Kuidas kadedusest lahti saada?

Kuidas kadedusest lahti saada?

Ükskõik kui kõvasti sa püüad kadedust naeratuse taha varjata- iseenesest see üle ei lähe. See võib kontrolli alt väljuda ja tuua kaasa destruktiivse kadeduse ja isegi masenduse ning depressiooni. Mida siis teha, et kadedusest lahti saada enne kui see sind alla neelab? Loe edasi altpoolt.

Kadeduse mõistmine

1. Tea vahet kadedusel ja armukadedusel. Need ei ole samad asjad, kuigi tihtipeale aetakse neid segamini. On oluline nendel vahet teha, et kindlaks määrata, mis emotsiooni sa tunned. Armukadedus on reaktsioon kellegi kaotamise ohule. Kadedus on reaktsioon millelegi, mis sul puudu tundub olevat.
• Näiteks on armukadedus tunne, mida tunned kui sinu elukaaslane kellegi teisega flirdib. Kadedus aga tunne, mida tunned kui näed sõpra uhke ja uue autoga sõitmas.

2. Mõte sellele, kuidas kadedus sind kahjustab. Kuidas kadedus sinu elu negatiivselt mõjutanud on? Võib-olla on pikaaegne sõprus ohus, kuna sa ei suuda teeselda rõõmu sõbra üle ning seetõttu väldid temaga kontakti. Võib-olla vaatad liiga tihti enda eksi Facebooki lehte, kus on pildid temast ja ta kihlatust. Võib-olla loed sõbra fotograafiablogi ja soovid, et oleksid ligilähedaseltki nii andekas kui tema. Need on kõik näited sellest, kuidas kadedus sinult energiat võtab. Kadedus võib sind kahjustada järgmistel viisidel:
• Võtta sinult aega
• Võtta üle sinu mõtted
• Rikkuda isiklike ja tööalaseid suhteid
• Muuta sinu isiksust
• Luua negatiivsust

3. Tee kindlaks põhjus, miks sa kadedust tunned. Enne kui saad kadedusega tegeleda, pead välja nuputama mis seda põhjustab. Kui tunned kadedust sõbra uue sportauto üle, siis võta aega ja uuri põhjust, miks niimoodi tunned. Küsi endalt küsimusi, et põhjust kindlaks teha.
• Näiteks kas oled kade, sest tahad samasugust autot nagu tal on? Või oled kade, kuna tema saab endale midagi nii kallist lubada?

4. Kirjuta enda tunnetest. Päeviku pidamine on hea moodus enda tunnete väljendamiseks ja negatiivsete emotsioonidega tegelemiseks. Kadedusest kirjutamine võib aidata sul seda paremini mõista ning saad selle kallal tegelema hakata. Alusta sellest, et kirjuta üles põhjused, miks sa kadedust tunned. Kirjelda kadeduse allikat nii detailselt kui saad. Proovi kindlaks teha, miks sa selle inimese peale nii kade oled.
• Näiteks võid kirjutada sellest, kuidas sõber kalli autoga sinu maja ette sõitis ning kuidas see sind tundma pani. Milline oli sinu tuju antud hetkel? Kuidas tundsid siis, kui ta maja ette sõitis? Mida oleksid tahtnud teha/öelda? Mida päriselt ütlesid/tegid? Kuidas tundsid siis, kui sõber lahkunud oli. Kuidas tunned end nüüd, kui sellele tagant järgi mõtled? Mida sa tahaksid tunda?

5. Kaalu sõbraga rääkimist. Kui räägid toetavale sõbrale või pereliikmele kuidas sa end tunned, võid end paremini tundma hakata ning saad enda emotsioone väljendada. Vali keegi, kes ei ole lähedaselt seotud inimesega, keda sa kadestad. Samuti veendu, et antud inimene oleks toetav ning kuulaks sind. Kui valid kellegi, kes sinu tundeid mittemillekski peab või kes ei paku sulle head tuge, võid tunda ennast peale jutuajamist hoopis halvemini.

6. Proovi abi leida psühholoogilt, kui sa kadedusega ise hakkama ei saa. Osadele inimestele võib kadedus hakata segama igapäevaelu ja õnnetunnet. Ilma abita võib olla raske mõista enda kadedust ja teha kindlaks parim moodus, kuidas antud tunnetega tegeleda.

