Enamus beebisid hakkavad kõndima 10-18 kuu vanuselt. Siiski on kõik lapsed erinevad, nii et sinu beebi võib kõvasti vaeva näha, et kõndima hakata või hoopis vastupidi, tuleb see kergelt ja kiirelt. Võtmeks on palju julgustamist ja harjutamist, et beebi tunneks end kõndides mugavalt.
Beebi seismisele kaasa aitamine
1. Hüpita last jalgadel enda põlvede peal. See tugevdab tema jalalihaseid, eriti kui ta veel roomab või on just alustanud enda püsti tõmbamisega.
• Samuti peaksid talle näitama kuidas põlvi painutada ja laskma tal põlvede painutamist harjutada. See arendab tema motoorseid oskusi püstitõusmiseks ja istumiseks.
2. Soeta lapsele hüppetool. Vanuses 5-6 kuud, varusta oma laps hüppetooliga, see aitab tal alustada jalalihaste arendamisega.
• Väldi kõndimistoole. Uuringud näitavad, et kõndimistoolid aeglustavad motoorset arengut ja põhjustavad probleeme seljaga. Lisaks on need ohtlikud, kuna võivad ümber kukkuda või trepist alla veereda.
• Kõndimistoolid on ära keelatud Kanadas ja AAP (Ameerika Lastearstide Akadeemia) soovib seda ka USA-s teha.
3. Kasuta mänguasju, et last seisma meelitada. Aseta mänguasi lapse käeulatusest eemale, sellisesse kohta, et ta peab mänguasja kättesaamiseks püsti tõusma.
4. Aita lapsel tagasi maha istuda kui ta on iseseisvalt seisma hakanud. Enamus lapsi alustavad enda jalgadel seismisega ennem, kui teavad kuidas tagasi maha istuda. Ära ehmu, kui su beebi hakkab abikarjuvalt nutma sel ajal kui ta püsti seisab.
• Selle asemel, et teda sülle võtta kui ta nutma hakkab, aita tal õppida tagasi maha istumist õrnalt põlvi painutades ja teda toetades kuni ta ohutult põrandani jõuab.
Aita beebil kruiisida
1. Pane mööbel ritta, et su beebi saaks kergemini kruiisida. Kruiisimine on see, kui su laps hakkab kasutama mööblit ja teisi asju/pindasid, et end ringi kõndimise ajal toetada. Liiguta oma mööbel sirgesse ritta ja tee kindlaks, et poleks teravaid nurki, kuhu vastu ta end ära lüüa saaks.
• Aita lapsel mööblist lahti lasta sel ajal kui ta kruuisib. Siruta oma käed välja ja lase tal sinu kätest kinni võtta. Varsti hoiab ta sinust ainult ühe käega kinni või laseb üldse täiesti lahti.
2. Soeta lapsele lükatav mänguasi. Lükatav mänguasi nagu väike ostukäru või minisuuruses muruniitja, toetab su last kui ta kruiisimist harjutab. Samuti annab see talle kontrolli kui ta kõndima õpib, annab hea tasakaalu ja mõjub hästi ta enesekindlusele.
• Alati kontrolli, et lükatav mänguasi ei loksuks ja logiseks, et sellel oleks käepide, millest on hea kinni hoida ja suured rattad, mis ei lase mänguasjal kergelt ümber kukkuda.
3. Tõmba beebi püsti seisma. Luba lapsel sinu sõrmedest kinni haarata ja tõmba ta püsti seisma, nii et ta põhiliselt ise enda kaalu toetaks. Lase tal ringi kõndida samal ajal kui sa teda käte alt toetad.
• Mida rohkem aega laps treenib oma jalalihaseid, seda varem ta hakkab proovima ise kõndima.
4. Kiida last tema jõupingutuste eest. Enamus beebisi tundub olevat sündinud sisemise sooviga emale ja isale meelehead teha ja vastu saada kiitusi, plaksutusi ja ergutushüüdeid. Nii et lase oma lapsel teada, et ta teeb head tööd, kui ta seisab või kruiisib, pakkudes talle julgustust ja kiitust.
5. Ära sunni last püsti seisma või kõndima, kui ta seda teha ei soovi. See võib tekitada temas hirmu ja lükata edasi tema püstiseismist ja kõndimist.
• Paljud lapsed kõnnivad siis, kui nad ise selleks valmis on. Ära muretse kui su laps pole hakanud kõndima 18-nendaks elukuuks.
