Kuidas orhidee eest hoolitseda?

Kuidas orhidee eest hoolitseda?

Orhideed on ilusad ja õrnad lilled, mis on erinevates värvides, kujudes ja suurustes. On üle 22 000 orhidee liigi ja nende eest hoolitsemine võib varieeruda vastavalt tüübile. Siiski saad jälgida lihtsaid näpunäiteid, olenemata sellest, milline orhidee sul on, et hoida teda tervena ja kauni välimusega.

 

Õige keskkonna loomine

 

  1. Kasuta potti millel on augud. On vaja, et orhidee pott oleks varustatud kuivendusavadega, mis võimaldaksid üleliigsel veel välja voolata. Muidu võib juure mädanemine sinu kauni taime tappa! Kui sinu orhidee on potis, millel pole auke, siis istuta ta ümber uute potti.
  • Pane poti alla taldrik või spetsiaalne alus, et üleliigne vesi sinu põrandale ei satuks.

 

  1. Kasuta kiirelt kuivavat kasvualust, mis on mõeldud orhideedele. Sa saad valida koorepõhise ja samblapõhise kasvualuse vahel. Puukoorega kasvualus kuivendab hästi ja aitab ülekastmise vastu, kuid võib kiirelt laguneda. Samblaga kasvualus säilitab niiskust paremini, kuid nõuab ettevaatliku kastmist ning taim võib vajada tihedamat ümberistutamist.
  • Kui su orhideel pole õiget kasvualust, siis istuta ta ümber.

 

  1. Võimalusel aseta orhidee lõuna või ida suunas olevale aknale. Orhideed vajavad kasvamiseks tugevat, kuid kaudset valgust. Võimalusel aseta ta lõunasse või idasse avanevale aknale, et ta saaks õige koguse päikesevalgust ja tugevust. Kui sul on ainult lääne suunas avanevad aknad, siis kata see õhukese kardinaga, et orhidee liiga kuuma päikest ei saaks.
  • Põhja suunas olevale aknale pannes ei saa sinu orhidee õitsemiseks piisavalt valgust.

 

  1. Hoia kodus temperatuuri 16-24 °C vahel. Orhidee tahab mõõdukat temperatuuri ja kui ta liiga palju külma saab, siis ta sureb. Kuigi õige temperatuur sõltub orhidee liigist, siis peaksid hoidma oma kodus temperatuuri öösiti üle 16 °C. Päeval peaks temperatuur soojem olema.

 

  1. Taga õrn õhuringlus. Kuna orhidee ei kasva mullas, siis pead tagama õhuringluse, et juuri tervena hoida. Leebe ilma korral võid avada akna, et tagada õrn tuul. Muul juhul kasuta ventilaatorit, et õhk ringi liiguks.

 

 

Kastmine, toitmine ja kärpimine

 

  1. Kasta orhideed just enne seda, kui ta kuivaks läheb. On oluline kasta orhideed selle järgi, kui palju vett ta kasutab, mitte teatud päevade tagant. Iga paari päeva tagant pista kaks sõrme kasvualusesse, tõmba välja ja hõõru omavahel kokku. Kui sa ei tunne enda sõrmedel mitte mingit niiskust, siis vala õrnalt vett kasvualuse peale ning lase veel sisse imbuda. Peale paari minutit kalla ära üleliigne vesi, mis on kogunenud poti all olevasse alusesse.
  • Olenevalt kliimast, niiskusetasemest ja kasvualusest, võib sinu orhidee vajada vett mitu korda nädalas kuni üks kord mitme nädala jooksul.

 

  1. Pritsi orhideele iga päev vett, kui sinu toaniiskus on alla 40%. Orhideedele meeldib kõige paremini 40-60% niiskustase. Soeta niiskusmõõdik aianduspoest ja kasuta seda, et testida enda kodu niiskustaset. Kui niiskus on alla 40%, siis pritsi igapäevaselt orhideele vett.
  • Kui sinu kodu niiskustase on kõrgem kui 60%, siis kasuta õhukuivatit toas, kus orhidee kasvab, et hoida ära bakterite ja seente kasvu.

