Kuidas raamatutelt kopituse lõhna eemaldada?

Vanad raamatud on toredad aarded ning nad võivad isegi väärtuslikud olla, kuid paljudel vanadel raamatutel võib küljes olla eriline kopitanud lõhn. Õnneks on võimalik seda lõhna eemaldada.

 

Raamatute tuulutamine lõhna eemaldamiseks

 

  1. Aseta raamat lehvikuna lauale. Pane raamat püstises asendis laua peale nii, et lehed ei oleks üksteise küljes kinni. Kui lehed ei tule ilma rebimata lahti, siis kasuta kirjaavajat ja pintsette, et lehekülgi eraldada.

 

  1. Kasuta fööni, et lehekülgi kuivatada. Kui soovid protsessi kiirendada, siis suuna föön enda raamatule. Vali pigem jahedam õhk, kuna liigne kuumus võib raamatut kahjustada. Kasuta fööni senikaua kuni lehtedel enam niiskust pole.

 

  1. Lase raamatul kuivada. Vali mõni soe koht või aseta raamat päikese kätte. Otsese päikese kätte tasub panna ainult selliseid raamatuid, mis pole väärtuslikud. Otsene päikesevalgus võib raamatut pleegitada ning eriti vanade raamatute puhul võib see viia lagunemiseni, värvimuutuseni ja leheküljed võivad keerdu tõmmata. Veendu, et iga raamatu lehekülg on kuiv, enne kui selle tagasi riiulisse paned.

 

Lõhna eemaldamine imavate vahenditega

 

  1. Kasuta silikageeli pakikesi, et niiskust eemaldada. Silikageeli kotikesi leidub kunstitarvete poodides ning nad imevad niiskuse endasse, hoides teisi asju kuivana. Aseta pakikesed raamatu lehekülgede vahele ning jäta need sinna umbes kolmeks päevaks.

 

  1. Proovi kassiliiva. Sul on vaja suuremat anumat ja väiksemat anumat. Täida pooleldi suurem anum kassiliivaga, mis toimib imava vahendina. Aseta raamat väiksemasse anumasse ning tõsta see seejärel suuremasse anumasse, milles on kassiliiv.
  • Lase raamatul seista paar päeva. Kontrolli raamatut iga päev. Kui halb lõhn on läinud, siis eemalda raamat, kui mitte, siis hoia seda veel paar päeva.

 

  1. Proovi soodat. Aseta tassitäis soodat plastikust anumasse. Aseta raamat või raamatud (seda meetodit saab kasutada rohkem kui ühe raamatu peal) anuma sisse ja pane kaas korralikult kinni. Lase raamatul olla 48-72 tundi ning siis kontrolli. Korda seda protsessi senikaua, kuni halb lõhn on eemaldunud.
  • Teine võimalus, kui ilm on päikeseline ja kuiv – pudista raamatu vahele iga kümne lehekülje tagant soodat. Hoia raamatut päevasel ajal väljas ning käi sellel tihedalt lehti pööramas. Tee seda seni, kuni raamat paremini lõhnab. See meetod ei toimi hallituse vastu, kuid aitab lõhna paremaks muuta. Seda ei ole soovitatav teha väärtuslikke või antiiksete raamatutega.

 

  1. Aseta ajalehed raamatu lehekülgede vahele. Iga paari lehekülje tagant pane ajaleht raamatu vahele. Lase neil olla 3-5 päeva. Sedagi meetodit ei tasu kasutada väärtuslikke raamatute peal, kuna ajaleht võib raamatule värvi anda.

 

Lõhna peitmine

 

  1. Kasuta pesupehmendaja lehti. Need lehed imavad kangast lõhnu välja ning võivad sama teha ka raamatutele. Pesupehmendaja lehtedel olevad õlid võivad kahjustada raamatu lehekülgi nii, et ole selle meetodi kasutamisel ettevaatlik. Lõika hunnik pesupehmendaja lehti kolmeks ning pane üks iga 20 lehekülje taha. Pane raamat paariks päevaks suletavasse kilekotti ning kopituslõhn peaks kaduma.
  • Kopituslõhna ärahoidmiseks raamaturiiulil pane tükike pesupehmendaja lehest iga viienda raamatu vahele.

 

  1. Lõika tükike lõhnavast sahtlivoodrist. Aseta see raamatu sisse. Kasuta 2-3 tükki, olenevalt raamatu suurusest. Seejärel pane raamat suletavasse plastikkotti ja lase sellel olla kuivas kohas üks kuni kaks nädalat.
  • Kontrolli, kas värske lõhn on jäänud raamatu külge, kui mitte, siis korda.

 

  1. Kasuta tugevaid eeterlikke õlisid. Tilguta eeterlikku õli nagu lavendel, eukalüpt või teepuuõli vatitupsudele ning aseta siis need suletavasse plastikkotti. Pane ka raamat sinna ning sule kott. Lase raamatul olla paar päeva. Kuna õliplekkide tekkimise risk on suur, siis tee seda ainult selliste raamatutega, mis pole väärtuslikud.

 

Raamatute õige hoidmine

 

  1. Kontrolli hoidla ette. Koht, kus raamatuid hoida peaks olema kuiv ja mõõduka temperatuuriga, kuna külmus võib tekitada raamatutes niiskust ja kuumus võib paberi ära kuivatada, põhjustades selle kortsumist. Liigne õhuniiskus on raamatutele halb nii, et leia koht kus õhuniiskus on normis või kasuta spetsiaalseid vahendeid, et seda normaliseerida.
  • Kontrolli keldrit või pööningut, et seal poleks lekkeid, niiskust ja hallitust.
  • Jälgi, et seal poleks halba lõhna või märke, et seal võib olla hallitus peidus.

 

  1. Kasuta sobivaid hoiukonteinereid. Vali plastikust karbid, kui hoiukohas võib esineda lekkeid või niiskust. Samuti lisa karpi kondenseerumise vastu silikageeli pakikesi.

 

  1. Planeeri enda riiulit ettevaatlikult. Ära liiga palju raamatuid ühele riiulile pane. Veendu, et raamatute vahel pääseks õhk liikuma. Vaata ka seda, et riiul ei oleks vastu külma, hallitund või niisket seina.

 

  1. Lisa raamatutele kaaneümbrised. Kaaneümbrised aitavad sinu armastatud raamatust niiskust eemal hoida. On kergem ja odavam asendada kaaneümbrist, kui asendada raamatut või selle kaasi.

 

Lisaks:

  • Mitte kõik hapukad lõhnad ei ole tingitud hallitusest või muust saastusest. Kui raamatul puuduvad märgid veekahjustusest või plekkidest ning raamat on olnud suitsuvabas keskkonnas, kuid ikka lõhnab halvasti, siis võivad paberis olevad happed olla liiga oksüdeerinud. See on kahjuks kuumuse ja vanuse tõttu paratamatu.
  • Väldi otsest päikesevalgust ja teisi kuumaallikaid (radiaatorid, metallkarpides hoidmine, soojapuhurid) ning erksat valgust (taimekasvatuse lambid, halogeenlambid). Need kiirendavad drastiliselt paberi hapete kahjustust.
  • Kui raamat on haruldane, siis ära tee enne midagi, kui oled konsulteerinud raamatu restaureerimise spetsialistiga.

 

Lugemise ja raamatute teemalised padjapüürid

Riidest raamatud – 17 erinevat

Eeterlikud õlid – 12 tk komplektis

Silikageeli pakikesed – 100 tk komplektis

Trendikas gooti stiilis raamatu kujundusega õlakott

Avatar photo

Stella Salaka

Articles: 356