Pööra kadedus millekski positiivseks

1. Ära hinda end nii karmilt. Kui oled kellegi peale kade, siis tuleneb see tihtipeale sinu enda puudujääkidest. Sa oled keskendunud sellele kuidas kellegil on karjäär, partner, omandid või intelligentsus, mida sa endale soovid ning need ihad on juurdunud tänu sellele, et pead neid enda puudujääkideks või vigadeks. Proovi end mitte nii karmilt kritiseerida ja sa ei tunne enam tugevat vajadust end kellegi teisega võrrelda.
• Näiteks võid sa olla kade sõbra hea karjääri üle, mis on lendu tõusnud samal ajal kui sinu karjäär on toppama jäänud. Proovi olla endaga kannatlikum- küll ka tuleb sinu kord särada, kui selle nimel tööd teed.
• Kadedus tuleneb karmist hindamisest- mõtlemisest, et see on parem kui too ning tehes otsuseid selle järgi mida sul pole. Proovi olla rohkem avatud mõtlemisega.

2. Andesta inimesele keda kadestad ning ka iseendale. Andestus on oluline osa minevikust edasi liikumiseks, kuna kellegi põlastamine tema edukuse tõttu tirib sind ainult alla. Üks harjutus, mis võib aidata sul kadedusega tegeleda on see, kui kuulutad andestust inimese kohta, keda sa kadestad (muidugi mitte tema juuresolekul) ja ka andestust endale. Lihtsalt võta natuke aega, kui oled üksi ja pane enda andestus sõnadesse.
• Pea meeles, et sa ei andesta inimesele tema tehtud halbu asju. Sa valid vaadata tema situatsiooni tema vaatenurgast. Kui kaalutled tema vaatenurka, siis saada kaasa tunda tema uhkusele ja saavutustele kaastundlikul moel.
• Näiteks võid öelda midagi sellist: “Olen uhke Peetri üle, et tal on nii edukas karjäär. Samuti andestan endale selle, et olen temast edukuse suhtes maha jäänud.”

3. Pööra enda kadedus arusaamiseks. Et kadedusest üle saada, on tähtis olla tänulik selle üle, mis sul juba on. Üks moodus, kuidas saad alustada enda vaatenurga muutmist ja kadedusest üle olla on leida moodus, kuidas hinnata teiste head õnne. Tööta selle kallal, et tunned rõõmu teise inimese saavutuste üle. Näiteks proovi olla õnnelik sõbra üle, kes saab endale uhket autot lubada ja muuda enda kadedus imetluseks.
• Imetluse väljaütlemine võib aidata. Näiteks ütle enda sõbrale: “Palju õnne uue auto puhul! Mul on sinu ja su edu üle väga hea meel!”

4. Kasuta kadedust, et eesmärk luua. Kui oled kadeduse põhjuse kindlaks teinud, siis saad sellega tegeleda nii, et pöörad selle millegiks positiivseks, nagu eesmärgiks. Kui kasutad kadedust, et vormida realistlik ja saavutatav eesmärk, siis see aitab sul hajutada negatiivseid tundeid ja anda sulle jõudu muuta enda elu paremaks.
• Näiteks kui oled sõbra auto peale kade, kuna soovid, et sul oleks finantsiline vabadus midagi sellist ka endale lubada, siis sea eesmärgiks rohkem teenida ja/või raha säästa.
• Murra suured eesmärgid väikesteks ja mõõdetavateks eesmärkideks. Näiteks kui sinu eesmärk on raha teenida ja/või säästa, siis võib üks väike eesmärk olla see, et otsid endale paremini tasustatud töökoha või proovid praegusel töökohal palka juurde saada. Teine väike eesmärk võib olla see, et säästad iga nädal 20 eurot.

Võrdlemise vältimine

1. Ela enda määratud edukuse järgi. Kas hindad ennast ja teisi pealiskaudsete ühiskonna ideede järgi? Edukus ei tähenda tingimata seda, et sul on suur maja, kaks autot ja tähtis töökoht või see, et oled nii ilus, et inimesed ei lõpeta sinu jõllitamist. Edukus põhineb sellel, et uurid välja milline elu on parim sinu jaoks, naudid seda ja võtad sellest viimast. Kui muretsed vähem ühiskonna standardite üle ja keskendud sellele, mis sinu elus toimub, siis on vähetõenäolisem, et pidevalt ennast teistega võrdled.
• Pea meeles, et on täiesti normaalne olla teistsuguses staadiumis kui teised inimesed. Näiteks kui sul pole veel seda tööd või partnerit keda sa soovid, ei tähenda, et oled vähem inimene kui see, keda sa kadestad. Igaüks rändab erinevat teed pidi ning üks tee ei ole tähtsam või parem kui teine.

2. Anna aru, et sa ei tea tervet lugu. Võib paista, et kellegil on kõik mida hing ihaldab- täiuslik kaaslane, ilusad juuksed, suur palk jne. Siiski on alati lugu pikem, kuna täiuslik elu on midagi sellist, mida mitte keegi ei saavuta. Kui kellegil tundub olevat kõik mida sa ihaldad, siis on suur võimalus, et sinul on samuti midagi, mida hoopis tema ihaldab. Ära aseta inimesi pjedestaalile ja kirista hambaid, et ilmselt on nad õnnetähe all sündinud. Sa ei pruugigi teada, mis nende nõrkusteks on- pealegi peidavad enamus inimesi enda vigu.

