E-POOD Tootekategooriad

Kuidas vältida välgutabamuse saamist?

Välk võib tappa inimest ning põletada maja maatasa. Äikesetormide ajal tuleks võtta ette ettevaatusabinõusid, et vältida välgutabamuse saamist. Sammud, mida võtad ette väljas, sees või sõitmise ajal on olulised ja erinevad. Kuigi välgutabamust ei saa täielikult ära hoida, saad seda tõenäosust vähendada.

Ohutu väljas viibimine

 1. Hoia eemale avatud väljadest ja mägedest. Välk lööb tihtipeale piirkonnas oleva kõige pikema objekti pihta nii, et väldi avatud välju ja mäekünkaid. Otsi madal piirkond nagu org või kuristik, soovitatavalt vihma eest varjatud. Püsi seal seni, kuni torm möödub. Kükita maha nii, et su kannad puutuksid kokku ning pane pea põlvede vahele: niimoodi oled väiksem sihtmärk.
  • Ära viska pikali maha ja vähenda kontakti maapinnaga. Välk võib olla tappev kuni 30 meetri raadiuses.
 2. Väldi ujumist ja veesporti. Jälgi ilmateadet ning väldi basseini, jõe või järve äärde ja randa minemist siis, kui lubatakse äikest. Kui leiad äikese ajal end avatud veelt, siis pöördu koheselt maale. Kui sa oled paadis või laevas ning ei saa pöörduda tagasi maale, siis viska ankur ning kükita nii madalale kui võimalik.
  • Ära pöördu tagasi vette enne kui viimasest välgust on möödunud pool tundi. Kui minna varem, siis võib juhtuda, et torm pole veel möödas.
  • Ka siseruumides ujumine võib ohtlik olla. Väldi kõiki suuremaid veekogusid siis, kui on äike.
 3. Ära seisa puude või muude kõrgete isoleeritud objektide läheduses. Välk tabab tõenäolisemalt kõrgemaid asju. Ükskõik kus sa oled, ära mitte kuskil tee end kõrgemaiks objektiks. Väldi puude all seismist ning hoia eemale kõrgetest objektidest nagu tänavalaternad.
  • Kui sa oled äikese ajal metsas, siis püsi madalamate puude juures.
  • Vihmavari võib suurendada riski välgutabamusele, kui see on piirkonnas kõige kõrgem objekt.
 4. Väldi metalseid asju nagu aiad ja torud. Metall juhib elektrit ja sul on palju suurem tõenäosus tabamust saada. Kui sa kannad suuri metalseid asju, siis pane need käest ära. Väiksemad metalsed asjad nagu kehakaunistused ja elektrilised seadmed, ei too kaasa suurt riski ning neid võib hoida.
  • Kui sa sõidad jalgrattaga, siis pane ratas ära ning kükita maa lähedale. Enamus rattaid on tehtud metallist ning on välgu jaoks eriti ligitõmbavad.
  • Kummitaldadega jalatsid ja teised kummist asjad ei kaitse sind tegelikult metalli juhtivate omaduste eest.

Ohutu siseruumides viibimine

 1. Pane enda katusele piksevarras. Piksevardad ei tõmba välku, vaid pakuvad vastupanu, kui välk sinu maja tabama peaks. See saab ära hoida elektrivoolu, mis võib sinu kodu kahjustada. Ära piksevarrast ise paigalda, leia elektrit, kes on sertifitseeritud välgusüsteemide paigaldamiseks.
 2. Väldi vannis ja duši all olemist ning kasuta kraanikaussi võimalikult vähe. Äikesetormide ajal võib välk sinu kodu tabamise korral rännata ka torude kaudu. Ära mine vanni või duši alla enne, kui torm on möödas. Kui sa pead kraanikaussi kasutama, siis tee seda ainult äärmisel vajadusel.
  • Isegi dušid ja vannid mis on täielikult suletud ja ilma lähedal olevate akendeta võivad sulle torude tõttu elektrilöögi anda.
  • Kuna portselan on hea isolaator, siis on tualeti kasutamine ohutu senikaua, kuni sa metalli ei puutu.
 3. Lülita välja ja hoidu eemale juhtmetega elektroonikast. Äikese ajal on ohtlik kasutada elektroonilisi seadmeid, mis ühenduvad seina külge. Väldi teleka, pesumasina ja juhtmetega telefoni kasutamist äikese ajal. Juhtmeteta elektroonikat, nagu mobiiltelefoni, on ohutu kasutada senikaua, kuni sa seda laadima ei pane.
  • Võta pistikust välja elektroonika, sest kui välk maja tabab, siis võib see lühiseid tekitada.
 4. Hoia aknad suletuna. Väldi avatud akende ja uste ees seismist äikese ajal. Kuigi haruldane, võib siiski välk rännata läbi akende. Klaas on hea isolaator nii, et on ebatõenäoline, et aken tabamuse saab sel ajal kui see suletud on.
  • Ära katsu tormi ajal ukselinke, kuna metall juhib elektrit.

Ohutu autos viibimine

 1. Mine autosse, et ohust pääseda. Kui sinu valik on kas olla väljas või autos, siis on auto alati ohutum valik. Kui jääd äikesetormi kätte, siis püsi senikaua autos kuni torm möödub. Sule auto aknad ning kui sul on kabriolett, siis pane peale ka katus.
  • Avatud sõidukid nagu ATV-d ja murutraktorid ei ole äikese ajal ohutud. Otsi varju siseruumidest.
 2. Pane käed sülle. Enamus autosid on äikesega ohutud, kuid metalsed sisekaunistused või objektid seda pole. Kui välk tabab sinu autot, siis voolab vool auto välisest metallist alla maapinnale. Hoia käed süles ja väldi auto uksele toetumist ja metalsete osade puudutamist.
  • Kummist rehvid ei hoia välku eemale.
 3. Ära kasuta raadiot või GPS süsteemi. Osa voolust võib rännata läbi autos oleva juhtmetega elektroonika. Ära puuduta elektrilisi süsteeme, sealhulgas raadio, GPS süsteem ja mobiiltelefoni laadija.
  • Osadel juhtudel võib välgulöök kahjustada sinu auto elektroonilisi süsteeme. Väldi autoga sõitmist äikese ajal kui sul on kallis raadio või GPS.

Lisaks:
• Välgutabamuse saanud inimesed ei anna voolu edasi ning neid on ohutu abistada.
• Kui sa kuuled äikesemürinat, siis oled sa välgutabamuse ulatuse raadiuses.
• Ära kasuta lifti. Kasuta treppe ja ära puutu metalseid käepidemeid. Äikesetormi ajal on suur tõenäosus, et vool kaob ning sa jääd lifti lõksu.
• Välk võib (ning tihtipeale ka seda teeb) tabada kaks korda ühte ja sama kohta.

Välguga särk pikkade või lühikeste varrukatega

Ringikujuline lisavälk telefonile

Universaalne välklamp fotoaparaadile

Lisavälk telefoni jaoks

Pilvekujulised vihmapiiskadega kõrvarõngad