niuksuda või proovida sind naksata, kui sa sinna sisse lõikad. Kui sa kogemata veritsuse põhjustad, siis hoia küünel mõned minutid salvräti tükki. Kui see ei peata veritsust, siis pane peale maisitärklist või spetsiaalset vere peatamise pulbrit, mida saad soetada loomapoodidest.
• Kui veritsus peale kümmet minutit seisma ei jää, siis tasub helistada loomaarstile. - Kiida koera sagedalt. Palju kiitmist või väike maius on head moodused koera paigal püsimiseks. Kiida terve protsessi ajal ning anna maius peale iga käpaga lõpetamist.
- Kui soovid, siis viili küüsi. Nagu ka inimeste küüned, võivad koerte küüned olla peale lõikamist karedad ja ebaühtlased. Aja jooksul kuluvad need tagasi normaalseks. Kuid kui muretsed enda mööbli või põranda pärast, siis võid need koheselt ümaraks ja ühtlaseks viilida.
Lisaks:
• Kui koer seisab ühtlasel ja kõval pinnal, siis peaksid küüne ja põranda vahele saama libistada paberilehe. Kui sa seda teha ei saa, siis on koera küüned liiga pikad.
• Kui sa ei tunne end piisavalt kindlalt koera küünte lõikamiseks, siis võid neid ka hoopis viilida. Sa ei pea kõiki küüsi korraga ära tegema, tee üks õhtu üks käpp, teisel õhtul teine jne.
• Enne küünte lõikamist tasub koera vannitada, kuna see teeb küüned pehmemaks ning neid on kergem lõigata.
• Sissekasvanud küüntega peab tegelema loomaarst, neid ei tohi ise lõikama hakata.
• Kui peale küünte lõikamist koer lonkama hakkab, siis konsulteeri loomaarstiga.