 

  1. Väeta orhideed kord kuus, kui ta õitseb. Kasuta tasakaalustatud vedelväetist, näiteks 10-10-10 või 20-20-20. Sega see pooleks tugevuseks ja kasuta seda õitsemise ajal kord kuus. Ära orhideele vett anna paar päeva peale väetise kasutamist, muidu voolavad toitained veega välja.
  • Peale õitsemist peatub lehestiku kasv. Sa võid taimele anda vähem vett ja väetist kuni lehed uuesti kasvama hakkavad.

 

  1. Kui õied on surnud, siis lõika ära kulutatud varred. Orhidee ei õitse samal varrel rohkem kui ühe korra, välja arvatud Phalaenopsis või valge orhidee.
  • Alati kasuta steriilseid töövahendeid, kui orhideed pügad.

 

Kahjurite ja haigustega võitlemine

 

  1. Eemalda putukad käsitsi. Eemalda kõik silmaga nähtavad putukad lehtede alt ning vartelt.

 

  1. Puhasta nakatunud kohti nõudepesuvahendise veega. Peale putukate eemaldamist lisa nõudepesuvahendit toasooja vette. Kasta pehme riie seebisesse vette ja pühi õrnalt üle iga leht ja vars. Seebine vesi eemaldab kleepuvuse ning tapab allesjäänud kahjurid.

 

  1. Kui probleemid püsivad, siis piserda orhideed putukamürgiga. Kui eemaldasid putukad ning puhastasid lehed, kuid näed ikka märke nakatumisest, siis soeta kohalikust aianduspoest putukamürki. Palu töötajal aidata leida orhideele sobivat mürki. Järgi pakendil olevaid juhendeid.

 

  1. Lõika ära nakatunud koed. Kui märkad, et sinu orhideel on värvi muutnud lehed või on tekkinud täpid (nagu kreemjad, kollased, pruunid või mustad), siis kannatab ta tõenäoliselt haiguse käes. Esimene samm on eemaldada nii palju nakatunud kudet kui võimalik. Kasuta steriilseid töövahendeid, et lõigata ära nakatunud lehed, varred ja õied. Enne ja pärast kasutamist desinfitseeri oma aiatööriistad.
  • Kui sul on palju orhideesid ning üks neist on väga kahjustatud, siis on parem, kui viskad terve taime minema, et nakkus ei leviks.

 

  1. Nakkust ravi fungitsiidi või bakteritsiidiga. Levinumad bakteriaalsed infektsioonid, mis võivad orhideed mõjutada on pruun ja must mädanik ja pruunid täpid, mis on lehtedel ning vartel. Tavalisemad seeninfektsioonid on punakas lehemädanik ja juuremädanikud, mida näitavad mädanevad juured , varred ja lehed. Peale nakatunud kudede lõikamist pritsi orhideed fungitsiidi või bakteritsiidiga, olenevalt sellest kumb teda vaevab.

 

Lisaks:

  • Kui orhidee pungad ei avane vaid kuivavad ja kukuvad küljest, siis võib põhjuseks olla kiire temperatuurimuutus. Kui sul pole temperatuurimuutust toimunud, siis võib probleem peituda juurtes.
  • Kui sinu orhidee paistab aasta ringi õitsevat, siis oota kuni taim aktiivselt uusi pungasid kasvatab, mis tavaliselt juhtub peale õielehtede kukkumist ning istuta ta siis ümber.
  • Kui kasvualus pahasti lõhnab, siis eemalda orhidee potist ning vaata üle juured, et need ei mädaneks ning hoia silm lahti ka valgete täppide suhtes. Kui üks kahest probleemiks osutub, siis on aeg taim ümber istutada.
  • Kui orhidee lehed on nahksed ja kortsus, kuid juured on pontsakad ja rohelised või valged, siis ilmselt kastad enda orhideed liiga vähe. Kui aga juured on kehvas seisus või lausa kadunud, siis võib probleem olla selles, et kastad teda liiga palju.

 

5D teemant mosaiikmaal “Orhidee küünalde ja kividega”

Väike USBga töötav ventilaator

Proffessionaalsed aiakäärid kahe teraga

Valge lillelise tikandiga õhuke kardin

Lilleliste mustritega lipsud meestele