Kofeiin aitab meil olla rohkem ärkvel ja energilisem, kuid liiga palju selle tarbimist võib olla sinu tervisele kahjulik. Kofeiinist loobumine, et enda keha taastada, võib olla keeruline, kuid enamik inimesi tunneb kofeiini vaba elu kasulikkust üpris kiiresti. Kofeiin on nagu narkootikum ja et vabastada end selle sõltuvusest, pead olema pühendunud ja valmis olema selleks, et sul võivad tekkida võõrutusnähud.
Ettevalmistumine loobumiseks
1. Saa vaimselt valmis. Kas sulle meeldib sinu kofeiinijoogi maitse ja see energia, mida see sulle annab? Enamus inimesi joovad kofeiini kas ühel või mõlemal põhjusel, kuid liiga palju kofeiini võib tõsiselt sinu süsteemi kahjustada. Kui sa pidevalt rüüpad enda kofeiinijooki, on ilmselt aeg rahulikumalt võtta ja aidata enda kehal tagasi pöörduda normaalsemasse seisundisse.
2. Mõtle loobumise kasulikkusele. Kui jood rohkem kui kolm kofeiini sisaldavat jooki päevas, siis võib sinu tervis olla sellest mõjutatud. Mõõdukates kogustes kofeiin pole kahjulik, kuid suuremad kogused võivad põhjustada tõsiseid probleeme. Mõned põhjused, miks loobuda kofeiini tarbimisest:
• Hambakaaries
• Nõrgenenud luud
• Sõltuvus
• Põhjustab ärevust
• Hüperaktriivsus ja /või raskenenud keskendumisvõime
• Häiritud uni
• Võib segada kaalulangetamist ja on seostatud hüpoglükeemiaga
• Rahalised kulutused kofeiini sisaldavatele jookidele
• Kofeiin tekitab kehas vedelikupuudust ja võib põhjustada kaalutõusu
• Libiido langus
3. Vali asendusjook. Kui kofeiini sisaldavad joogid on oluline osa sinu päevast, siis võid sa vajada asendust. Joo rohkem vett- see on kõige tervislikum ja parem variant. Võid juua ka rohelist teed ja puuviljadega immutatud vett, kuid hoia eemale karastusjookidest, kuna paljud neist sisaldavad kofeiini.
Aeglane loobumine
1. Alusta kofeiinist loobumisega. On parim, kui alustad väikeste sammudega, kui asi puudutab kofeiinist loobumist. Alusta sellest, et loobud ühest kofeiinijoogist päevas. Tee niimoodi nädal aega. Kui sa tunned puudust hommikukohvi rituaalist, siis proovi asendada see kofeiinivaba joogiga. Järgmine nädal loobu nädalaks ka teisest joogist päevas ning jätka seda mustrit, kuni oled lõpetanud kofeiini tarbimise täielikult.
2. Tee kofeiini tarbimine raskeks. Jaota enda kofeiini raha nädala alguses nii, et kui sa tarbid nädala algusepoole palju, siis sul ei ole nädala lõpus enam selle jaoks raha järel. Kui eraldad kofeiini jaoks järjest vähem raha, siis vähendad järk-järgult selle tarbimist.
3. Võta aega puhkamiseks ja kosumiseks. Vali üks päev – soovitatavalt pühapäev – kus sa ei tarbi üldse kofeiini. Veendu, et päeval, mis sa valinud oled, ei oleks olulisi kohustusi või ülesandeid. Anna enda kehale piisavalt puhkust ja tarbi värskeid puuvilju ning köögivilju.
4. Joo vett. Regulaarne veejoomine aitab sinu organitel mürgistest ainetest vabaneda ja ei lase tekkida vedelikupuudusel. Kofeiin on diureetikum, mis võib põhjustada vedeliku kaotust paljudel inimestel. Kõrvaltoimed on kerged inimestel, kes tarbivad kofeiini tagasihoidlikult, kuid nendele, kes on sellest sõltuvuses või kes joovad palju energiajooke, võib viia vedelikupuuduseni. Liiga palju kofeiini koos vähese vee tarbimisega, võib kergesti põhjustada dehüdratsiooni, mis võib omakorda tuua erinevaid terviseprobleeme.
5. Ära loobu üksi. Leia keegi, kes koos sinuga kofeiinist loobuda soovib. Kui sa ei leia kedagi sellist, siis luba kellegile lähedasele, keda sa austad ja hoiad, et sa loobud kofeiinist. Kofeiini tarbimine paneb sind murdma enda lubadust ning seetõttu annab sulle lisastiimulit, et püsida rajal.
