E-POOD Tootekategooriad

Kuidas oravaid eemal hoida?

Oravad on tuntud oma osavuse ja visaduse poolest ning kuigi nad on armsad, võivad nad hävitada vara ja tõrjuda eemale linde. Lisaks võivad nad ära süüa taimi, mida sa endale kasvatada soovid. Õnneks on võimalik oravaid aiast eemale peletada ning kaitsta enda taimi.

Õue muutmine vähem kutsuvaks

 1. Pritsi aeda närilistele mõeldud peletajat. Nendes on tihtipeale kasutatud kiskjate uriini, mille lõhna tundes oravad eemale hoiavad, et nad saagiks ei langeks. Pritsi peletajat enda aia ümber, et oravaid ja ka teisi närilisi eemale hoida.
 2. Puista aeda koera- või kassikarvu või inimeste juukseid. Oravatele ei meeldi nende karvade ja juuste lõhn, kuna nad peavad kasse, koeri ja inimesi ohtlikuks. Pane karvade peale natuke mulda, et tuul neid täielikult minema ei puhuks.
  • Sa pead karvu ja juukseid aeg-ajalt uuesti panema.
 3. Istuta enda aia ümber lilli, mis oravatele ei meeldi. Proovi lilli nagu näiteks saialill, kuna oravatele ei meeldi selle lõhn. Samuti võid proovida istutada ka sinepitaime ning piparmünti.
  • Loo nende taimedega barjäär enda aia ümber, et oravad aeda sisse ei tuleks.
 4. Mõtle koera või kassi võtmise peale. Kui sul on kodus koer, kes aias ringi liigub, siis ei soovi oravad su aeda enam külastada. Muidugi ei saa sa koera kogu aeg väljas hoida, kuid isegi koera aeg-ajalt väljas olemine peletab nad eemale.
  • Ka kass aitab oravaid eemal hoida. Isegi kui su kass on tubane ning sa teda välja ei lase, piisab sellestki.
 5. Korja ära ahvatlev toit. Kui su aias on tamme- või pähklipuid või marjapõõsaid, siis korja kokku kõik mahakukkunud viljad. Sellega võib olla küll raske sammu pidada, kuid tõenäoliselt ei soovi oravad su aeda enam külastada, kui neil seal midagi süüa pole.
 6. Lisa puudele metallist kraed. Lõika lehtmetallist õhuke jupp. Tee see piisavalt suureks, et see ümber puu ulatuks ning umbes meetri kõrguseks. Pane see puu külge kuskil kaks meetrit maapinnast kõrgemal. Nii ei saa oravad su puude otsas turnida.
  • Krae kinnitamiseks kasuta traati.

Oravate peletamine taimedest eemale

 1. Kaevamise vältimiseks kasta pinnast siis kui lillesibulaid mulda paned. Oravaid köidab värskelt treitud muld, kuna nad arvavad, et teised loomad on sinna pähkleid peitnud. Kasta mulda põhjalikult, et see korralikult tagasi settiks ja oravad selle vastu nii väga huvi ei tunneks.
  • Sa võid panna ka võrgu üle enda istutuskoha ning selle eemaldada siis, kui on paar tugevat vihma olnud.
 2. Puista aeda cayenne pipart, et oravaid eemale hoida. Kui sul on kindlad taimed, mida sa oravate meelevalda jätta ei soovi, siis on see hea võimalus. Neile ei meeldi selle maitseaine maitse nii, et nad jätavad selle rahule. Puista see taime lehtedele.
  • See maitse ei aita aga linde eemal hoida.
  • Peale vihmasadu tuleb pipart uuesti puistata.
 3. Lisa taimede ümber multši. Oravatele ei meeldi see, kuidas multš nende jalge all tundub. Nii et kui lisad taimede ümber multši, siis aitab see oravaid eemal hoida.
 4. Aseta taimede ümber võrgud. Võrgud ei lase oravatel ligi pääseda. See töötab hästi taimede puhul nagu tomatid ja baklažaan, mida oravad süüa armastavad. Samuti sobib see meetod ka marjapõõsastele.
  • Kata taimed võrguga ning kasuta kinnitamiseks kive.

Lindude söögimaja kaitsmine

 1. Vali söögimaja, mis oravad eemal hoiab. Kui sa toidad ainult väikeseid linde, siis vali selline söögimaja, millel on võrk või puur ümber. Augud peaksid olema piisavalt väikesed, et linnud läbi mahuks ja oravad mitte.
 2. Riputa söögimaja traadiga nii, et oravad ligi ei pääseks. Pane traadi külge tühjad niidirullid või PVC torutükid. Isegi kui orav hakkab mööda traati alla maja poole ronima, siis hakkavad need pöörlema ning orav ei jõua tõenäoliselt sihtmärgini.
  • Jälgi, et läheduses poleks oksi, kust hüpates oravad söögimajale ligi pääseks. Oravad saavad hüpata ka kolme meetri kaugusele.
 3. Hõõru posti vaseliiniga. Sageli ei ürita orav ronida mööda posti, kui see tema jaoks kleepuv tundub. Isegi kui ta hakkab ronima, siis libiseb ta lihtsalt alla tagasi.