E-POOD Tootekategooriad

Kuidas madusid oma aiast eemale peletada?

Kuidas kujundada oma aeda, et madusid eemal hoida?

Madudest on tihtipeale abi, kuna nad suudavad aedadest kahjureid eemale hoida. Kuid tõenäoliselt ei meeldi sulle mõte, et rahulikult rohides mõne mao, eriti rästikuga, silmitsi satud. Üldiselt eelistame ju ikka, et madudest oleks abi, kuid seda teatud distantsilt. Õnneks saame seda reguleerida teatud taimede istutamise ja ruumi hooldamisega. Siin on võimalused, mida teha, et enda aeda vähem maosõbralikuks muuta

Taimed, millede lõhn madudele ei meeldi


Maod tunnevad lõhna oma keelega tänu organile, mida nimetatakse Jacobseni organiks, mis võimaldab neil testida väliskeskkonna molekule, mistõttu nad kipuvad olema teatud taimede lõhnade suhtes tundlikumad kui imetajad ja inimesed. See tähendab seda, et mõned tugeva lõhnaga taimed aitavad vältida madude sisseseadmist sinu aias. Mõned head valikud on näiteks:


• Maitsetaimed, eriti lavendel ja sellega seotud liigid
• Yucca
• Marigold
• Ämmakeel
• Sibul ja Küüslauk
Kui soovid mõnda dekoratiivsema välimusega sorti, siis aitavad madusid eemal hoida ka sidrunhein ning mugulrohi.

Väldi sellise keskkonna loomist, kuhu maod end peita saavad

Teine asi, mida madude tõrjumisel arvesse võtma peaks, on see, millise keskkonna sinu aed loob. Kui elad kohas, kus maod (eriti rästikud) võivad probleemiks olla, siis peaksid kindlasti vältima selliste keskkondade loomist, kuhu nad end mugavalt peita saaks. Hoia ala prahist puhas ning niidetuna. Sooja ja mugavat peidukohta pakuvad madudele eriti kivikuhjad ning põõsad.


Madusid meelitavad ligi madalad viinapuud ning võsa ja ka hommikuhiilgus, roomav tüümian ja ristik. Kuigi need on aianduses populaarsed taimed, on hea mõte nende hulk minimaalsena hoida, kui soovid aias pesitsevate madude kogust vähendada.

Väldi madude saagi ligi meelitamist

Teine asi, mida taimede puhul arvesse võtma peaks, et madusid vältida, on nende peamine toiduallikas- närilised ja kahjurid. Kõrged heintaimed ja seemnetega taimed (nagu näiteks päevalilled), meelitavad ligi hiiri ning annavad sellega madudele toiduallika.


Kui su aias on selliseid taimi, siis hoia neid ümbritsev ala pinnakatteta, et madudel poleks mugav jahti pidada. Hiirtele ei meeldi ka piparmünt, salvei ja lavendel ning samuti ei meeldi need ka madudele, mistõttu on need aeda istutamiseks head taimed, kuna hoiavad eemale nii hiiri kui ka madusid.