Kofeiini ihast toibumine
1. Puhka piisavalt. Paljude jaoks on kofeiin võimalus võidelda vähese unega ning päeva lõpus oleva energiapuudusega. Veendu, et kui sa loobud kofeiinist, siis teed endale võimalikuks selle, et magad iga öö nii palju kui vajad – see aitab sinu kehal lähtestada ja harjuda uue kofeiinivaba süsteemiga.
2. Limiteeri enda alkoholi tarbimist. See, koos ohtra vee joomisega, on eriti oluline esimestel päevadel, mil su keha kohaneb. Alkohol tekitab vedelikupuudust ja kuna see on ka depressant, siis see tekitab sinus järgmine päev iha kofeiini tarbimisele.
3. Ole valmis võõrutusnähtudeks. Olenevalt sellest, kui palju kofeiini sa tarbisid, võib sinu keha sattuda šokki, kui sa enam igapäevaselt kofeiini ei joo. Võid kannatada järgmiste sümptomite käes ja need võivad kesta mõned päevad:
• Väsimus ja unisus
• Depressioon
• Peavalud
• Ärrituvus
• Töötamisraskused
• Lihasvalu/jäikus
• Gripilaadsed sümptomid
• Unetus
• Kõhukinnisus
• Ärevus ja närvilisus
4. Leia positiivseid tähelepanu kõrvalejuhtimise viise. Seni kuni sinu keha harjub kofeiinist loobumisega, mõtle välja mooduseid, kuidas selle peale mitte mõelda. Mõtle ette, mis võivad sinu nõrgimad hetked olla (näiteks hommikul, kui sõidad mööda kohast, kus tavaliselt hommikukohvi võtsid jne) ja leia abi millegist, mis sind läbi selle raske aja aitab. Selleks võib olla ükskõik mis asi, mis lohutab sind ja aitab sul mõelda muule. See võib olla telefonimängu mängimine, parimale sõbrale helistamine, ristsõna lahendamine jne.
Energia suurendamine ilma kofeiinita
1. Kuula enda lemmikuid rütmikaid laule. Kui sul on võimalik tööl muusikat kuulata, siis pane käima lugusid, mis panevad su südame kiiremini tuksuma ja tekitavad tahtmise tantsida. See on kindel moodus, kuidas saada pärastlõunasel ajal värsket energiat.
2. Lülita tuled sisse või välja. Sinu keha reageerib valguse muutumisele nii, et kui kohas, kus sa töötad, on ebaloomulikult hämar, siis võib see sind teha uimasemaks. Vastupidi on siis, kui su tuled on liiga eredad, sinu keha ei suuda aru saada, kuna ta on tõeliselt väsinud. Hoia rulood enda magamistoas natuke ülevalpool, et sa ärkaksid hommikul loomulikumalt või lisa enda töökohale eredamat valgust, et sa poleks päeva jooksul nii unine.
3. Ära kössita. Enda laua taga kössitamine teeb sind vähem erksaks. Sirge seljaga istumine annab sulle erksust juurde ning sa tunned end rohkem tähelepanelikuna. Kui võimalik, siis seisa töö tegemise ajal rohkem püsti või võta tooli asemel istumiseks joogapall.
Lisaks:
• Paugupealt kofeiinist loobumine võib sobida mõne jaoks hästi, isegi koos võõrutusnähtudega. Peavalu ja väsimus võib tegelikult sulle just näidata, mida kofeiin sinu kehaga teeb. Samuti võib see pakkuda saavutustunnet- sest mõned inimesed ei pruugi erinevust näha, kui nad seda järk-järgult teevad.
• Kui vahel järgi annad, siis ära alla anna!
• Kui soovid siiski vahel kofeiini tarbida, siis joo seda üks tassike ülepäeviti, soovitatavalt hommikul ja mitte hiljem kui lõuna ajal.
• Kofeiini võivad sisaldada ka valuvaigistid, valgubatoonid, kohvimaitselised jäätised ja šokolaad.
• Kui tunned kõrvalnähuna peavalu, siis proovi piparmünti, kuna selle lõhn ja maitse võivad seda leevendada. Söö piparmündikommi, näri selle maitselist nätsu või joo tassike teed.
LED hambapuhastusriistade komplekt (3 tk)
Värvilised mikrofoniga kõrvaklapid