Uusaastalubadused on eesmärgid või lubadused, mida inimesed teevad, et uus aasta tuleks parem kui eelmine. Paljud inimesed leiavad, et nendest kinni pidamine on keeruline. Siin on nimekiri asjadest, mida saad teha, et saavutaksid enda eesmärgid.
Lubaduste loomine ja ettevalmistamine
1. Mõtle muutustele ja parandustele mida sooviksid teha. Need võivad olla ükskõik millised, mitte ainult suured lubadused nagu suitsetamise maha jätmine ja kaalu kaotamine, mida tavaliselt inimesed uusaastalubadusega seostavad. Kirjuta mõned märkmed mõeldes järgnevale:
• Mõtle kuidas enda tervist parandada. Küsi endalt, kas ma saaksin juua rohkem vett? Lõpetada suitsetamine? Mitte enam süüa kiir- või praetud toitu? Hakata taimetoitlaseks? Teha rohkem trenni?
• Mõtle ka enda suhete peale. Kas on mooduseid kuidas saada paremini läbi elukaaslase, vanemate või teiste perekonnaliikmete ja sõpradega?
• Mõtle enda töö peale. Küsi endalt, kas ma saaksin tööl olla edukam ja õnnelikum? Olla paremini organiseeritud? Lõpetada asjade edasi lükkamist?
2. Vali üks või kaks suurt eesmärki. Vaata enda nimekirja ning tee kindlaks mis on sinu jaoks kõige olulisem. Ära kuluta liigselt aega otsustamiseks, tihtipeale on need asjad, mis su tähelepanu koheselt püüavad just need asjad, mis tähendavad sulle kõige rohkem.
3. Loo süsteemid. Süsteemid on moodused, mis viivad sind suurema eesmärgini. Sa pead suure eesmärgi murdma väiksemateks tükikesteks, mida on kergem teha. Kui sa jätad enda suured eesmärgid ähmaseks, siis võid sattuda segadusse ja muuta tihti meelt selles, kuidas neid saavutada.
• Näiteks: kui su eesmärgiks on kaotada uuel aastal 10 kg, võib kasu olla rämpstoidust, magusatest jookidest ning snäkkidest loobumisest. Samuti saad panna paika plaani juua rohkem vett, käia kolm korda nädalas jalutamas ning kaks korda nädalas jõusaalis.
4. Vaata nimekirja. Veendu, et su eesmärgid oleksid:
• Mõjukad ning et nendes saaks kasutada süsteeme, et samm-sammu haaval neid saavutada saaksid.
• Mõõdetavad, et näeksid muutusi kui eesmärk täidetud.
• Realistlikud. Kõrgete eesmärkide omamine võib küll hea olla, kuid samas ei tohiks latti liiga kõrgele tõsta, et sa ei pettuks või ei kaotaks julgust kui eesmärki on liiga raske saavutada.
• Tähtsad. See tähendab, et sul peaks olema vajadus jõuda oma eesmärgini. Kui juba mõnda aega rahulolematu olnud oled, siis on sul suur motivatsioon muuta enda elu.
5. Räägi teistele enda lubadustest. Aruta neid eesmärke ja miks sa just need valisid oma pere ja sõpradega. See on väga oluline samm!
• Palu teistelt toetust, et enda eesmärgid täide viia. Kui võimalik, siis käi teistega koos jõusaalis või tervisliku toitu ostmas. Palu neil sulle märku anda, kui lubadust murdma hakkad nagu näiteks tellid kohvikus vee asemel limonaadi või unustad enda nimekirjas oleva eesmärgi.
• Nendel inimestel, kes jagavad oma eesmärke teistega on suurem võimalus need ka saavutada, ükskõik kas see on tänu sellele, et neil on toetajad või nad kardavad häbi saada, kui seda ei saavuta.
6. Tee koopiaid enda lubadustest. Salvesta koopia igasse arvutisse või elektroonilisse seadmesse, mida sa omad nagu telefoni ja tahvelarvutisse.