Lapse kõndimisele kaasa aitamine
1. Tee tasakaalust mäng. Et julgustada oma beebit harjuma enda jalgadel tasakaalu hoidma, proovi sellest teha lõbus mäng paljude kiituste ja julgustamisega.
• Istu koos lapsega põrandal ja aita tal püsti tulla. Seejärel loe valjult kaua ta suudab püsti seista enne kui maha laskub. Plaksuta ja kiida iga kord.
2. Julgusta last istumise asemel kõndima. Seda tee nii, et teda maha pannes pane ta püsti seisma mitte maha istuma.
3. Seisa toa teises otsas ja julgusta last enda poole kõndima. See võib aidata sinu beebil olla motiveeritud ja enesekindel esimesi samme tehes.
4. Tee suur number tema esimestest sammudest. Esimesed sammud on suur saavutus sinu pisikese jaoks, ole nii rõõmus ja julgustav kui võimalik.
• Tema kõndimisele kaasa elamine annab talle teada, et ta teeb midagi õigesti ja annab talle enesekindlust, et edasi kõndida.
5. Eelda peatusi ja tagasilangust. Ära muretse kui sinu väike kõndija pöördub tagasi roomamise juurde peale valusat kukkumist või haigust.
6. Lase lapsel kukkuda kui see ohutu on. Kui su beebi hakkab kõndima võib ta kõikuda, vappuda ja isegi tagasi maha sukelduda. Paljudel beebidel pole eriti head kaugusetaju, nii et nad kipuvad asjadele vastu kõndima selle asemel, et nende kõrvale kõndida.
• Senikaua kui su kodu on turvaline kõndiva beebi jaoks ja sa tal silma peal hoiad, ära muretse tema vältimatute ja paljude kukkumiste üle. Ta võib küll nutta kui maha kukub, kuid üldjuhul on see pigem pettumuse kui vigastuse pärast.
• Tema pepu ja mähkmed töötavad kukkumisel kui sisseehitatud turvapadi ning pigem unustab tema ennem oma kukkumise kui sina. Ära tee suurt numbrit tema kukkumistest sel ajal kui ta iseseisvalt kõndima õpib.
Lapse toetamine sellel ajal kui ta kõnnib
1. Ära võrdle oma beebi arengut teiste beebidega. Lapsed ei ole samad ning ära meelt heida, kui sinu laps kindlas vanuses kõndima ei hakka. Kõndima hakkamise aeg võib varieeruda ka kehakaalu ja iseloomu tõttu.
• Osad beebid, kes on sündinud enneaegselt, on natukene maas kõndima hakkamise suhtes kui need lapsed, kes on sündinud õigeaegselt.
• Samuti on vahel lapsed kartlikud ning ei julge sinu sõrmedest lahti lasta, et enda esimesi samme teha. Selletõttu ongi väga oluline teda toetada ja julgustada ajal mil ta kõndima õpib ning mitte panna liiga suurt pinget tema peale.
2. Ära muretse kui paistab nagu su beebil on lampjalad. Fakt on see, et see on lihtsalt beebi rasv, mis tema jalad selliseks teeb. Kui ta saab kahe või kolme aastaseks, siis kaob see lisa rasvakiht tema jalgadel ning tulevad nähtavale tema loomulikud pöiavõlved.
3. Konsulteeri lastearstiga. Kui su laps liiga tihedalt kukub, tema jalad paistavad väga kanged või ta kipub ühele küljele komistama tuleks rääkida arstiga. Need võivad olla märgid närvide, liigeste või lülisamba probleemidele.
4. Lase lapsel avastada. Kui ta saab järjest enesekindlamaks ja kõndimine tema jaoks mugavaks muutub, lase tal proovida kõndimist ka ebatasasel või mühklikul pinnal. Uued olud aitavad tema tasakaalul paremini areneda.
Ohutusnõuandeid:
• Eemalda madalad lauad millel on teravad nurgad ja mida on raske kinni katta.
• Pane ära mööbel millel käivad osad kergelt ära.
• Pane ära lahtised vaibad, juhtmed ja korja kokku maas vedelevad asjad.
• Trepi alla ju ülaossa installeeri turvaväravad ja alati hoia lapsel silma peal kui ta trepil on.
• Pane luku taha potentsiaalselt ohtlikud puhastusvahendid.