Kuidas puhastada vaske?

Kuidas puhastada vaske?

Vasest saab valmistada kauneid ehteid, majapidamistarbeid ning kaunistusi ning ilmselt soovid, et sinu vasest esemed võimalikult head välja näeksid. Siiski põhjustab kokkupuude hapnikuga aja jooksul vase kattumist paatinaga ning sinu asjad võivad plekiliseks muutuda. Õnneks saad oma vasest asjade roosakuldse läike taastada, kasutades tooteid, mis tõenäoliselt sul juba kodus olemas on.

Äädika ja soola kasutamine

  1. Kombineeri võrdne kogus äädikat ja soola, et teha pasta. Vala sool puhtasse kaussi ning seejärel kalla aeglaselt juurde äädikas. Kasuta lusikat, et aineid kokku segada ning sega senikaua, kuni tekib konsistentne pasta.
    • Kogused ei pea olema täpsed.
  2. Kanna pasta puhtale rätikule. Kasta puhas rätik pastasse. Võta paras kogus pastat, et seda oleks piisavalt vasest asja hõõrumiseks.
    • Sa võid kasutada ükskõik mis tüüpi rätikut. Näiteks nõuderätik või paberrätik sobivad hästi.
  3. Hõõru oma vasest asja soola ja äädikaga. Kasuta rätikut, et soolast ja äädikast tehtud pastat sisse hõõruda. Hõõru plekke tugevalt, et nendest lahti saada.
    • Vajadusel lisa pastat juurde.
    • Kui rätik paistab mustana, siis võta uus rätik ning jätka vase hõõrumist.
  4. Kasuta vana hambaharja. Kasuta hambaharja, et pääseda ligi halvasti ligipääsevatesse kohtadesse. Kui su vasest asjal on mõlgid või lõhed, mis on määrdunud, siis hõõru neid kohti hambaharjaga. Vajadusel lisa pastat juurde ja vahepeal loputa hambaharja.
  5. Loputa pasta ära ning kuivata vask. Kasuta üleliigse pasta eemaldamiseks sooja jooksvat vett ning hõõru õrnalt sõrmedega, et pastast lahti saada. Seejärel kuivata enda vasest asi puhta rätikuga.

Raskete plekkide ära keetmine

  1. Kombineeri äädikas, vesi ja sool suurde potti. Pane suurde potti umbes 240 ml äädikat ning lisa supilusikatäis soola. Seejärel kasuta mõõtekannu ning lisa umbes 710 ml sooja vett potti. Seejärel sega koostisosi.
    • Kui tahad puhastada suurt vasest asja, siis kasuta suuremat potti ning topeltkogus koostisosasid.
  2. Pane enda vasest asi lahusesse. Ohutum on seda teha siis, kui lahus veel ei kee. Veendu, et vasel olevad plekid on lahusega kaetud.
    • Sa võid korraga puhastada rohkem kui ühte asja, peaasi, et need kõik koos potti mahuksid.
  3. Lase lahusel kõrgel kuumusel keema minna. Kui lahus keema läheb, siis reguleeri kuumust, et see üle keema ei hakkaks.
  4. Vaata kuidas plekid hajuvad. Äädikas ja sool tõmbavad välja plekid ja musta paatina. Jälgi vett, et näha vaselt plekkide eemaldumist. Lase keeda kuni veerand tundi.
    • Kui vask näeb puhas välja enne 15 minutit, siis võid kuumuse varem maha keerata.
  5. Keera kuumus maha, et vasest asi saaks jahtuda. Peale 15 minutit, keera kuumus maha, et lahus ja vasest ese saaksid jahtuma hakata. Jäta pott jahtuma 30 – 60 minutiks.
    • Ära proovi vaske enne katsuda, kui see maha jahtunud on. Metall võib sinu kätt põletada nii, et ole ettevaatlik.
  6. Hõõru jahtunud vaske kuiva rätikuga. Eemalda vasest ese lahusest ja kasuta pehmet ja puhast rätikut, et seda kuivatada. Kasuta tugevat survet, et see särama lüüa.
    • Kui näed vasel veel plekke, siis hõõru neid tugevasti enda rätikuga, et neist lahti saada.