• Saada meiliga koopia enda tööaadressile ja salvesta see tööarvutisse.
• Tee väike koopia ja hoia seda rahakotis.
• Pane üks koopia ka isegi külmkapile.
Lubadustega alustamine
1. Loo ajakava. Tähtsam on luua kava kuidas sa enda eesmärgi saavutamiseni jõuad, kui kindel päev milleks sa sellega valmis pead olema. Mõned eesmärgid on eluaegsed muudatused, mis jätkuvad ka siis kui oled oma eesmärgi saavutanud.
• Näiteks ei lõppe kaalu alandamise ja lähedastega paremate suhete loomine siis, kui oled jõudnud oma eesmärgini. Et hoida kilode tagasi tulekut, pead jätkama oma tervislikuma elustiiliga. Heade suhete hoidmiseks pead edasi tegema neid asju, mida vaja. Nii et mõtle:
• Kui su lubaduseks on kaalust allavõtmine veendu, et oled uurinud järgi kui palju on tervislik kaalu kaotada teatud aja jooksul ning kirjuta üles treeningharjutused ja muutused enda toitumises.
• Kui tahad olla parem lapsevanem või sõber või hoopis olla edukam tööl, tee kava kuna ja kuidas sa teed igat asja, mis oma süsteemi kirja oled pannud.
2. Alusta oma plaaniga koheselt. Ära oota, et sind tabaks inspiratsioon. Parim on alustada kohe esimesest jaanuarist ning enda progressi jälgida.
• Kui eesmärgiks on kaalust alla võtta, ära ütle “alustan homme”, alusta koheselt! Algus võib olla kõige raskem, kuid kui harjud rutiiniga muutub see kergemaks.
3. Meenuta endale eesmärke. Kirjuta enda kalendrisse või märkmikusse iga päeva kohta, mida sa sellel päeval teed ning ära unusta seda tegemast, ükskõik kui kiire sul ka poleks.
• Kui eesmärgiks on üleliigsetest kilodest lahti saamine, siis kirjuta üles mida sa sööd ning mis harjutusi sa iga nädal teed.
4. Keskendu protsessile mitte lõppeesmärgile. Tee üks samm korraga ning ole enda edu üle õnnelik.
• Tuleta endale meelde kaalu, mida juba kaotanud oled ja kuidas sa end tervemana tunned, mitte ära muretse, et pole jõudnud soovitava kaalunumbrini. Küll sa sinna jõuad.
5. Loo saavutamiseks sobiv keskkond. Samuti on hea mõte lahti saada halbadest harjumustest, mis ei tee sinu eesmärgiga koostööd ning võivad takistada seda saavutamast.
• Näiteks pane enda jooksutossud ukse kõrvale. Köögilauale pane puu- ja juurvilju. Ära osta rämpstoitu.
• Kui pere või sõpradega väljas käimine tähendab söömist kohas, kus pole just tervislikuim toiduvalik, siis vali uus söögikoht, mis pakub ka tervislikke sööke. Või ärge minge sööma, vaid selle asemel hoopis jalutama või jalgrattaga sõitma.
Lubaduste säilitamine ning saavutamine
1. Premeeri ennast. Pane juba alguses paika, millega end premeerid, kui oled saavutanud ühe väiksema eesmärgi teel suure eesmärgini. Anna endale sagedasi väikeseid auhindu ning peaauhind siis, kui oled eesmärgi täielikult saavutanud.
• Näiteks kui eesmärgiks oli lisakilodest lahti saamine, siis võid iga saavutatud sammu eest premeerida end uute riietega ning planeerida tore puhkus selleks, kui oled jõudnud sinna, kuhu soovisid.
2. Tuleta enda edu meelde. Motivatsiooni võib olla raske hoida kui sa muudad enda elustiili ning ei näe koheseid tulemusi.
