Kohvi kasulikkusest ja kahjulikkusest

Kohvi 12 kasuliku mõju ning 6 halba mõju

Kohvi on sajandite jooksul nii kiidetud kui ka laidetud. Seda on süüdistatud impotentsuse ja hullumeelsuse tekitamises ning kiidetud kui “laiskuse” ravimit ning sellest on räägitud kui “taevasest kingitusest”. Kuid mis on kohvi tegelikud ja teaduslikult tõestatud plussid ja miinused?

Kohvi tuntuim koostisosa on muidugi kofeiin, mis on maailma enim tarbitav psühhoaktiivne aine. Selle kasulikku mõju inimorganismile on uuritud üpris palju ja hästi, kuid kohv on tervikuna tegelikult keeruline jook, milles on tuhat erinevat ainet. Mõned uuringud väidavad, et kofeiinivaba kohv ja kofeiiniga kohv võivad avaldada samu mõjusid tervisele ja viitavad sellele, et kofeiin ei ole see, mis kohvi tervisele kasulikuks teeb.

Kohvi kasulikus tervisele

  1. Kohvi suurendab füüsilist jõudlust. Joo tassike musta kohvi kuskil tund enne treeningut ning su jõudlus võib paraneda 11-12%. Kofeiin suurendab veres adrenaliini taset. Adrenaliin on kehas olev hormoon, mis aitab sul valmistuda füüsiliseks pingutuseks.
  2. Kohvi võib aidata sul kaalu langetada. Kohvi sisaldab magneesiumi ja kaaliumi, mis aitab kehal insuliini kasutada, reguleerides veresuhkru taset ja vähendades isu magusate maiustuste ja suupistete järele.
  3. Kohvi aitab rasva põletada. Kofeiin aitab rasvarakkudel keharasva lagundada ja kasutada seda treenimise ajal kütusena.
  4. Kohvi aitab keskenduda ning erksana püsida. Mõõdukas kofeiini tarbimine aitab sul keskenduda ning parandab samuti ka vaimset erksust.
  5. Kohvi vähendab suremist. Uuringud on näidanud, et kohvijooja üldine enneaegse surma risk on 25% väiksem kui neil, kes kohvi ei joo.
  6. Kohvi vähendab vähiriski. Üks uuring näitas, et kohvi võib meestel vähendada eesnäärmevähi tekke riski 20 % võrra ja naistel endomeetriumi vähi riski 25 %. Testgrupi inimesed jõid neli tassi kohvi päevas.
  7. Kohvi vähendab insuldiriski. Kohvi mõistlik tarbimine (2–4 tassi päevas) on seotud väiksema insuldiriskiga.
  8. Kohvi vähendab Parkinsoni tõve riski. Uuringud on näidanud, et regulaarne kohvi joomine vähendab Parkinsoni tõve riski 25 % võrra. On leitud tõendeid selle kohta, et kohvi põhjustab aktiivsust Parkinsoni tõvest mõjutatud ajuosas.
  9. Kohvi kaitseb su keha. Kohvi sisaldab palju antioksüdante, mis töötavad nö väikeste sõdalastena, kes võitlevad ja kaitsevad su keha vabade radikaalide eest.
  10. Kohvi võib vähendada II tüübi diabeedi riski. Kofeiin vähendab insuliinitundlikkust ja nõrgendab glükoositaluvust, seega vähendab see II tüübi diabeedi riski.
  11. Kohvi kaitseb su aju. Veres olev kõrge kofeiinisisaldus vähendab Alzheimeri tõvesse nakatumise riski. Samuti vähendab see ka dementsuse riski.
  12. Kohvi teeb meeleolu paremaks. Samuti aitab kohv võidelda depressiooni vastu ning vähendab enesetapuriski. Kofeiin stimuleerib kesknärvisüsteemi ja suurendab neurotransmitterite, nagu serotoniin, dopamiin ja noradrenaliin, tootmist, mis tõstavad au meeleolu. Enesetapurisk väheneb lausa 50% võrra, kui tarbida päevas kaks tassi kohvi.

Kohvi joomise puudused ja riskid

  1. Halb kohvi võib olla mürgine. Halva kvaliteediga kohvis võib olla palju lisandeid, mis võivad põhjustada haigusi, peavalu või üldist halba enesetunnet. See võib juhtuda, kui joodav kohvi on valmistatud ubadest, mis on üleküpsenud või mõnel muul viisil rikutud. Isegi üks rikutud uba võib muuta su tassitäie mürgiseks. Kui investeerid ja ostad kvaliteetset kohvi, ei pea sa aga selle pärast muretsema.
  2. Kohvi võib sind tappa. Jah, kui jood lühikese aja jooksul 80–100 tassi (23 liitrit). See annus on surmav ja ning siis on su kehas 10–13 grammi kofeiini. Enne selle punkti jõudmist oksendad aga suurema osa sellest välja, kuna 23 liitrit vedelikku on väga palju. Isegi 23 liitri vee joomine võib sind tappa.
  3. Kohvi võib põhjustada unetust ja rahutust. Soovitatav maksimaalne kofeiinikogus on 400 milligrammi, mis on ligikaudu kogus, mida saab 4 tassist kohvist. Kui oled kofeiinitundlik, pead kohviga ettevaatlik olema. Tõenäoliselt oled juba teadlik, milline kogus ja milline kohvi sulle sobib või ei sobi.
  4. Kui oled rase, siis ära joo rohkem kui üks tass kohvi päevas. Uuringud kohvi mõju kohta lootele on olnud vastuolulised, kuid üks on kindel: kui juua kohvi raseduse ajal, jõuab kofeiin ka looteni ja laps on kofeiini suhtes ülitundlik. Niisiis, kui oled harjunud palju kohvi jooma ning sa ei suuda raseduse ajal kohvi tarvitamisest loobuda, siis vähemalt vähenda kohvi tarbimist ühe tassini päevas.
  5. Kui sul on kõrge kolesteroolitase, vali filtreeritud kohvi. Kohvioad sisaldavad cafestoli ja kahweoli – kahte koostisosa, mis näivad tõstvat LDL -kolesterooli taset. Filtreerimine eemaldab suurema osa LDL -ist, kuid cafestoli ja kahweoli leidub espressos, türgi kohvis, ja skandinaavia stiilis kohvis.
    • LDL -i sisaldus tassis espressos on nii väike, et normaalse kolesteroolitasemega inimestele ei ole see ohtlik.
  6. Laste kohvi joomine võib suurendada voodimärgamist. Ühes uuringus leiti, et 5-7-aastaste laste kofeiini tarbimine võib suurendada enureesi ehk voodimärgamist.

Niisiis, kas kohvi on sulle hea või halb?


Kui sul on kõrge kolesteroolitase või oled kohvi suhtes tundlik, oled rase või laps, siis peaksid oma kohvi tarbimisele tähelepanu pöörama. Teiste jaoks võib mõistlik kogus kohvi hoopis kasulik olla. See võib ära hoida tõsiseid haigusi, turgutada meelt ja lihaseid ning isegi aidata sul kaalust alla võtta.



Avatar photo

Stella Salaka

Articles: 356