Mida teha, et kodus nii palju tolmu ei oleks?


Tolm on väikeste osakeste kogunemine, mis sisaldavad riidekiude, paberit, juukseid, lemmiklooma kõõma, naharakke, mustust ja palju muud. Liiga palju tolmu võib tekitada allergiat ja muid terviseprobleeme nii, et on hea mõte seda kontrolli all hoida. Õnneks on mitmesuguseid lihtsaid samme, mida saad teha, et vähendada kodus oleva tolmu hulka.

Tolmu koristamine

  1. Kasuta tolmuimejat kaks korda nädalas. Tolmuimeja, millel on HEPA filter kindlustab selle, et imed ära võimalikult palju tolmu. Tihe tolmuimeja kasutamine vähendab tublisti tolmu hulka, mis koguneb mööblile ja nurkadele- tõenäoliselt paned erinevust ruttu tähele.
    • Puhasta enda tolmuimeja filtrit tihedalt.
    • Veendu, et tolmuimeja on heas töökorras. Katkine tolmuimeja ajab tolmu lihtsalt õhku laiali, tehes probleemi hullemaks.
  2. Pühi põrandaid iga paari päeva tagant. Kasutades harja ja kühvlit, et saada lahti tolmust põrandatel, mida sa tolmuimejaga ei puhasta, on samuti hea moodus vähendada kodus olevat tolmu. Pühi tihedalt piirkondi, kus kipub olema palju tolmu nagu näiteks ukseavad, koridor ja köögipõrand. Viska tolm ära prügikasti, et see sinu toas uuesti laiali minna ei saaks.
  3. Pese tihti põrandaid. Märja mopiga üle põrandate käies saad kätte selle tolmu, mis pühkimisest põrandale jäi. Kui regulaarselt põrandaid pesed, siis saad tolmu enda kontrolli alla.
  4. Kasuta tolmuvõtmiseks mikrokiudest tehtud lappe. Kõik tolmuvõtmise lapid ei ole ühtemoodi tehtud. Kui sinu kodus on tolm probleemiks, siis on vast aeg uue mikrokiust lapi jaoks. See kangas on disainitud tolmu kinni püüdma ja seda hoidma. Kui kasutad vana T-särki või rätikut, siis tõenäoliselt liigutad tolmu hoopis ringi, mitte ei saa sellest lahti. Sama käib ka sulgedest tehtud tolmuharjade kohta- su mööbel tundub puhtamana, kuid tolmuosakesed on lihtsalt õhku liikunud.
    • Kasuta mikrokiud lappe, et võtta tolmu kohtadest, kuhu seda palju koguneb nagu riiulid ja lauad. Niiske lapp kogub tolmu paremini kui kuiv lapp nii, et kui võtad tolmu mööblilt, mis pole puidust, siis tee lapp enne märjaks.
    • Pese lapp koheselt peale tolmu võtmist, et saada lahti kõigest mida lapp endasse kogus.
  5. Pese tihedalt enda voodipesu. Linad, tekid ja padjad on kohad, kuhu tolm kogunema kipub ning põhjustab tihtipeale kinnist nina, mis mõndasid inimesi hommikuti kimbutab. Iga kord kui voodisse lähed või sealt tuled, saadad enda teadmata õhku tolmupilvi. Lahenduseks on tihe voodipesu pesemine, eriti kui sul on pereliikmeid, kelle nahk on kuiv või kui lubad enda lemmikloomal voodis magada.
    • Kui su kodus on palju tolmu, siis pese voodipesu vähemalt kord nädalas.
    • Tekke pese kord kolme või nelja nädala tagant.
  6. Kord kolme kuu tagant klopi enda diivanipadjad ja vaibad. Diivanipadjad ja vaibad kipuvad samuti aja jooksul endasse tolmu koguma. Iga kord kui sa sohvale istud või vaiba peal kõnnid, saadad tolmu õhku keerlema. Iga kolme kuu tagant vii diivanipadjad ja vaibad välja ning klopi need nii puhtaks kui saad.
    • Vana harjavars on hea tööriist kloppimiseks, kui sul puudub spetsiaalne vaibakloppija.
    • Klopi igalt poolt, mitte ainult samast kohast ning tee seda senikaua, kuni enam ei ole näha õhku lendavat tolmupilve.
  7. Puhasta enda seinad. Iga paari kuu tagant käi lapiga üle ka seinad. Puhasta kõigepealt ülevalt ning liigu allapoole. Niimoodi saad koguda kõik tolmu, mis koristamise käigus alla langeb.

Segaduse korrastamine

  1. Saa lahti pudi-padist. Kui sul on igas toas palju dekoratiivseid asju, siis on palju raskem tolmu vähendada. Saa lahti kõikidest vidinatest, mida sul tegelikult vaja pole. Niimoodi on pindu palju kergem puhastada.
    • Kaalu asjade, mida sa kindlasti alles tahad jätta, tõstmist teise ruumi, mida sinu pere poolt väga ei kasutata. Niimoodi püsivad põhiruumid vähem tolmused.
  2. Eemalda raamatute ja ajakirjade kuhjad. Kuna need lagunevad aja jooksul, siis toodavad nad palju tolmu. Kui sul on kodus neid kuhjades, siis tuleb sealt palju tolmu. Pane enda raamatud riiulile ning viska regulaarselt ära ajakirjad ja muud paberist asjad. Neid mida alles tahad hoida, hoia plastikust kottides, et need ei saaks su kodu tolmuseks teha.
  3. Kasuta kodus vähem tekstiile. Diivanipadjad, pleedid, laualinad ja pehme mööbel aitavad samuti kaasa tolmule- nii seda tootes kui ka seda kinni hoides. Kui saad vähendada tekstiile, siis näed tolmu vähenemist enda kodus.
    • Selle asemel et osta riidest tehtud mööblit, vali nahast või puidust. Võib juhtuda nii, et üks vana mööblitükk toodab ja hoiab kinni enamuse sinu toas olevast tolmust. Kui nii, siis saa sellest lahti.
  4. Hoia mittekasutatavaid riided karpides või kottides. Eelmise hooaja riided tuleks kuhugi ära panna, mitte hoida neid kapis seni kuni uuesti sobiv aastaaeg kätte tuleb. Kui riided on kinnistes konteinerites, siis on ka tolmu vähem.
  5. Hoolda oma koduloomi regulaarselt. Koerad ja kassid lisavad kodusele tolmule juurde enda karva ja kõõmaga. Nende regulaarsest harjamisest on palju abi. Harja neid vannitoas, mitte elutoa diivanil või magamistoas, kuna neid tube on raskem puhtana hoida. Samuti pese regulaarselt enda lemmiku aset.

Pestav rull karvade ja tolmu eemaldamiseks

Mahukas hoiukott sangadega

Üheksaosaline ruumisäästlike hoiukottide komplekt

Korv pesu või mänguasjade jaoks

Mikrokiust lapp varre otsas

Avatar photo

Stella Salaka

Articles: 356