E-POOD Tootekategooriad

Kuidas puhastada ehtsast lambanahast vaipa?

Naturaalsest nahast lambanahkade hooldamine on lihtne ning kui neid õigesti pesed, siis näevad need ka nagu uued välja. Kui su vaip on väike ning üpriski uus, siis võid seda pesta pesumasinas, kasutades õrna tsüklit ning lambanahale mõeldud pesuvahendit. Muul juhul on kõige parem pesta seda käsitsi, kasutades jahedat vett ja lambanahale sobivat pesuvahendit. Lastes sellel õhu käes kuivada ning harjates pusad välja, on sinu vaip varsti jälle puhas ja kohev.

Üleliigse mustuse ja pusade eemaldamine

 1. Raputa vaipa väljas, et liigsest mustusest lahti saada. Raputa vaipa edasi-tagasi, et tolm ja muu pudi sellest välja tuleks. See ei eemalda kõike mustust, kuid aitab lahti saada suurematest tükkidest, mis pole lambanaha külge kinni jäänud.
  • Löö vaipa õrnalt käega, et aidata lahti raputada liigset sodi.
 2. Loe tootja silti, et teada saada soovituslikust puhastamisest. Enamuste vaipade küljes on tootja silt, millel on kirjas, kuidas selle eest tuleks hoolt kanda, et see püsiks ilus. Loe sildilt, kas soovitatav on seda pesta käsitsi või võid selle panna pesumasinasse.
  • Kui sa silti ei leia, siis ära muretse. Et vaibaga midagi ei juhtuks, siis vali lihtsalt käsitsi pesemine.
  • Kui su vaip on väike, siis saad selle pesumasinasse panna.
  • Kui su vaip on suurem, siis on käsitsi pesemine kõige parem, muidu võib vaip kahjustada sinu pesumasinat või lihtsalt ei lähe õrna tsükliga pestes puhtaks.
 3. Harja vaipa enne pesemist, et eemaldada pusasid. Harjamine hoiab ära selle, et vaip ei muutuks märjaks saades pulstunuks. Kasuta tavalist harja või harja, mis on spetsiaalselt lambanaha harjamiseks disainitud.
  • Hõredalt asetsevate piidega kamm on samuti sobilik.
  • Tööta aeglaselt ja õrnalt, et vaip kahjustada ei saaks.

Lambanaha käsitsi pesemine

 1. Täida anum vee ja lambanahale mõeldud pesuvahendiga. Täida vann või mõni suur plastikust kauss (olenevalt vaiba suurusest) jaheda veega. Vala sisse lambanaha pesemiseks mõeldud vahendit. Loe pesuvahendi silti, et teada saada, kui palju peaksid antud vahendit kasutama. Ära kasuta tavalist pesuvahendit, kuna nii võid vaiba ära rikkuda!
 2. Suru vaip vette ning liiguta seda õrnalt ringi. Katsu võimalikult palju mustust välja saada, liigutades vaipa ringi. Mustemaid kohti võid õrnalt hõõruda, kasutades pehmet ja puhast lappi. Liiguta vaipa vees ringi umbes viis minutit.
  • Ole seda tehes õrn, et vaip ei muutuks pulstunuks.
 3. Kalla must vesi välja ning täida anum puhta veega. Kui sa arvad, et vaip on ikka veel must, siis lisa veel pesuvahendit, kuid seekord lisa seda vähem kui enne, et loputamine lihtsamalt läheks.
 4. Liiguta vaipa puhtas vees ringi. Eemalda kõik mustuse ja vahendi jäägid. Hõõru kätega õrnalt vaipa, et aidata üleliigsest vahendist lahti saada. Kui vesi uuesti mustaks saab, siis kalla vesi ära ning täida anum puhta veega. Tee seda senikaua, kuni loputusvesi puhtaks jääb.