Tugevate plekkide eemaldamine sidruni või laimiga

  1. Lõika sidrun või laim pooleks. Hoia alles puuvilja mõlemad pooled. Sa võid kasutada ükskõik kas laimi või sidrunit, kuid sidrunit kasutatakse siiski tihedamini.
  2. Kasta üks pool sidrunist või laimist soola sisse. Kalla väike kogus soola taldrikule ning seejärel suru puuvili soola sisse, et kerge kiht soola sellele peale jääks.
    • Jäta ülejäänud sool taldrikule, et sa seda vajadusel veel kasutada saaksid.
    • Kui sinu vasest ese on õrn või väike, siis sega sidrunimahla soola sisse, et pastat teha. Seejärel kasuta pehmet riiet, et seda pastat vasele hõõruda. Kui plekid on tugevad, siis lase pastal vase peal olla kuni üks tund.
  3. Hõõru sidruni või laimiga vaske. Kasuta kerget survet, et lihajat puuvilja osa vasele hõõruda. Pööra erilist tähelepanu aladele, kus on tumedad plekid.
    • Vajadusel kasta laim või sidrun uuesti soola sisse. Kui esimene pool puuviljast hakkab lirtsuma enne kui asi puhas on, siis võta kasutusele teine sidruni või laimi pool.
  4. Loputa vask sooja veega. Hoia vaske senikaua jooksva kraani all kuni sa enam ei näe puuviljatükke või soola.
  5. Kuivata kuiva riidega enda vasest ese. Kasuta pehmet ja puhast riiet. Suru hõõrudes peale, et eset särama lüüa. Kui asjal on veel plekke, siis hõõru neid tugevalt, et neist lahti saada.

Vase hõõrumine ketšupiga

  1. Kanna väike ports ketšupit puhtale rätikule. Sa võid kasutada nõudekuivatamiseks mõeldud rätikut või paberrätikut. Pigista ketšup rätikule või kasta rätik ketšupi sisse.
    • Hoia ketšup läheduses, et seda vajadusel juurde lisada. Suuremate esemete jaoks võib sul vaja minna palju ketšupit.
    • Ketšupis olevad happed lahustavad vasel olevaid plekke.
    • Kui su vasest ese on väike, siis kata see üleni ketšupiga ning lase sellel olla pool tundi.
  2. Ekstra efekti saamiseks puista ketšupile ka soola. Kuigi soola kasutamine on valikuline, võib see ketšupi toime efektiivsemaks teha. Lihtsalt puista natuke soola ketšupile ning need segunevad omavahel ise siis, kui sa vaske hõõruma hakkad.
    • Lisa soola juurde iga kord kui ka ketšupit lisad.
  3. Hõõru ketšup vasele, jättes sellele õhukese kihi. Kasuta rätikut ning kindlat survet, et ketšup vase pinnale hõõruda. Kohti, mis on plekilised, peaksid sa tugevamini hõõruma.
    • Kui tahad lahti saada ühest väiksest plekist, siis võid ketšupit ainult sellele kohale hõõruda.
  4. Lase ketšupil mõjuda 30 minutit. Kui jätad ketšupi vasele pooleks tunniks, siis on plekkidest kergem lahti saada. Pane taimer käima ja oota, et ketšup oma tööd teeks.
  5. Loputa ketšup maha sooja veega. Loputa vasest asja sooja vee all ning hõõru seda õrnalt enda sõrmedega, et ketšupist täielikult lahti saada. Sa võid kasutada ka vana hambaharja, kui kuivanud ketšup keerukamatest kohtadest ära tulla ei taha.
  6. Kuivata vask puhta riidega. Kasuta pehmet ja kuiva riiet, et vaske kuivatada. Hõõru seda kindla survega, et asjale sära anda. Kohti, kus paistab veel plekke olevat, võid sa tugevamini hõõruda.

Ruudukujuline vasest plaat

Antiikse välimusega vasest taskukell

Vasest kalastamislantide komplekt

Vasest pann friteerimiseks

Audiokaabel vasest või tsingisulamist