Hõbe on ilus ja mitmekülgne metall ning ta lisab elegantsust nõudele, söögiriistadele ja ehetele. Kahjuks on hõbe ka hapram kui palju rohkem levinud metallid ning võib kiiresti tuhmuda, kriimustuda ja plekistuda. Samuti võib hõbeda puhastamine olla natuke hirmutav kuna tihtipeale on hõbedast esemed meile erilise tähtsusega ning me ei soovi neid kahjustada. Siiski ei pea sa olema hõbedasepp, et hõbedat puhastada. Siin on mõned nõuanded mis aitavad sul enda hõbedast esemeid hoida säravana.
Igapäevane hooldus ja korrashoid
Pese oma hõbedat tihti ja kohe peale kasutamist. Hõbe, mida tihti kasutatakse tuhmub harvem. Kui hõbe pole veel tuhmunud või alles hakkab tuhmuma pese seda sooja vee ja õrna fosfaadivaba pesuainega. Ära kasuta pesuvahendeid milles on sidrunit, kuna see võib hõbedale plekke tekitada.
• On hea mõte pesta hõbedat eraldi teistest nõudest kuna teised võivad hõbedat kriimustada ja roostevaba teras võib kokkupuutel hõbeda viimistlust kahjustada
• Ära kanna kummikindaid kui hõbedat pesed kuna kumm nõrgestab hõbedat. Kasuta pehmet riiet ning hõõru sellega õrnalt. Puuvillase lapiga poleerides saad hõbeda säravaks.
• Kasuta nitriilkindaid- need ei sisalda väävlit, mis soodustab tuhmumist. Puuvillast kindad on samuti hea valik.
Ära kasuta hõbeda puhastamiseks nõudepesumasinat. Kõrge temperatuur ja karm pesemine võib muuta hõbeda värvi ning kahjustada, eriti poorseid esemeid. Puhasta oma hõbedast esemed käsitsi.
Poleeri oma hõbedat kui kerge tuhmumine arenema hakkab. Kui sa näed tumedat varjundit oma hõbedal ei pruugi lihtne käsitsi pesemine seda eemaldada. Spetsiaalse koostisega hõbeda puhastusvahendid on kõige ohutum viis hõbeda poleerimiseks, eriti kui tegu on antiikse või keerulise disainiga esemega. Järgi tootja juhiseid hoolikalt.
• Kõige parem on kasutada tselluloosist käsna, kuna see ei kriimusta nii nagu teised käsnad, mis tihtipeale on hõbeda puhastusvahendiga komplektis. Sa võid kasutada ka puuvillast vatitupse ning lapikuid vatitikke halvemini ligipääsevates kohtades nagu näiteks kahvli harude vahed.
1. Niisuta puhastuslapp.
2. Hõõru hõbedat ainult sirgejooneliselt, ära tee ringe. Väldi tugevat hõõrumist ning lase vahendil oma tööd teha.
3. Loputa hõbe jooksva vee all.
4. Kuivata hõbe täielikult pehme ja puhta riidega.
Väldi hõbeda kriimustamist. Hõbekandiku kasutamine lõikelauana pole kunagi hea idee. Väldi teravate asjade hoidmist hõbedast anumates ja kui sa virnastad hõbedat polsterda iga osa eraldi. Ära viska hõbedast söögiriistu kraanikaussi, kuna nad võivad üksteist kriimustada.
Säilita oma hõbedat õigesti. Peale kohest ja tihedat puhastamist on parim viis oma hõbedat hoida seda korralikult ladustatuna. Enne hoiule panemist veendu, et iga ese on täielikult kuiv. Mähi iga ese happevaba ja pehme paberiga. Sa võid hõbeda mähkida ka flanelli sisse (on spetsiaalsed flanell lappe mis on tehtud just selleks eesmärgiks). Paki sissemähitud esemed plastikust õhukindlasse kotti. Lähedale asetatud anum silikageeliga aitab vähendada niiskust ja kaitsta tuhmumise eest.
• Ära kunagi hoiusta hõbedat nii, et ta puutuks kokku kummi, roostevaba terase või värviga.
Alternatiivsed tuhmuse eemaldamise meetodid
Ole ettevaatlik kui kasutad hõbeda poleerimiseks hambapastat! Osad hambapastad sisaldavad soodat või teisi koostisaineid mis on liiga abrasiivsed – võivad isegi väikestes kogustes tekitada tõsiseid kahjustusi.
• Mõned allikad siiski soovitavad hambapastaga puhastamist. Seda meetodit ei tohiks kunagi kasutada väärtusliku hõbeda puhastamiseks, kuna see võib kahjustada hõbedat. Vali lihtne valge hambapasta (mitte geel ja mitte valgendav hambapasta). Võta pehme ja niisutatud lapp (tükike vanast T-särgist sobib hästi) või niiske käsn ja pane veidi hambapastat peale. Õrnalt hõõru oma hõbedat edasi-tagasi liigutustega. Kui sa mingil hetkel märkad kriimustamist lõpeta kohe ja loputa hambapasta välja.
Kasuta söögisoodat. Sooda võib eemaldada kangekaelse tuhmumise, kuid võib samuti kahjustada hõbedat. See võtab maha hõbeda kihi koos tuhmusega.
• Tee pasta soodast ja soojast veest. Poleeri samamoodi nagu hambapastaga.
Lisanipid:
• Pipra- ja soolatopsidest eemalda täielikult nende sisu kui neid ei kasuta ja kappi varjule paned.
• Väldi hõbeehete kandmist ujulates. Kloor võib hõbedat kahjustada lühikese aja jooksul.
• Hõbedast küünlajalgadelt saad sinna kogunenud vaha lihtsalt eemaldada kui hoiad neid sooja vee all või sulatad vaha fööniga.
Siniste kividega hõbedast kõrvarõngad
Hõbedast meeste kaelakett