Vesi – kui palju vett peaks jooma ja mis kasu me sellest saame?

Vee tarbimine selle erinevates vormides on teie tervise jaoks tähtsam kui arvata võiks . Mõelge vee peale kui toitainele, mida teie keha vajab ning mida leidub puhtas vees, toidus ja muudes vedelikes. Vee tarbimine on vajalik, kuna see aitab teil võidelda igapäevase veekao vastu teie kehas. Vesi lahkub teist pidevalt – nahalt aurustudes, hingamisel ja tualetti külastades. Kui tarbite vähem vett kui teis lahkub, siis olete dehüdreeritud, see on eriti aktuaalne soojades kliimades, raske trenni ajal, kõrgustes ning vanematel inimestel, kelle janumeel ei pruugi olla enam nii terav. Järgnevalt toome välja kuus põhjust, miks peaks piisavalt vett jooma:

Vee joomine tasakaalustab kehavedelikke

Teie keha koosneb umbes 45% kuni 73% ulatuses veest, olenevalt vanusest ning rasvahulgast. Kehavedelike funktsioonid, mida saab vett tarbides töös hoida on näiteks seedimine, imendumine, tsirkulatsioon, süljeeraldus, toitainete transport ning kehatemperatuuri reguleerimine. Aju suhtleb neerudega, öeldes viimastele, kui palju vett kehast läbi uriini välja saata ning kui palju reservi jätta. Kui teie kehavedelike tase on liiga madal, siis aju lülitab sisse janumehhanismid. Juhul kui te ei tarbi spetsiifilisi ravimeid, mis tekitavad janutunnet, oleks mõistlik kuulata oma keha ning kiirelt leida vett, mahla, kohvi või muid vedelikke kuid vältida tuleks alkoholi. Alkohol segab ajuööd ja seega võib suhtlus neerudega kannatada – see viib suurenenud kehavedelike eraldumiseni (näiteks wc-külastuse näol) ning omakorda dehüdratsioonini.

Vesi aitab kontrollida kaloreid

Aastaid, on toitumiseksperdid ning dieeditajad joonud suuri koguseid vett kaalualandusstrateegiana. Kuigi vesi ei ole mingisugune maagiline kaalualandus tööriist, aitab ta vältida teiste, kõrge kalorisisaldusega jookide tarbimist. Kõrge veesisaldusega toit aitab teie kõhtu rohkem täis hoida ning kui tarbite samaaegselt vett, siis teil ei teki vajadust süüa burgereid, komme ja juua kokat. Kõrge veesisaldusega toidud on näiteks puuviljad, juurviljad, puljongi baasil supid, kaerahelbed ja oad. Sellised toidud nõuavad rohkem närimist, nad imenduvad kehas aeglasemalt ning seega hoiavad täiskõhu tunnet kauem.

Vesi annab lihastele energiat

Rakud, mis ei hoia õiget vedeliku ja elektrolüütide tasakaalu, kahanevad, ja see viib lihasväsimuseni. Kui lihased ei saa piisavalt vedelikke nad ei tööta nii hästi ning teie võimekus langeb. Eriti tähtis on juua piisavalt vett trenni tehes, võiks vältida janutunde tekkimist. See tähendab, et jooge paar tundi enne trenni vähemalt pool liitrit vett ja trenni ajal hoidke regulaarset joomise intervalli. Ärge oodake janutunde tekkimist, kuna siis on juba liiga hilja.

Vesi hoiab teie nahka ilusana

Teie nahk sisaldab endas suurel hulgal vett. Nahk töötab osaliselt kaitsva barjäärina, takistades liigset veekadu. Dehüdratsiooni üks ilmingutest on naha kuivus ja kortsulisus, mida saab parandada õige veetarbimisega. Kuid kindlasti ei maksaks eeldada, et vee ületarbimine aitab vanusest või UV-kiirgusest tulnud kortse kaotada. Võite olla oma nahale abiks ning kasutada ka niisutajaid, need aitavad lukustada vee teie nahka, justkui füüsilise barjääri kaudu.

Vesi kaitseb ja aitab teie neerusid

Kehavedelikud transpordivad jääkprodukte rakkudest välja ning nendesse sisse. Põhiline toksiline aine, mida vesi aitab eemaldada teie kehast on lämmastik. See on vees lahustuv aine, mis on võimeline läbima neeru ning seejärel liigub uriini. Neerud on oma töös äärmiselt efektiivsed, juhul kui te tarbite piisavalt vedelikke. Kui tarbite piisvalt vedelikke, on teie uriin kergelt voolav, värvilt hele ning lõhnatu. Halvemal juhul, kui tarbite liiga vähe vedelikke, siis uriini kontsentratsioon, värv ning lõhn võimenduvad, kuna neerud hoiavad justkui säästurežiimil olles rohkem vett endas. Kui te joote pidevalt liiga vähe vedelikke, on teil suurem oht saada neerukive, eriti soojemates piirkondades.

Vesi aitab hoida soolestiku tööd

Piisav vedelik aitab seedetraktil hästi voolata ja funktsioneerida – sellega väldite kõhukinnisust. Kui te ei tarbi piisavalt vedelikke, siis käärsool eraldab väljaheidetest lisavedeliku ning tulemuseks on kõhukinnisus. Piisav vedelik ning kiudained töötavad kuus justkui hari – vedelik pumpab kiudained üles ning teie seedetrakt on puhas ja töökindel.

 

water-tap_2189544bKui palju juua ja kuidas rohkem vedelikke endasse saada?

Kunagine arusaam, et kaheksa klaasi päevas on ideaalne kogus, on hiljuti paljastatud lihtsalt kellegi inimese arvamusena, mis on levinud üle maailma. Tegelikult ei ole kindlat kogust, mida iga inimene peaks tarbima – vajalik vedeliku kogus sõltub teie elutempost, trennist, kliimast, kehakaalust ning rasvaprotsendist ja paljudest muudest muutujatest.

Kuulake oma keha ning kui te arvate, et te peaksite rohkem vett tarbima (tõenäoliselt peate), siis siin on mõned nipid, kuidas seda teha.

Jooge midagi koos iga söögikorraga

Valige joogid, mida te naudite – te joote rohkem sellist vedelikku, mis teile maitseb ( kuid vältige alkoholi ja karastusjooke ning soovitatavalt ka mahlasarnaseid tooteid)

Sööge rohkem puu- ja juurvilju, nende kõrge veesisaldus aitab teid niisutada – umbes 20% vedelikest saabub meie kehadesse läbi toidu

Hoidke üks veepudel autos, üks töölaual ja üks kotis, et teil kunagi ei tekiks janu.

Vältige kõrge kalorisisaldusega jooke – puhas vesi on kõige parem valik!

 

Kui olete jõudnud lugemisega artikli lõppu, siis esiteks täname, et vastu pidasite. Teiseks sooviks teilt küsida, et kas teie tarbite piisavalt vett ning kui ei, kas teile oli sellest artiklist abi? Äkki oskate ka soovitada, millisel teemal sooviksite järgmist artiklit lugeda?

Palun kommenteerige meie Facebooki lehel, selle postituse alla!

Täname teid ning ilusat suve!