Hoolitse enda riiete eest!

Sa näed mõnda riideeset mis sulle meeldib. Sa ostad selle. Võib-olla on see kallis ja sa pead selle jaoks raha koguma. Sellest saab sinu suur lemmik. Mõne aja pärast see ikkagi kulub, venib välja ja tuhmub. Kuidas siis teha, et sinu lemmik riided püsiks kaua? Selleks pead hoolitsema nende eest õigesti. Vaata alt nõuandeid, et näha kuidas hoida oma riideid kaua uue ja ilusana.

Investeeri kvaliteeti

Ostes mõnda klassikalist riideeset, mis moest välja ei lähe nagu näiteks mantel või ülikond tuleks tähelepanu pöörata selle kvaliteedile ja pigem osta mõni kallim, mis aastaid vastu peab. Hiljem saad juurde osta odavamaid ja trendikamaid riideid, mis küll kaua vastu ei pea, aga kuna need odavalt saadud, ei pea sa selle pärast süütunde käes vaevlema. Kvaliteetsed asjad peavad kauem vastu tänu paksemale kangale ja tugevamale õmblusele. Laste riietele ei tasuks siiski palju raha kulutada, kuna nad lihtsalt kasvavad neist ruttu välja.

Ole hügeeniline

Tihe pesemine, deodorandi kasutamine ja aluspesu kandmine aitab hoida riideid puhtamana ja paremas seisundis. Ära unusta, et higistamine põhjustab samuti plekke. Peale deodorandi kasutamist oota natuke enne kui riided selga paned, et ei tekiks deodorandi plekke. Kanna õigeid riideid õigetes kohtades. Kui laps läheb õue mängima, ei tasu talle uusi ja kalleid riideid selga panna, et vältida plekke ja rebenemisi. Kodus süüa tehes võiks kasutada põlle, et pannilt pritsiv õli plekke ei tekitaks. Baari minnes ei tasuks samuti enda kõige paremaid riideid selga panna, keegi võib sulle kogemata joogi peale ajada ja suitsuhais jääb tugevalt riiete külge kinni.

Riided pane selga peale soengu ja meigi tegemist

Naiste riided saavad tihtipeale rohkem kahjustada kui meeste omad, kuna naised kasutavad kosmeetikat, mis jätavad plekke ja tuhmistavad. Peale meigi ja soengu tegemist end riietades väldid selliseid probleeme. Meikimise ajal kanna koduseid riideid või hommikumantlit. Võid ka õhukese käteräti enda õlgadele mähkida, kui ei taha soengut rikkuda riiete vahetamisega. Kui enne uksest välja astumist tahaksid veel korra juustesse lakki lasta, jäta see tegemata kuna juukselakk on suur süüdlane riiete tuhmumises.

Kootud riideesemed

Neid on soovitatav pesta jaheda veega, kuumas vees võivad nad kokku tõmbuda. Riidepuul hoidmine rikub nende kuju, võib näiteks õlad välja venitada. Selle asemel pane nad ilusti kokku ja sahtlisse. Väikeseid auke ja rebendeid on lihtne kodus parandada, eriti kui sul on õmblusmasin.

Teksad

Teksapükste kohta on Levi´se tegevdirektor Chip Bergh öelnud, et teksapükse ei tohiks kunagi pesta, vaid tuleks mõneks ajaks panna külmkappi kui halb lõhn külge tuleb. Külm tapab ka pisikud. Plekke saab sellisel juhul eemaldada nii, et paned natuke nõudepesuvahendit plekile, hoiad 15 minutit ja seejärel hõõrud hambaharjaga. Kui aga ikkagi tahad või pead pesema enda teksasi, pööra pahupool ja kasuta külma vett. Teksad vajavad õhku, seepärast tasuks neid hoida riidepuul. Teksasi on üpriski keeruline parandada, nendega tasuks minna õmbleja juurde.

Joogapüksid

Jällegi tasub pesta külma veega. Koos nendega ära masinasse pane midagi, millel on lukud, kuna need võivad sinna kinni jääda. Neile ei peaks panema pesuloputusvahendit. Kuivatisse pannes pead arvestama sellega, et aja jooksul põhjustab see kokkutõmbumist, kõige parem on lasta õhu käes kuivada. Neid võid nii riidepuule panna kui ka sahtlis kokkuvoldituna hoida. Lahti läinud õmblust on ise lihtne parandada, isegi kui sul puudub õmblusmasin. Aukude puhul tuleks pöörduda õmbleja juurde.

T-särgid

Enne masinasse panemist, keera särk pahupidi, eriti kui särgil on mõni trükitud pilt või kiri. Jälgi et heledad ja tumedad särgid oleks eraldi. Pese jaheda veega. Hoida võid nii riidepuul või sahtlis hoolikalt kokkuvoldituna. Väikeseid auke ja rebenemisi saab ka käsitsi edukalt parandada.

Nööpidega pluusid ja kardiganid

Alusta sellest, et tee lahti kõik nööbid. Enne pesumasinasse panekut pane plekkidele plekieemaldajat või kätepesuseepi ja hõõru ettevaatlikult. Pesumasin säti õrnale või normaalse pesuprogrammile. Siidi pese käsitsi, külma vee ja beebidele mõeldud seebiga, loputa ja kasuta pesuloputusvahendit, et hoida seda pehmena. Vett välja vääna ettevaatlikult ja tasakesi, et mitte välja venitada. Kui mõni nööp ära kaob, vaata kas leiad selle pesumasinast. Mõndadele riietele on õmmeldud pahupoolele üks tagavara nööp. Nööpe saad osta ka enamustest suurtest poodidest ja kangapoest. Aukude puhul pöördu õmbleja juurde.

Nahk

Päris nahka pese käsitsi õrna seebiga. Kuivama riputa koos riidepuuga ja määri peale nahkriietele mõeldud kreemiga, et säilitada originaalne tekstuur. Kunstnahka ei tasuks samuti pesumasinas pesta, kuna see võib sulatada ja riiet hävitada. Selle asemel pese seda samuti õrna seebiga ja riputa kuivama. Kappi asetades jälgi, et sellel oleks piisavalt ruumi õhu juurdepääsuks. Jakk riputa laiemale riidepuule (kindlasti mitte traadist). Kuna nahk on tugev materjal ja iga vale õmblus jääb näha, siis parandamiseks vii see õmbleja juurde.
Kahjuks pole enamus riideesemeid mõeldud kestma igavesti. Ajaga nad venivad välja, tuhmuvad ja kuluvad. Kui aga oled natuke ettevaatlikum neid puhastades, kandes ja säilitades võivad need kesta kuid ja isegi aastaid kauem. Kui sul on suur perekond, siis säästad niiviisi riiete pealt palju raha. Järgi neid nõuandeid ja sa ei pea enam nii palju uusi riideid ostma.

Avatar photo

Stella Salaka

Articles: 356