• Iga kord kui selle pärast masendust tunned, usu, et järjekindlus viib sihile. Kui proovid kaotada kilosid ning sul on raskusi trenni tegemisega, siis mõtle kuidas iga minut mil sa trenni teed, põletab kaloreid ja rasva ning viib sind sinu eesmärgini järjest lähedamale.
3. Seisa hirmuga silmitsi. Kartes muutust võib see sageli peatada meid saavutamast eesmärki. Eesmärgi tegemine võib tunduda hea mõte, kuid siis tõuseb pinnale hirm muutuste ees. Et vältida selle juhtumist, mõista seda, et su vabandused on moodus, kuidas sa katsud kinni katta hirmu muutuste ees.
• Ära kasuta sõnu: “ma ei saa”, vaid hakka kasutama “ma saan” ja “ma olen”.
• Kirjuta üles enda vabandused, et näeksid neid täpselt sellistena nagu nad on ning saad edasi liikuda hirmuta.
4. Alusta uuesti, kui korraks kõrvale kaldud. Kõik kogevad vahete-vahel stressi ja sündmusi mis meid eesmärgist eemale lükkavad. Kasuta esmaspäeva päevana, mil end kogud ja alustad uuesti.
5. Toetu oma toetajatele. Ükskõik kelle sa endale toetajaks valinud oled- perekond, sõbrad, treener, toetu neile kui sul on vaja toetust, et nõrkusehetkedest välja tulla.
• Ära tee seda üksinda, küsi nõu ja ideesid teistelt inimestelt.
Lisaks:
• Ära anna lubadusi kui oled halvas tujus või ajanappuses. Võta aega, et teha läbimõeldud nimekiri, et saavutada enda eesmärki kergemini.
• Tee väike võistlus enda pere või sõpradega, et hoida keskendumist keerulisena tunduval eesmärgil. Näiteks kaotaja peab tegema tervisliku lõunasöögi või kui kõik pereliikmed enda eesmärgid kindlaks kuupäevaks saavutavad, võtate ette ühise lõbusa puhkuse.
• Pane kirja enda eesmärgid. Pane kirja aeg mil alustasid ning paika kuupäev milleks sa neid saavutada soovid. Tee seda iga eesmärgi puhul ning püüa alati eelmisest paremini teha.
Ideid uusaastalubadusteks:
• Uute tutvuste loomine. Uute inimestega kohtumine võib olla kasulik sinu vaimsele heaolule ning isegi aidata su karjääri.
• Olla enesekindlam. Kui oled enesekindel, siis panevad seda teised tähele ning sul on palju julgem öelda välja enda arvamust, kutsuda inimesi kohtingule või olla tööl edukas.
• Rohkem raha teenida. Võta mõni lisa- või hooajatöö, kasuta ära enda andeid (kudumine, maalimine, puidunikerdamine jne) või otsi internetist võimalusi.
• Olla õnnelikum. Isegi need, kes on heas vormis, teenivad hästi ning puudub stress võivad olla õnnetud. Väikestest asjadest rõõmu tundmine ja probleemidega toime tulemine võtab aega ja kannatust.
• Rohkem magada. Sa peaksid saama kaheksa unetundi öö jooksul.
• Vähem telekat vaadata/arvutis olla. Paljud raiskavad nende peale palju aega, mida oleks saanud paremini kasutada. Kui vähem aega tehnika seltsis veedad, avastad kui pikk ja produktiivne üks päev olla võib.
• Rohkem raamatuid lugeda. Raamatud on võrratu võimalus saada erinevaid teadmisi ja lugemine on hea treening sinu ajule. Pole raske lugeda 20 või rohkem raamatut aasta jooksul- pead sellest lihtsalt harjumuse tegema, avastama endale sobiva kirjandusžanri ja leidma aega lugemiseks.
• Raha säästa. Hea on omada kõrvalepandud raha, mida vajadusel kasutada saad.
Vastupidavad ja mugavad tossud meestele
Erinevate stiilidega puuvillane voodipesukomplekt