Alternatiivsete puhastusmeetodite kasutamine

 1. Pese vaipa pesumasinas, kasutades lambanahale mõeldud pesuvahendit ja õrna tsüklit. See sobib hästi vaipadele, mis on umbes uksemati suurused. Pane vaip masinasse ja loe vahendi pudeli pealt, kui palju vahendit sa pesumasinasse lisama pead. Pese vaipa õrna tsükliga ning ära kindlasti kasuta kuuma vett.
  • Tavaline pesuvahend võib vaipa kahjustada nii, et kasuta kindlasti lambanahale mõeldud vahendit. Kuum vesi võib vaipa kahjustada, muutes seda kõvemaks või väiksemaks.
 2. Kui sa ei taha, et vaip kokku tõmbuks, siis puhasta ainult teatud kohti. Vaip võib vette pannes väiksemaks muutuda. Et seda ennetada, siis kasuta puhast lappi ning natuke lambanahale mõeldud pesuvahendit, et pesta vaipa nii, et sa seda üleni vette panema ei pea. Niisuta lapp jaheda vee ja pesuvahendiga ning hõõru õrnalt vaipa karvakasvuga ühes suunas. Seejärel kasuta puhast niisket lapi, et eemaldada üleliigne pesuvahend.
  • Jätka vaiba puhastamist ja loputamist senikaua, kuni plekid on läinud.
 3. Kui su vaip on värvitud, siis vii see keemilisse puhastusse. Värvitud lambanaha pesemine käsitsi või pesumasinas, võib ära rikkuda selle värvi. Sellisel juhul on kõige parem viia see professionaali juurde, et vaiba ilus välimus säiliks.

Lambanahast vaiba kuivatamine

 1. Eemalda vaip vannist või kausist ning pigista õrnalt vesi välja. Hoia vaipa vanni või kraanikausi kohal ning pigista seda osade kaupa, et üleliigsest veest lahti saada. Ole ettevaatlik ning ära keera ja vääna vaipa, kuna see võib vaiba kuju muuta. Jätka pigistamist senikaua, kuni vaip on niiske, kuid enam ei tilgu.
 2. Õrnema lähenemise jaoks kasuta käterätti. Kui sa kardad vaipa pigistada, siis võta see anumast välja ning lao põrandale laiali. Suru vaibale, kasutades puhast rätikut, et see imeks liigse vee endasse. Tee seda senikaua, kuni vaip enam ei tilgu.
  • Pane ka vaiba alla rätik, et põrand liiga märjaks ei saaks.
  • Sa võid seda teha ka siis, kui oled vaipa enne pigistanud, et kuivamise protsessi kiirendada.
 3. Lao vaip laiali kuivama. Ära pane vaipa sinna, kus on otsene kuumus nagu näiteks päike või radiaatori või kamina kõrvale. Aseta rätik vaiba alla maha, et see liigse niiskuse endasse imeda saaks ning laota vaip laiali enda algupärasesse kujusse. Lase vaibal niimoodi paar tundi kuivada.
  • Lambanahast vaipa ei tasuks kuivama riputada, kuna see venitab naha välja.
  • Otsese päikese käes või kuumuseallika ligiduses võib vaiba kuju rikutud saada.
 4. Et vaipa pehmemaks saada, harja seda kuivamise ajal. Osadele meeldib vaipa harjata siis kui see veel märg on ja osad ootavad senikaua kuni see täiesti kuivanud on. Kui märga vaipa harjad, siis tee seda hõredalt asetsevate piidega kammiga ning kui vaip kuivanud on, siis kasuta lambanahale mõeldud harja, et seda eriti kohevaks muuta.
  • Lemmikloomadele mõeldud harjad sobivad samuti kuiva vaiba harjamiseks.

Lisaks:
• Kui su vaip on kollane, siis pesemine seda ei paranda, kuna seda põhjustab päikesevalgus ning vananemine.
• Kui midagi su vaibale ümber läheb, siis tegele selle kohaga kohe, et plekk sisse imenduda ei saaks.
• Vaiba vee alla surumine põhjustab vaiba kokku tõmbumist.
• Ära pane vaipa kuivatisse!
• Kui su vaip on vanem kui 15 aastat, siis on selle pesemine riskantne, kuna see võib lihtsalt laiali laguneda.
• Ära kunagi kasuta lambanahast vaiba pesemiseks tavalist pesuvahendit!

Austraalia lambanahast istmekate autosse

Pehmed saapad lambanahast

Kapuutsiga tagi lambanahast

Lambanahast sõrmikud pilkupüüdvate kristallidega

Tagasihoidlikud suured õlakotid lambanahast