Mis asjad aeguda võivad?

Asjad, mille puhul sa ei arvanud, et need aeguda võivad

Oleme harjunud kontrollima toiduainete aegumiskuupäevi (kuigi paljud kehtivad tegelikult veel ka peale kuupäeva), aga ka muud majapidamistarbed aeguvad. Loe edasi, et teada saada mis asjade puhul ei saa oodata, et need igavesti kehtivad ning kui tihti sa neid asendama peaksid.

  1. Jalgrattakiiver. Kiiver tuleb alati välja vahetada, kui sul on sellega õnnetus juhtunud või kui sellel hakkavad välja tulema mõrad või muud kahjustuse märgid. Kuid isegi terve kiiver ei kesta igavesti. Uuri tootjalt, millal tuleks kiivrit vahetada. Kui tootjal seda infot pole, soovitatakse rattakiivrid uute vastu vahetada peale 5-10 aastat.
  2. Bensiin. Aja jooksul bensiin halveneb. Kasuta see ära 3–6 kuu jooksul pärast ostmist. Kui seda on hoitud kuumas kohas või kui kork ei ole tihedalt peal, võib see isegi kiiremini halvaks minna.
  3. Esmaabitarbed. Plaastrid kaotavad oma kleepuvuse ja ei pruugi 3–5 aasta pärast olla enam steriilsed, isegi kui neid oma pakendis oled hoidnud. Antiseptilisi salvrätikuid tuleks kasutada aasta jooksul alates nende valmistamise kuupäevast. Need kiirkülmad kompressid aeguvad tavaliselt kahe aasta jooksul. Ja ära unustage, et ravimitel on oma aegumiskuupäevad, pärast mida ei pruugi need enam nii tõhusad olla.
  4. Turvatoolid. Sarnaselt rattakiivritega tuleks ka lapse turvatool välja vahetada pärast avariid või aegumiskuupäeva lõppemist, olenevalt sellest, kumb varem juhtub. Üldiselt võid eeldada, et turvatool peab vastu 6 aastat.
  5. Päikesekaitsekreemid. Sa ei pea peale iga suve enda allesjäänud päikesekaitsekreemi prügikasti lennutama. Kui kreemil pole peal kõlblikkusaega, siis peaks see kõlbama kuni kolm aastat peale selle ostmist.
  6. Tulekustutid. Tulekustutitel ei ole ranget aegumiskuupäeva, kuid ühekordselt kasutatavad tuleks 12 aasta pärast välja vahetada ja laetavaid tuleks uuesti laadida kuue aasta pärast.
  7. Värv. Arukas on pärast projekti tegemist oma vanad värvipurgid alles hoida, sest nii on sul olemas varud paranduste tegemiseks. Kuid ära vaevu hoidke neid elu lõpuni alles hoidma. Tootjad soovitavad kasutada lateksvärvi (kõige tavalisem majavärvi tüüp) aasta või kahe jooksul. Kuid kui seda hoitakse heas kohas, võib seda siiski kasutada kuni 10 aastat.
  8. Suitsuandurid. Üldiselt leiad valmistamise kuupäeva suitsuanduri tagumiselt poolt. Kui patareisid vahetad, siis viska sellele pilk peale. Kui suitsuandur on rohkem kui kümme aastat vana, on aeg uue jaoks.
  9. Patareid ja akud. Patareidel on kõlblikkusaeg trükitud kas pakendile või siis patareile endale. Isegi kui neid pole kasutatud, väheneb vanade patareide ja akude maht. Leelispatareid (ühekordselt kasutatavad) võivad kesta kuni 10 aastat; laetavaid tuleb tavaliselt välja vahetada peale viite aastat.
  10. Madratsid. Madratsitel puudub range aegumiskuupäev, kuid uuri tootjalt, kui kaua on eeldatud, et su madrats vastu peab. Enamus madratseid annab alla peale kümmet aastat, kuid täpsem eluiga sõltub sellest, millest madrats tehtud on.
  11. Valgendi. Valgendi kaotab aja jooksul oma tugevuse. Erinevate allikate kohaselt on selle säilivusaeg kolm, kuus või 12 kuud, kuid üks lihtne viis selle kindlakstegemiseks on seda nuusutada – kui lõhn on nõrk või puudub üldse, on tõenäoliselt aeg uue pudeli jaoks.
  12. Kätesoojendid. Kui oled harjunud ühekordseid kätesoojendajaid kasutama talvest talve, siis on oluline teada, et vanad ei pruugi vajadusel enam soojaks minna. Näiteks “Hot Handsi” tootjad ütlevad, et nende soojendajad aeguvad nelja aasta pärast.