Kuidas puhastada ja desinfitseerida, et koroonaviirust eemal hoida?

Elamine ülemaailmses Covid-19 koroonaviiruse pandeemias võib olla hirmutav, kuid on asju, mida sa saad enda kontrolli all hoida ning kaitsta end ja oma peret. Haiguste tõrje ja ennetamise keskuste sõnul on sageli puudutatud pindade korrapärane puhastamine ja desinfitseerimine oluline osa viiruse leviku tõkestamisel- eriti kui sina või keegi sinu kodustest haige on. Puhasta iga päev enda kodus või töö juures pindasid, et viirust maha pesta ning seejärel tapa järelejäänud jäljed kasutades Keskkonnakaitseagentuuri (EPA) poolt heaks kiidetud desinfitseerimislahust. Pese pesu põhjalikult ja tihti, eriti siis kui see on kontaktis olnud haige inimesega. Ning ära unusta, et parim viis enda ja teiste kaitsmiseks on käte pesemine!

Kõvade pindade puhastamine ja desinfitseerimine

  1. Puhasta ja desinfitseeri iga päev tihedalt puudutatavaid pinde. Kui keegi sinu kodustest on haige või võis kokku puutuda koroonaviirusega, on eriti oluline puhastada ja desinfitseerida pindasid, millega ta igapäevaselt kokku puutub. Samuti on kriitiline desinfitseerida pindasid, mida ka teised kasutavad. Nende hulka kuuluvad:
    • Lülitid
    • Ukselingid
    • Toolid
    • Kapid ja lauad
    • Tualettruumid
    • Kraanikausid ja kraanid
    • Käsipuud
    • Telekapuldid
    • Telefonid ja tahvelarvutid
    • Arvuti klaviatuurid
  2. Pane kätte ühekordsed kummikindad. Kindad kaitsevad sind nii viiruse kui ka tugevate kemikaalide või desinfitseerimisvahendite eest, mida sa kasutada võid. Kui võimalik, siis kasuta ühekordseid kummikindaid, mida saad peale kasutamist ära visata, et vältida edasist levikut.
    • Kui sa kannad korduvkasutavaid kindaid, siis kasuta neid ainult nende pindade puhastamiseks, mis on paljastatud viirusele (näiteks vannitoa pinnad, mida haige pereliige kasutab). Muidu võid viirust levitada ka pindadele, mis pole nakatunud.
  3. Pese pind seebi ja veega, et eemaldada mustus ja rasv. Kui puhastatav pind on nähtavalt must, siis pead sa selle enne desinfitseerimist ära puhastama. Kasuta kodust puhastusvahendit nagu näiteks nõudepesuvahend ja vesi või universaalne puhastusvahend ning pese pind riide või käsnaga. Loputa puhastusvahend ära puhta veega.
    • Pühi ära või võta tolmuimejasse suured ja lahtised purud.
    • Kontrolli puhastusvahendi silti, et veenduda selle ohutuses ja sobivuses puhastatavale pinnale ning jälgi kasutusjuhendeid.
    • Kui puhastad elektroonilist seadet, siis lülita see enne välja ning tõmba juhe seinast. Ära lase puhastusvahendil või veel sattuda sisemistele elektroonilistele osadele.
    • Pea meeles, et koristamine ja desinfitseerimine ei ole üks ja sama asi. Pindade puhastamine ei tapa baktereid ja viiruseid, kuid peseb paljud neist ära. Kui enne pinna puhastad, siis on kergem tappa desinfitseerimisega pinnale järelejäänud pisikuid.
  4. Pühi pinda lahjendatud valgendaja, alkoholi või muu EPA poolt heakskiidetud vahendiga. Kui pind on puhastatud, siis kasuta puhast käsna, riiet või eelnevalt niisutatud desinfitseerivaid lappe, et hõõruda kogu pind üle desinfitseeriva vahendiga. Kasuta korralikku kogust vahendit, kuna pinnad peavad nähtavalt märjad olema mitu minutit, et enamus desinfitseerijaid töötaks. Hoia koristamise ala hästi ventileerituna ja jälgi vahenditel olevaid juhiseid.
    • Et teha valgendajaga puhastusvahendit, kasuta viite supilusikatäit (74ml) valgendajat iga 3.8 liitri vee kohta. Ära kunagi sega valgendajat teiste puhastusvahenditega, kuna see võib tekitada mürgiseid aure.
    • Viiruse hävitamiseks on efektiivsed ka mis tahes alkoholilahused, mis sisaldavad vähemalt 70% isopropüülalkoholi.
    • Täieliku nimekirja desinfitseerimisvahenditest, mida EPA on koroonaviiruse puhul kasutamiseks heaks kiitnud leiad siit.
  5. Lase desinfitseerimisvahendil pinnal olla nii kaua kui soovitatud. Enamused vahendid peavad pinnal olema mitu minutit, et bakterid ära hävitada. Lase vahendil olla vähemalt 3-5 minutit või nii kaua, kui on kasutusjuhendil kirjas enne, kui selle ära pühid või loputad.
    • Osad vahendid vajavad toimimiseks kauem aega kui teised.
    • Osad vahendid, nagu isopropüülalkohol, aurustuvad ise ning neid pole vaja loputada ega üle pühkida.
  6. Eemalda kindad ning pese käed seebi ja veega. Kui oled valmis saanud, siis eemalda kindad ning viska need minema. Pese käsi sooja vee ja seebiga vähemalt 20 sekundit.
    • Kätepesu aitab lahti saada keemilistest jääkidest ning ka viirustest.

