Kuidas teha lõket?

Kuidas teha lõket?

Ükskõik, kas sul on vaja end soojendada, küpsetada toitu või lihtsalt luua õiget meeleolu, pole ükski telkimine täiuslik, kui sul ei ole lõket. Kui sa pole harjunud lõket tegema, siis võib see protsess heidutav tunduda. Pead lihtsalt end ette valmistama õigete vahenditega ja teadma, mida sa lõkke jaoks kasutama pead.

Lõkke jaoks ette valmistamine

  1. Võta kaasa taela. Et kiirelt alustada lõket, pead alustama taelaga, mis on kõige kergemini põlev materjal. Tael peab olema kuiv nii, et on parim kui seda kodust kaasa võtad, mitte ei hakka laagriplatsilt seda otsima. Taelana võid kasutada erinevaid asju, nagu näiteks:
    • Puulaastud
    • Kokku kortsutatud ajaleht
    • Papp
    • Vaha
    • Spetsiaalsed tulealustuse tokid
  2. Korja kokku tulehakatis. Et hoida tuld põlemas, pead lisama taelale toekamat materjali. Tulehakatis on suurem kui taela materjalid, kuid mitte nii suur, et leegid summutaks. Vaata platsil ringi ning kogu väikseid oksi, et neid tulehakatisena kasutada.
    • Vali oksad, mille diameeter on umbes sama mis harilikul pliiatsil.
    • Nagu ka taela puhul, on oluline, et sinu tulehakatise materjalid oleksid kuivad. Kui okstel on niiskeid kohti, siis lõika need taskunoaga ära.
  3. Korja lõkkepuud. Et sinu lõke hoiaks leeki, pead lisama suuremaid puid. Küttepuu diameeter peaks olema umbes 3 – 12 cm.
    • Ära murra puudelt oksi, et neid küttena kasutada, kuna nii rikud ära laagriplatsil olevad puud. Otsi selliseid oksi, mis juba on maha kukkunud või täiesti kuivanud.
    • Lõkkepuu peaks painduma ja kergelt katki minema, sellisel juhul on see piisavalt kuiv.
    • Ära kasuta liiga suuri lõkkepuid, kuna neil läheb kauem aega, et põlema hakata.
    • Kui sa pole kindel, kas su lõkkepuud on õiges suuruses, siis vaata enda rannet – kõige paremad oksad on sinu randmega sama suured.
  4. Võta kaasa tikud või tulemasin. Kui sul on olemas õiged materjalid, et lõket teha, siis läheb sul vaja midagi, millega lõke süüdata. Võta kodust kaasa tikud või tulemasin.

Lõkkekoha loomine

  1. Vali koht tule tegemiseks. Osades kohtades on spetsiaalsed lõkkekohad, milles sa võid tuld teha. Kui seda ei ole, siis on oluline valida õige koht selle tegemiseks. Vaata, et koht oleks vähemalt kaheksa meetri kauguses telkidest, puudest, põõsastest ja teistest süttivatest asjadest. Kui teed suurema lõkke kui ühe meetrise läbimõõduga, siis peab kaugus olema 15 meetrit ning kuival ja tuleohtlikul ajal peab lõke olema metsast vähemalt 20 meetri kaugusel.
    • Kui su lõkkekohas on eelmisest tulest tuhka, siis lükka need eest ära, et enda lõkke jaoks ruumi teha.
    • Vaata, et lõke oleks tuule eest varjulisemas kohas, kuna tuulega on raskem lõket teha ning tuul võib ka leegid liiga suureks puhuda.
  2. Puhasta ja kaeva koht. On parim, kui teed lõkke paljale mullale nii, et sul võib olla vajadus puhastada koht, mille sa valisid. Eemalda kuivanud rohi, lehed või muu rohelus, et luua kahe kuni kole meetrine puhas pind lõkke jaoks. Järgmisena kaeva maapinda umbes kümme sentimeetrit, et luua kumerus, mis hoiaks tuld.
    • Hoia eemaldatud mulda lõkke lähedal. Kui tuleb hädaolukord, siis saad sellega leeke summutada.
    • Sa võid mulla sättida ringina ümber lõkke, et luua tulemüür. Suurte kivide sättimine lõkke ümber aitab samuti tuld isoleerida.

