Kui lehed hakkavad langema, siis on riisumine vajalik ülesanne. Õnneks on mõned asjad, mida sa teha saad, et seda tööd enda jaoks kergemaks teha, nagu näiteks kvaliteetse reha kasutamine ning hoides enda keha õiges asendis. Samuti teeb seda ülesannet hõlpsamaks see, kui ootad riisumiseks õiget aega ning kannad sobivat varustust. Nende tehnikatega saab sinu koduõu kiirelt lehevabaks.
Ohutu ja tõhus töötamine
- Kasuta kvaliteetset reha. Paljudel on kuuris mõni vana reha, kuid vana reha ei pruugi olla nii tõhus kui uus. Et riisumist tõhusamaks muuta, investeeri kvaliteetsesse rehasse.
• Otsi reha, millel on ergonoomiline käepide ning mis oleks kerge. See aitab vähendada koormust sinu seljale.
• Valides reha, millel on lai ots, kindlustad selle, et riisud korraga kokku võimalikult palju lehti. - Hoia enda keha õigesti. Õige positsioon on eduka riisumise jaoks samuti oluline. Mõned asjad mida meeles pidama peaksid:
• Sinu käte positsioon. Kui sa hoiad reha, siis võta sellest mõlema käega kinni ning rehitsedes muuda vahepeal käte asendit.
• Sinu põlved. Hoia enda põlvi kergelt painutatuna. Ära vöökohast liiga kaugele ette painuta.
• Sinu liikumine. Riisumise ajal on kasulik kui liigud tahapoole suunaga. - Transpordi lehti kilega. Sa saad samuti säästa aega ja energiat, kui riisud lehed kile, lina või mõne muu katte peale. Enne rehitsemist pane maapinnale kate ning seejärel riisu lehed otse selle peale.
• Riisu ühte osa enda aiast senikaua, kuni kile on täis ning seejärel tiri kile peamise hunniku juurde.
• Kui soovid, siis võid lehti samuti otse kotti riisuda ning seejärel transportida kotid multšihunnikusse või muusse jäätmekäitluskohta. - Trambi lehekuhja peal. Kui riisud lehti kile peale või kotti, siis aeg-ajalt suru need kokku. See kindlustab selle, et sul on ruumi kõigi riisutud lehtede jaoks.
• Kui kasutad kotte, siis proovi vältida kottide liigset täis ladumist, et suudaksid ikka kotte hõlpsalt transportida.
Otsusta kuna riisuda
- Oota kuni kõik lehed langevad. On hea mõte oodata senikaua, kuni kõik lehed on langenud, enne kui riisuma hakkad. Liiga varajane riisumine võib lihtsalt olla tühja kulutatud aeg ja energia. Kui puudel on palju lehti, siis ka need lehed langevad su aeda.
- Niida varajaselt kukkunud lehed enda murru. Sügise alguses ei pruugi maas olla piisavalt lehti, et neid oleks mõtet kokku riisuda. Kuid kui sind need lehed häirivad, siis võid need niita enda murru. See annab sinu murule toitaineid ning hoiab ka kokku sinu aega.
- Vali rehitsemiseks rahulik päev. Tuul teeb riisumise palju raskemaks. Võimalusel oota rahuliku ilmaga päeva. Kuid kui siiski pead tuulise ilmaga riisuma, siis riisu lehti sama suunaga kui tuul on.
• Näiteks võid teha lehehunniku sinna aianurka, kuhu poole tuul puhub. Seejärel riisu kõik lehed sinnapoole. - Kindlusta, et lehed oleksid kuivad. Enne riisumist kontrolli lehtede niiskust. Kui need on märjad, on neid raskem riisuda. Samuti on need ka raskemad ning teeb nende transportimise raskemaks.
Töö jaoks riietumine
- Kanna kindaid. Rehast kinni hoidmine võib tekitada sinu kätele ville. Samuti saavad sinu käed mustaks, kui lehti üles võtad ja kotti paned. Enda käte kaitsmiseks kanna purjeriidest või nahast töökindaid.
- Pane jalga kinnised jalatsid. Rehaga võid haiget saada, kui kogemata vastu enda jalga riisud. Samuti võivad aias olla putukad ja muud väikesed elukad. Et kaitsta end vigastuste ja hammustuste eest, kanna kinniseid kingi.
• Töösaapad on ideaalne valik. - Kui sul on allergiad, siis kanna maski. Kui sa multšid enda lehti või sul on allergiaid, siis on tark mõte kanda maski. See aitab ära hoida tolmu ja allergeenide sissehingamise, mis riisumise ja multšimise ajal õhku paiskub.
• Maske leidub enamustes ehituspoodides. - Kanna pikkade varrukatega pluusi ja pükse. Isegi kui ilm pole veel külm, on tark mõte panna selga pikad riided, kuna sinu aias võib peidus olla putukaid, usse ning muid väikeseid elukaid. Pikad riided kaitsevad sind hammustuste eest.
Lehekujulise kaunistusega mütsid
Vahtralehekujuline pross kristallidega