3. Pea meeles, et teiste edu ei mõjuta sinu oma. Ütleme näiteks, et keegi keda sa tead hakkas tegelema jooksmisega, kaotas kümme kilo ja just lõpetas enda esimese maratoni. Muidugi on see suur saavutus, kuid ei ole midagi, mis takistaks sinul sama asja tegemast! Sinu edukus elus ei põhine kellegi teise omal. Ükskõik kas asi puudutab armastuse leidmist, hea töökoha saamist või ükskõik mida sa soovid, sa võid selle saavutada, ükskõik kui edukas keegi teine olla võib.

Tänutunde tundmine

1. Keskendu enda annetele ja varadele. Nüüd kui oled lõpetanud enda võrdlemise teiste inimestega, keskendu sellele, mis sinul elus toimub. Suuna energia enda headele omadustele, et saaksid paremaks ning paremaks ka selles, mida sa teed ja kes sa oled. Kui oled keskendunud kitarrimängu täiustamisele või kauni pildi maalimisele, siis pole sul aega muretseda selle üle, millega teised inimesed tegelevad.
• Kui sinu mõte liigub asjadele mida sul ei ole, siis pinguta ja mõtle sellele mis sul on. Tee seda iga kord, kui tunned kadedust peale tulevat.

2. Ole tänulik enda lähedaste eest. Mõtle inimeste peale, kes sinust hoolivad ja kes sinu heaks kõike teeksid ja selle peale, mida sa nende jaoks teeksid. Keskendudes inimestele, kes sinu elu täiustavad, tühistad positiivsel moel enda kadedustunde.

3. Muuda seda mida saad ja aktsepteeri seda mida sa ei saa. On tähtis teada, mida sa saad muuta ning mis sinu kontrolli alt väljas on. Kui keskendud asjadele, mida muuta ei saa, siis tunned end väga negatiivselt ning võimalik, et isegi depressiivselt. Elu ei kesta igavesti ja sa ju ei taha raisata aega asjadele, mida sa nagunii muuta ei saa.
• Näiteks kui soovid, et sul oleks sõbra muusikaanne ja sinu sooviks on olla laulja või laulukirjutaja, siis anna endast parim. Vala enda hing muusika tegemisele, võta laulutunde ja esine avatud mikri õhtutel. Kui tunned, et sul on võimalik muusikamaailmas läbi lüüa, siis ära lase millegil end takistada.
• Teisest küljest võttes on elus asju, mida sa ei saa muuta raske töö ja suure soovimisega. Kui oled armunud enda sõbra abikaasasse ning nad on õnnelikult abielus, siis pead seda aktsepteerima ning mõistma, et see on midagi, mida sa muuta ei saa.

Perspektiivi lähtestamine

1. Alusta tänulikkuse päevikut. Kui on möödas pikk aeg sellest, kui viimati mõtlesid asjadele, mis sinu elus head on, siis võta paber ja pastakas ning hakka neid üles kirjutama. Tänulikkuse päevik võib olla hea moodus perspektiivi muutmiseks ja selleks, et hindaksid seda mis sinu elus on. Võid ka videoblogi teha või hoopis joonistada. Siin on mõned ideed:
• Sinu anded
• Sinu parimad füüsilised omadused
• Sinu parim sõber
• Sinu koer
• Sinu lemmiktoidud
• Asjad, mis sind naerma panevad
• Mälestused, mis naeratama panevad
• Tulevased sündmused
• Sinu lemmikasjad mida sa omad
• Saavutused

2. Pea meeles, et kontroll on sinu käes. Kui sa tunned kadedust, siis tuleta endale meelde, et ka sinul võiksid need asjad olla, aga sa ise valisid nii. Näiteks kui soovid kalleid firmariideid, siis tuleta meelde, et tegid targa otsuse ja ei löönud enda pangaarvet riiete pärast lõhki. Sa peaksid enda otsuste üle uhke olema.

3. Mine vabatahtlikuks. Kui sa ei suuda enda mõtteid eemal hoida sellest, mida sul ei ole, siis veeda aega inimestega, kelledel polegi väga midagi. Vahel on raske näha seda, kui hea elu sul on. Anna endale doos reaalsusest ning mine vabatahtlikuna appi näiteks toidupanka või loomade varjupaika. Aidates abivajajaid näed, kui rikas tegelikult sinu elu on ning kui palju positiivset energiat sul maailmale pakkuda on.

 

Järjehoidjaga märkmik – 240 lehte

Läikivad ja sädelevad pastakad

Taskukell vanemalt pojale

Pigistatavad pallid stressi vähendamiseks

Volkswagen Lavida mänguautod