Tipitelgi stiilis lõkke tegemine

  1. Pane tael lõkkekoha keskele. Nagu enamike lõketega, tuleb tipitelgi stiilis lõket alustada taelaga. Kogu kokku oma taela materjalid ja aseta need hunnikusse tulekoha keskele.
  2. Loo tipitelk tulehakatise ja küttepuudega. Kui sinu taela materjal on paika seatud, siis korja kokku tulehakatis ning kasuta umbes viite või kuute tükki, et luua koonusekujuline tipitelgi kuju taela ümber. Järgmisena lisa kiht küttepuid, et luua suurem tipitelk esimese ümber.
    • Torka väikesed oksad maasse, et aidata tipitelgil püsida.
    • Alusta väiksemate tulehakatistega ja liigu edasi suuremate tükkide juurde, kui hakkad teist kihti looma.
    • Jäta tipitelki ava, et saaksid sealt tule süüdata. Jäta ava sellisele küljele, kuhu tuul puhub, et tuli saaks vajalikku õhku.
    • Hoia lähedused veel küttepuid, kuna sul võib neid veel hiljem vaja minna, et lõkkesse puid juurde visata.
  3. Pane tael põlema. Kui tipitelgi struktuur on paigas, siis on aeg lõke süüdata. Pane tikk või tulemasin taela alla, et seda põlema panna. Tipitelgi struktuur aitab leekidel liikuda ülespoole nii, et esimesena peaks tuld võtma tulehakatis ning seejärel küttepuud.
  4. Lisa vajaduse korral tulehakatist või küttepuid. Kui tuli põleb, siis ühel hetkel langeb tipitelgi struktuur paigast ning aitab lõket mõnda aega toita. Sellel hetkel tuleks visata tulehakatisi ja küttepuid lõkkesse, et see ära ei kustuks.

Lõkke kustutamine

  1. Alusta lõkke kustutamisega varakult. Sinu vastutusel on kustutada lõke, mille sa tegid ja see protsess võtab tihtipeale rohkem aega kui arvata võib. Et hoida ära hõõguva tuha mahajätmist, plaani ette, et saaksid töö õigesti tehtud. Võta tule kustutamiseks kakskümmend minutit, et saaksid olla kindel, et see on täielikult kustunud.
    • Ära kunagi jäta tuld ilma valveta. Kui sa telgid ning magama lähed, siis pead selle kustutama.
  2. Pritsi lõkkesse vett. Kuigi terve ämbritäie vee kallamine tundub kiire viis, pole see siiski kõige parem moodus lõkke kustutamiseks. Selle asemel alusta aeglaselt ning pritsi vett tulele, kasutades ainult nii palju vett, kui vaja, et kustutada hõõguvat sütt.
    • Vee kallamine lõkkesse on paha seetõttu, et kui sina või keegi teine uuesti tuld teha soovib, on lõkkekoht üle ujutatud ning kõlbmatu.
  3. Sega hõõguvat sütt. Kui lõkkesse vett pritsid, siis tahad kindlustada selle, et see ulatuks nii paljude söetükkideni kui võimalik. Selle saavutamiseks kasuta labidat või oksa, et tuhka ja sütt segada sel ajal, kui sa sinna vett peale pritsid.
    • Vee pritsimine ja segamine on lõpule jõudnud siis, kui sa enam ei näe auru ja ei kuule susisevaid hääli.
  4. Testi kuumust enda käega. Et olla kindel selles, et tuli on kustunud, tuleb veenduda selles, et sealt ei hõõguks enam kuumust. Aseta käsi tuha kohale ning kui sa kuumust ei tunne, on lõke kustutatud. Kui aga kuumust tunned, siis pole lõke kustutatud ning sa ei tohiks lahkuda, vaid peaksid lisama vett ja segama tuhka senikaua, kuni enam kuumust ei tunne.

Sojavaha – 1 kg

Tuulekindlad tulemasinad – 5 tk komplektis

Laetav taskulamp tulemasinaga

Veekindel tulemasin matkamiseks

Kvaliteetne kahekihiline veekindel telk