Kuidas puuviljakärbestest lahti saada?

Kas puuviljakärbsed jõuavad enne sind puuviljakausini? Kui nad end sisse seavad, siis teavad need kutsumata külalised, kuidas pikalt sinu kodus pesitseda. Õnneks on mitmeid kergeid mooduseid, kuidas nendest lahti saada ja hoida ära nende tagasitulekut.

Lõksu tegemine paberlehtriga

1. Võta pikem purk, veini- või limonaadi pudel või vaas. Põhimõtteliselt iga purgikujuline anum toimib.
• See meetod on ilmselt kõige efektiivsem, et lõksu püüda suur hulka puuviljakärbseid.

2. Lisa sööt. Puuviljakärbsed toituvad kõigest, mis on magus nii, et sul on valida paljude asjade vahel. Igasugune puuvili, mahl, limonaad või muu magus asi meelitab neid sinu lõksu. Proovi ühte neist ideedest:
• Lisa purki tükeldatud üleküpsenud või mädanevat puuvilja. Näiteks mõni viil plekkidega banaani, pehme maasikas või lögaseks muutuv virsik.
• Mesi, vahtrasiirup või maisisiirup.
• Ükskõik mis maitseline puuviljamahl või limonaad. Vaata, et tegu oleks tavalisega, dieetlimonaad ei toimi.
• Õunaäädikas või sojakaste.
• Veini- või õllejäägid toimivad samuti. Alkohoolsetes jookides olevad suhkrud tõmbavad samuti puuviljakärbseid ligi.

3. Keera paberitükk lehtriks ja pane see purgi peale. Lehter, millel on allosas väike auk laseb puuviljakärbestel purki siseneda, kuid nad pole piisavalt targad, et sealt tagasitee leida. Teibi lehter kinni, et see enda kuju ei kaotaks. Pane lehter purgisuule nii, et kitsam osa oleks allpool. Lehtri ots ei tohiks sööta puutuda.
• Igasugune paberitükk võib lehtrina toimida.
• Samuti võid lehtri teha kasutades kohvifiltrit, millele on hambaorgiga auk torgatud.

4. Pane lõks kohta, kus palju puuviljakärbseid liigub. Pane see kraanikausi lähedale, prügikasti või puuviljakausi juurde. Kui sul on väga palju puuviljakärbseid või pesitsevad need mitmes kohas sinu köögis, siis tasuks panna rohkem lõkse välja.
• Jäta lõksud seisma terveks ööks. Järgmisel päeval peaksid nägema, kuidas puuviljakärbsed rõõmsalt sinu sööta söövad.
• Kui su lõks ei püüdnud kärbseid kinni, siis proovi teistsugust sööta ja veendu, et auk oleks piisavalt suur, et kärbsed sinu lõksu lendaks.

5. Tapa kinnipüütud puuviljakärbsed. Vala sooja vee ja nõudepesuvahendi segu enda lõksu. Nõudepesuvahend põhjustab kärbeste uppumist. Oota minut või kaks ja seejärel tühjenda lõksu sisu.
• Kui lõksus kärbsed ringi liiguvad, siis vii lõks välja, enne kui lehtri eemaldad.
• Loputa purk sooja vee all. Sa võid seda uue lõksu seadmiseks kasutada.

6. Korda, kuni lõks lõpuks tühjaks jääb. Puuviljakärbsed paljunevad kiiresti. Nende elutsükkel võib kesta kaheksa päeva. On tõenäoline, et pead lõkse seadma mitu korda, et täiskasvanud puuviljakärbestest täielikult lahti saada.
• Puuviljakärbeste munad kooruvad 8-10 päeva pärast peale munemist nii, et lõksu tasuks seada iga päev kuskil nädala või kahe vältel. Sa võid lõpetada siis, kui sa enam kärbseid lõksus ei näe.

Kausilõksudega puuviljakärbeste püüdmine

1. Võta suur või keskmine kauss. Kuigi see meetod pole nii efektiivne nagu lehtri ja purgi oma, kasutab see sama lähenemist: sööt meelitab puuviljakärbseid ning neil on väiksest august raske välja pääseda.

