Kuidas saada aru, et tegu on tõelise kullaga?

Kuidas saada aru, et tegu on tõelise kullaga?

Kuld on väärtuslik metall ning seetõttu jäljendatakse seda palju ehetes ning metallisegudes. Enamuste rahvusvaheliste standardite kohaselt peatakse võltsiks kõike, milles on vähem kui 41.7 % ehk 10 karaati kulda. Kui sa mõtled, et kas sinu kuld on ehtne, siis saad kõige usaldusväärsema vastuse siis, kui viid selle juveliiri juurde kontrolli. Kulda saad siiski ka kodus kontrollida. Tee läbi erinevad testid ning kui kõik viitavad sellele, et sul on käes tõeline kuld, siis ilmselt nii see ka on.

Visuaalne kontroll

1. Otsi kullal olevat ametliku numbrimärki. Märgistus annab teada, mitmest protsendist kullast antud ese koosneb. Märgistused on tihtipeale näiteks sõrmuse sisemisel küljel või ehte kinnitusel. Numbrid on 1 kuni 999 või 0K kuni 24K, olenevalt sellest, millist liigitussüsteemi kasutati.

• Kuna silmaga on raske märgistusest täpselt aru saada, siis kasuta suurendusklaasi.

• Vanematel kullast asjadel ei pruugi nähtavat märgistust olla. Aja jooksul võib märgistus lihtsalt nii kulunud olla või pole seda üldse tootele märgitudki. Märgistus muutus tavapärasemaks 1950-nendatel aastatel, kuid osades kohtades juhtus see hiljem. Näiteks Indias muutus märgistamine kohustuslikuks alles aastal 2000.

2. Vaata numbrimärgistust, et määrata kui palju sinu esemes kulda on. Enamus münte ja ehteid ei ole tehtud puhtast kullast, vaid nendesse on sisse segatud ka teisi metalle. Selle tähistamiseks kasutatakse kahte erinevat tunnusmärgi skaalat. Euroopas kasutataks numbreid 1 – 999, kus 999 tähendab puhast kulda. USAs aga on skaala 0 – 24K, kus 24K tähendab puhast kulda.

• Numbrite süsteemi on lihtsam lugeda, kui karaadi süsteemi. Näiteks märge 375 tähendab, et sinu ese koosneb 37.5% kullast.

• Millisest numbrist algab kuld- see on riigiti erinev. Näiteks USAs ei peeta kullaks 9K ja alla selle, kuigi näiteks 9K käevõru tähendab, et ese koosneb 37.5% kullast. • Võltsitud toodetel võivad olla samuti märgistused, et tooted autentsed paistaksid.

3. Kontrolli tähti, mis võivad viidata ebapuhtale kullale. Mõned levinumad tähed, mida enda esemel näha võid on GP, GF ja GEP. Need tähed tähendavad seda, et sinu kuldehe on pinnatud, mis tähendab seda, et selle valmistaja on pannud õhukese kullakihi mõne teise metalli peale. Tihtipeale kasutatakse selleks metalliks vaske või hõbedat. See tähendab seda, et sinu ehtel on veidi kulda, kuid seda ei saa pidada tõeliseks kullaks.

• GP tähendab kullaga kaetud, GF tähendab kullaga täidetud ning GEP tähendab kullaga elektroplaate.

4. Leia märgatavaid värvimuutusi. Kuld on metalli kohta üpris pehme nii, et pinnatud kuld hakkab aja jooksul kuluma. Parimad kohad selle kontrollimiseks on ehete ja müntide ääred. Need on kohad, mis hõõrduvad kõige rohkem naha ja riiete vastu. Kui sa näed kullast läbi kumavat teist metalli, siis on sinu kullast ese pinnatud kullaga ning seda ei peeta tõeliseks kullaks.

• Hõbedane värv võib tähendada hõbedat või titaani. Punane toon aga vaske või messingit.

5. Jälgi kulla kandmisel naha muudatusi. Puhas kuld ei reageeri nahal oleva õli ja higiga nii, et kui sa näed musti või rohelisi jälgi, siis on need pärit mõnest teisest metallist. Hõbe jätab musti jälgi ning vask rohelisi. Kui sa näed ehte all enda nahal palju neid märke, siis on sinu kuldehe vähema kullasisaldusega kui sa arvad.

• Pea meeles, et enamus kuldesemeid on kulla ja muude metallide segu. Isegi 14K ehe, mis sisaldab 58.3% kulda, võib selliseid jälgi jätta. Kulla autentsuses veendumiseks kasuta ka teisi teste.