Pesu ja kangaste pesemine

  1. Pane must pesu pesukorvi, millel on ühekordne vooder. Pane eemaldatav ja pestav vooder (või selle puudumisel prügikott) pesukorvi sisse. Peale kasutamisest pane must pesu kohe pesukorvi, et need kodus viiruseid ei levitaks.
    • Kui sul pole pesukorvi, siis võid panna musta pesu suletavasse plastikkotti senikauaks, kuni koguneb piisav kogus masinasse panekuks.
    • Kui pesu liigutad, siis ole ettevaatlik, et sa ei raputaks neid, kuna niimoodi võivad ellujäänud bakterid õhku sattuda.
  2. Kui pesu on kokku puutunud haige inimesega, siis pane kätte ühekordsed kummikindad. Kui pesed riideid, rätikuid, voodipesu ja teisi kangaid, mis on olnud kontaktis kellegiga, kellel on koroonaviirus, siis võta kasutusele ettevaatusabinõud, et end kaitsta. Pane kätte ühekordsed kindad, et vähendada kontakti.
    • Kui kasutad korduvkasutavaid kindaid, siis kasuta neid ainult selleks, et tegeleda pesu ja teiste asjadega, mis on koroonaviirusega kontaktis olnud.
  3. Pese pesu kõige kuumema programmiga, mis neid ei kahjustaks. Ideaalis peaksid pesema potentsiaalselt saastunud esemeid tulise veega, et tappa viirust. Kahjuks pole alati võimalik seda teha ilma riiet kahjustamata. Kontrolli riiete silte, et saaksid teada, kui kuuma veega sa neid pesta võid.
    • Haige inimese pesu võid pesta koos teiste inimeste pesuga.
  4. Kuivata pesu põhjalikult. Pane pesu kuivatisse senikauaks kuni see täielikult kuiv on. Kui mõnda riiet pole ohutu kuivatis kuivatada, siis riputa see kuivama. Lase pesul täielikult kuivada enne, kui neid uuesti kasutad.
    • Kuumal kuumusel pesu kuivatamine aitab tappa viiruseid.
  5. Valmis saades pese käed. Kui sa kandsid pesuga tegeledes kindaid, siis viska need ära. Pese käed seejärel koheselt vee ja seebiga.
    • Kuigi kindad aitavad kaitsta sind viiruste eest, peaksid siiski käsi pesema peale seda, kui kindad käest oled võtnud.
  6. Puhasta ja desinfitseeri enda pesukorvi kasutamiste vahepeal. Eemalda vooder ja pese see või viska minema. Seejärel pese pesukorv pesuvahendiga, nagu näiteks kõigile pindadele mõeldud vahendiga. Seejärel pühi korv üle EPA poolt heaks kiidetud definitseerijaga.

Käte puhtana hoidmine

  1. Pese tihedalt käsi. Koroonaviiruse leviku peatamiseks on kõige parem asi korralik ja tihe kätepesu seebi ja veega. Pista käed sooja vee alla ning kanna neile ohtralt seepi. Veendu, et pööraksid tähelepanu kõikidele käeosadele, sealhulgas ka randmetele, küünealustele ja sõrmevahedele. Küüri käsi vähemalt 20 sekundit, enne kui seebi jooksva veega kätelt maha loputad.
  2. Kuivata käed puhta ja kuiva rätikuga. Sa võid samuti kasutada paberrätikuid. Kui keegi kodustest on haige või kokkupuutunud koroonaviirusega, siis ära temaga kasuta samasid rätikuid ja muid personaalseid asju.
  3. Kui seep ja vesi pole saadaval, siis kasuta alkoholipõhist kätepuhastusvahendit. Kui sa ei saa enda käsi pesta, siis järgmine hea asi on käte desinfitseerija. Vali selline, mille alkoholisisaldus on vähemalt 60%. Pane väike kogus geeli ühte pihku ning seejärel hõõru käsi nii, et kataksid ära kõik kohad. Hõõru käsi kokku senikaua, kuni need kuivad tunduvad, mis tavaliselt võtab aega umbes 20 sekundit.
    • Käte desinfitseerja ei tööta nii hästi, kui su käed on silmnähtavalt mustad. Sellisel juhul proovi vähemalt suurem mustus kätelt veega ära loputada isegi siis, kui sul pole seepi käepärast.
  4. Puhasta käed peale võimaliku saasteallika puudutamist. Iga kord kui puudutad midagi, kus on koroonaviirus peal, siis võid haigestuda kui sa katsud enda nina, silmi või suud. Samuti võid seda edasi kanda teistele inimestele. Pese või desinfitseeri oma käed peale üldkasutatavate pindade katsumist, võõrastega suhtlemist või haigete inimestega kokku puutumist. Samuti peaksid pesema oma käsi ka:
    • Peale köhimist, aevastamist või nina nuuskamist
    • Peale lemmikloomade puutumist
    • Enne toidu valmistamist või söömist
    • Enne ja pärast teise inimese eest hoolitsemist
    • Peale prügi ja prügikasti katsumist

Antibakteriaalne 75% alkoholi sisaldav desinfitseerimisgeel

Niisked salvrätid kodu puhastamiseks

Ühekordsed kindad – 100 tk komplektis

Ühekordsed FFP1 maskid

Ühekordsed KN95 maskid

Avatar photo

Stella Salaka

Articles: 356