2. Lisa magusat sööta kausi põhja. Sööda sort ei ole nii oluline kui kogus- vaja on, et kausipõhja kataks vähemalt kolme sentimeetrine magus vedelik. Siin on mõned soovitused:
• Pane tükike vana ja kooreta puuvilja nagu näiteks apelsini või banaani ning lisa natuke palsamiäädikat.
• Katseta valge veini ja koriandri seemnete segu. See segu töötab päris hästi. Lisa veidike valget veiniäädikat, et segu oleks veelgi teravam.
• Segu meest, suhkrust ja palsamiäädikast sobib samuti.

3. Kata kauss kilega. Kasuta suurt kiletükki, et kauss täielikult katta. Katsu kinnitada nii tugevalt kui saad.

4. Torka mitmeid väikeseid auke kile sisse. Katsu auke hoida võimalikult väiksena, suured augud lasevad kärbestel välja pääseda. Aukude tegemiseks sobib näiteks kahvel.
• Kui sinu kahvel kilesse liiga suured augud teeb, siis võid kasutada ka hambaorki, et väikeseid auke torgata.

5. Pane lõks kärbeste meeliskohta ja jäta see sinna terveks ööks. Järgmisel päeval peaksid nägema kinnipüütud puuviljakärbseid. Kui sul pole õnnestunud ühtegi kärbest püüda, siis vaata, et augud poleks liiga suured.

6. Hävita kinnipüütud kärbsed. On parim, kui viid lõksu välja enne kärbeste tapmist, et põgenema pääsenud ei hakkaks sinu köögis uuesti paljunema. Võta kile pealt ja tapa kärbsed valades kaussi nõudepesuvahendit ja sooja vett. Oota minut või kaks, enne kui kausi tühjendad.
• Kui oled kärbsed ära visanud, siis loputa kauss kuuma veega ja kasuta seda uue lõksu tegemiseks.

7. Puuviljakärbeste lõksu püüdmine ja külmutamine.

1. Võta kaks klaasist purki. Väikestega on lihtsam tegeleda kui suurtega.

2. Pane sööt. Kasuta söödaks puuviljatükke ja koort.

3. Viska ära purgikaaned. Kasuta kaane asemel läbipaistvat ja venivat toidukilet.

4. Vajuta kile peale nii, et tekkiks lehtritaoline moodustus.

5. Torka sellesse umbes 1 mm auk. Võib tunduda, et ühest väiksest august ei piisa, et kärbseid kinni püüda, aga tegelikult piisab ikka küll.

6. Oota, et kärbsed lõksu läheksid. Kui sa näed, et ühes purgis on kärbsed, siis pane see purk sügavkülma, et neid ja nende mune tappa. Kui ka teises purgis on kärbsed, siis pane see sügavkülma ning võta välja esimene purk, mis on juba mõnda aega sügavas olnud. Vaheta omavahel purke. Niimoodi ei pea sa vaeva nägema lõksu tühjendamisega või nende äädikaga tapmisega.

Munadest lahtisaamine

1. Nuputa välja kus nad paljunevad. Puuviljakärbsed munevad enda munad kohtadesse, kus on toitu ja niiskust nagu mädanevasse puuvilja, valamusse või prügikasti, Et munadest lahti saada, pead nuputama milliseid toiduallikaid sa neile enda köögis pakud.
• Esimene tõenäoline toiduallikas on korvid või kausid milles on sees puuviljad. Isegi kui su puuvili on uus ja värske, siis võib sinu konteineris olla jääke vanast tootest, mis siiamaani puuviljakärbseid enda poole meelitab.
• Avatud taarakott on samuti üks meeliskohtadest, eriti siis kui seal on loputamata õlle- ja limonaadipudeleid.
• Kuna sa viimati enda prügikasti pesid? Isegi kui viid prügi välja regulaarselt, siis võib prüginõu olla ise sinu probleemi allikaks.
• Valamu tõmbab samuti kärbseid ligi, kuna sinna võivad toidutükikesed kinni jääda ja mädanema hakata.
• Niisked mopid ja käsnad on samuti head kohad, kus puuviljakärbsed paljuneda armastavad.

2. Ladusta enda kaupa ettevaatlikult. Kui sul on kodus puuviljakärbseid, siis ära jätta lahtist puuvilja toatemperatuurile. Hoia puuvilja kinnises paberkotis või külmkapis senikaua kuni kärbestest lahti saanud oled. Üks tükike liiga küpset puuvilja võib tekitada puuviljakärbeste jaoks imelise koha, kus paljuneda.
• Ära viska puuviljakoori prügikasti. Kui sa enda prügikasti iga päev välja ei vii, siis väldi sinna koorte viskamist. Vii koored koheselt välja.

3. Pese enda prügikasti. See võib puuviljakärbeste mune täis olla. Iga prügikast, mida toas hoiad tuleks üle pesta kuuma ja seebise veega. Vii prügi tihedalt välja, et kärbsed tagasi ei tekiks.
• Pese prügikasti iga nädal, eriti hilissuvel ja varasügisel, kuna siis on puuviljakärbeste populatsioon kõrge.
• Loputa pudelid ja teised konteinerid kuuma veega enne prügikasti viskamist.
• Kasuks tuleb ka see, kui sinu prügikastil on tugevasti suletav kaas.

4. Puhasta enda kraanikaussi. Kui soovid kontrollida, kas kärbsed pesitsevad sinu äravoolutorus, siis kata tükike kilet meega ning pane see äravooluaugule nii, et meega kaetud pool on allpool. Tule tunnikese pärast tagasi ja vaata, kas puuviljakärbseid on mee külge kinni jäänud.
• Veendu, et torus poleks ummistusi, kuna nii võib seal olla meelitavaid mädanevaid puuviljatükikesi.
• Munade tapmiseks lase kraanikausist alla potitäis keevat vett, millele on segatud nõudepesuvahendit. Kasuta harja, et äravoolutoru ümbrust puhastada.

5. Viska ära teised potentsiaalsed paljunemisallikad. Vanad käsnad, niisked mopid, vanad kaltsud ja teised asjad, mida kasutad põrandate ja kapipealsete pühkimiseks võivad sisaldada puuviljakärbeste munasid. Viska need ära või pese need pesumasinas kasutades kuuma pesuprogrammi.

6. Pühi köögipinnad. Kasuta kuuma ja seebist vett, et puhastada enda kapipealsed ja laud. Veendu, et puhastaksid ära kõik lohud ja praod, kus puuviljakärbsed muneda võivad. Puhasta ka kappidest seest ja teistest kohtadest, kus oled hoidnud puuvilja, mahla või teisi magusaid asju.
• Kontrolli ka põrandat. Kui jook on külmkapi alla valgunud, siis võib ka see osa probleemist olla. Puhasta kõik kohad, mis kleepuvana tunduvad.
• Hoia köögipindu iga päev puhtana. Veendu, et kõik on üle pühitud peale iga söögikorda.
• Pese nõud kohe peale kasutamist. Väldi mustade nõude vedelema jätmist.

Puuviljakärbeste tagasituleku vältimine

1. Kontrolli puuvilja mida sa enda kööki tood. Jälgi marju ja puuvilju mida sa tuppa tood. Iga kahjustatud puuvili peaks jääma su kodust väljapoole, kuna nii võid tuppa kaasa tuua puuviljakärbeste mune. Pese enda värsked puuviljad ettevaatlikult veega ja kuivata need täielikult.

2. Hoia lõksu puuviljakausi juures. Iga väike konteiner, milles on teelusikatäis siidriäädikat, kaks supilusikatäit vett ja tilk või kaks nõudepesuvahendit meelitab enda juurde puuviljakärbseid. See aitab nende populatsiooni väiksena hoida. Loputa anumat ning värskenda selle sisu iga päev.

3. Kasuta võrke, et katta enda aknaid. Puuviljakärbsed naudivad samuti ka väljas olevat toitu. Kui avaused kinni katad, siis ei tule nad väljast sinu tuppa. See on eriti oluline, kui sinu aias on puuviljapuid.

4. Peleta kärbseid eemale eeterlikke õlidega. Mõned lõhnad, mis inimestele meeldivad, ei meeldi aga kohe üldse puuviljakärbestele. Eeterlik õli ei tapa kärbseid, kuid aitab neid eemal hoida. Täida pihustiga pudel tassitäie veega ning 5-10 tilga sidruniheina, eukalüpti või piparmündi lõhnalise eeterliku õliga. Pritsi seda kohtadesse, kus puuviljakärbseid olema kipub nagu näiteks kraanikausi ja prügikasti lähedusse.

Putukaid püüdev lambipirn

Eeterlikud õlid – 12 tk komplektis

Erinevate puuviljade kujulised padjad

3D banaanidega lühikesed püksid

Valge seljakott roheliste ananassidega