Magnetismi ja muude põhiliste omaduste testimine

1. Pane kullast ese vette, et näha selle vajumist. Vee temperatuur ei ole oluline nii, et võid kasutada toasooja vett. Ehtne kuld on tihe metall nii, et see vajub koheselt anuma põhja. Järgitehtud kuld on palju kergem ning see hõljub.

• Tõeline kuld ei roosteta ega muutu tuhmiks, kui see veega kokku puutub. Kui näed enda esemel värvimuutusi, siis on sul ilmselt plaaditud kuld.

2. Proovi tugevat magnetit, et näha kulla reageerimist. Selle testi jaoks on sul vaja tugevat magnetit, mis isegi metallisegusid tõmmata suudab. Liiguta magnetit kulla kohal ning jälgi selle reageerimist. Kuld pole magnetiline. Kui magnet kulda enda poole tõmbab, siis on sinu kuld ebapuhas või võlts.

• Tavalisest kodusest magnetist selle testi tegemiseks ei piisa. Soeta võimas neodüümmagnet.

• Magnetitest pole aga lollikindel, kuna osad võltskullad võivad olla tehtud mittemagnetilistest metallidest nagu näiteks roostevaba teras.

3. Hõõru kulda glasuurimata keraamika vastu. Kasuta kindlasti glasuurimata keraamikat, kuna glasuuritud võib muuta testi tulemusi. Tõmba enda kullast esemega üle taldriku. Kui sa näed musta triipu, siis tähendab see seda, et kuld ei ole ehtne. Kui aga triip jääb kuldne, siis tähendab see tavaliselt, et tegu on ehtsa kullaga.

• Antud test kahjustab veidike sinu kullast eset, kuid ei jäta silmaga nähtavat kahjustust.

Tihedustesti läbiviimine

1. Kaalu enda kuldeset kaalul. Kui sul on korralik köögikaal siis kasuta seda. Muul juhul pead pöörduma kullasepa poole. Üldiselt on kullasepad kulda nõus tasuta kaaluma.

2. Täida gradueeritud silinder pooleldi veega. Vali silinder, mis on kulla hoidmiseks piisavalt suur. Sellel peab olema mõõtemärgistus välja toodud milliliitrites (ml) või kuupsentimeetrites (cm3). Kui sul pole gradueeritud silindrit, võid proovida kasutada mõõtekannu.

3. Loe silindri lähtevee taset. Vaata silindril olevaid märgistusi ning kirjuta üles vee tase. See on testi jaoks väga oluline. Veendu, et silinder oleks täiesti tasasel pinnal.

4. Pane kullast ese silindrisse ja kirjuta üles uus veetase. Kuld pane silindrisse hästi ettevaatlikult, et vett välja ei pritsiks. Ära lase ka sõrmedel märjaks saada. Seejärel vaata uut veetaset ning kirjuta ka see üles.

5. Lahuta mõõtmised üksteisest, et saada veetaseme erinevus. Lahuta lõplikust mõõtmisest esimene mõõtmine. See annab sulle vastuse milliliitritest või kuupsentimeetrites, sõltuvalt sellest, millised mõõtmed sinu anumal on.

• Näiteks, kui alguses oli sul 17 ml vett ning kulla sisse panemisel tõusis vee tase 18 ml peale, siis on erinevuseks 1 ml.

6. Jaga kulla kaal veetaseme erinevusega. Kulla tihedus = mahuga jagatud mass. Pärast tiheduse arvutamist võrdle saadud tulemust kulla standardtihedusega, mis on 19,3 g / ml. Kui sinu saadud number ei ole sellele lähedal, siis tõenäoliselt on tegu võltskullaga.

• Näiteks võib sul olla kuldese, mis kaalub 38 g ning asendab 2 ml vett. Jaga 38 2-ga, et saada 19 g/ml, mis on väga lähedal kulla tihedusele.

• Standardtihedus erineb pisut, sõltuvalt sinu kullatüübist. 14 k kollase kulla puhul on see umbes 12,9 kuni 13,6 g / ml. 14K valge kulla puhul on see umbes 14 g / ml.

• 18K kollase kulla tüki keskmine tihedus on 15,2-15,9 g / ml. 18K valget kulda sisaldava tüki tihedus on 14,7 kuni 16,9 g / ml.

• Mis tahes 22K kullatüki tihedus on umbes 17,7 kuni 17,8 g / ml.

Ole esimene kes saab teada kasulikest nippidest ning eksklusiivsetest sooduspakkumistest: