Meil kõigil on halbu harjumusi millest me loobuda sooviksime, kuid neist on raske lahti saada. Olgu sinu halvaks kombeks asjade edasi lükkamine, suitsetamine, vandumine, liigne raha kulutamine või ükskõik mis sa enda juures muuta soovid- siin on kaheksa nippi kuidas enda negatiivset käitumise mustrit muuta ja end parandada.
1. Iga rikkumise eest maksa trahvi
Tee enda halb harjumus raskemaks ja sa võid võõrduda sellest igaveseks. Raha on väga hea motivaator, kuna seda ei ole kunagi kellegil liiga palju. Võtad lihtsalt ühe purgi või karbi ja iga kord kui sa teed midagi, mille tegemisest sa loobuda soovid, paned sinna raha sisse. Samuti saad ka enda sõbrad ja pereliikmed kaasata enda parandamisse. Alati kui keegi tabab sind tegemast seda vastikut harjumust, maksa talle näiteks üks euro. Kui tead et iga korra eest pead raha välja käima, kaob halb komme palju kiiremini. Lisaks saad end purki kogunenud rahaga preemida, kui näiteks kuu aega oled suutnud vastu pidada.
2. Mis vallandab sinu halva kombe?
Arusaamine, kuidas me teeme oma otsuseid on võti loobukamks kõikidest halbadest harjumustest. Tihtipeale me kordame oma harjumusi, ilma et me seda tähele paneksimegi. On viis märgusõna, mis tavaliselt soodustavad iga halba harjumust. Olles nendest teadlik võib aidata arusaada mis on sinu halva kombe tagamaad.
1.) Asukoht
2.) Aeg
3.) Emotsionaalne seisund
4.) Teised inimesed
5.) Vahetult eelnenud tegevus
Iga kord kui kordad sama harjumust, tuleta meelde neid viite punkti. Kui hakkad nägema seoseid, õpid mis seda vallandab ja saad ette võtta samme et sellest loobuda.
3. Võta aeglaselt ja tee väikeseid muudatusi
Uute ja heade harjumuste vormimine võtab pingutust ning aega. Juba sisseharjunud halbade harjumustest lahtisaamine võib olla isegi veel raskem. Nii et ole endaga kannatlik ja selle asemel et dramaatiliselt suuri muutusi teha proovi keskenduda ainult ühele harjumusele. Meis kõigis on “sisemine koopainimene” mis kontrollib paljusid meie impulsse ja käitumist. Et enda halvavaid harjumusi lõhkuda pead tegema pisikesi muudatusi, et hiilida mööda enda primitiivsemast poolest. Meie “sisemisele koopainimesele” meeldib varuda nii palju energiat kui vähegi võimalik. Sellepärast me otsimegi kiireid võimalusi energia saamiseks nagu näiteks kohvi ja suhkur ning kipume vältima kalorite põletamist. Põhimõtteliselt, meie “sisemine koopainimene” armastab moodsat elu, kus me peame füüsiliselt tegema väga vähe ja meil on piisavalt sööki. Probleem on selles, et see pole meile pikemas perspektiivis kasulik. Inimene vajab liigutamist, tervislikku toitumist ja teatud asjadest eemale hoidmist. Tavaliselt proovimegi oma harjumusi korrigeerida pea ees vette hüppates, arvates et see on kõige parem moodus. Tegelikult see nii ei ole ja meie “sisemise koopainimese” jaoks see ei tööta. Kui sa hakkad iga päev trenni tegema, kui muidu pole seda üldse harrastanud, ehmatab see teda. Tee muutusi rahulikult ja kindlameelselt, ära pinguta üle. Niiviisi oled võimeline tegema edukaid pikaajalisi muudatusi. Tõelised muutused võtavad palju aega. Ära anna alla, vaid ehita end aeglaselt üles.
4. Mõtle kuu aega enne tegutsema asumist
Sa võid küll jubedasti soovida kohe enda harjumusest vabanemist, aga nagu ülevalpool öeldud- kõik see vajab aega. Enne kui hakkad proovima harjumust muuta võta aeg maha ja mõtle miks sa seda teha soovid. Murra oma harjumus pisikesteks tükkideks ja keskendu nendele tükkidele kuu aja jooksul. See ei muuda mitte ainult sinu tegevust vaid ka mõtteviisi. Võtame näiteks küünte närimise.
・Kuluta kuu mõtlemiseks ja kirjutamiseks miks sa soovid lõpetada küünte närimist. Pane iga põhjus, mõte ja impulss paberile kirja.
・Kirjuta üles mida sa tegid ja/või mõtlesid täpselt enne iga seda korda kui hakkasid oma küüsi närima.
・Pea arvet iga korra üle kui tabasid end seda tegemast.
・Vali käsi. Keskendu kaks nädalat sellele, et sel käel kasutad ainult küünetange ja hoiad küüned hammastest eemal. Pane tähele erinevusi enda kätel. Kumb käsi tundub ilusam ja parem?
・Vaheta kätt ja keskendu järgmised kaks nädalat, et mitte teisel käel närida.
・Veeda kuu aega ilma küünte närimiseta. Kui seda siiski teed, pane tähele mida sa mõtlesid ja tegid sellel ajal.
・Vaata enda märkmeid ja nuputa välja kuidas saad teha või mõelda neid asju, mis sind küüni närima ajavad. Kui kipud seda tegema siis kui raamatut loed, võta endale midagi muud mida närida saaks, näiteks hambaork.
See protsess kõlab küll absurdselt aeglasena, aga niimoodi see peakski töötama. Igal inimesel on see erinev, aga kui oled pikalt enda harjumusest lahti saamise käes vaevelnud on see lähenemine väärt võimalust.
5. Tuleta endale tulevasele minale meelde halbade harjumuste vältimist
On tehtud uurimus mis näitab et inimestel on sama enesekontroll kui aastakümneid tagasi, kuid meile tuleb juurde järjest rohkem kiusatusi ja meie psühholoogiline süsteem ei suuda tegeleda kõige sellega. Tulemuseks on see et me pidevalt harjutame tahtejõudu ja enesekontrolli. Tahtejõud on nagu muskel, mis väsib- sa ei saa ühtegi lihast hoida igavesti pingul. Isegi parimate kavatsustega kukume me tagasi oma halbade harjumuste juurde, kui meie tahtejõud hääbub. Sa võid küll endale lubada et jood vaid kaks jooki kui sõpradega välja lähed, kuid unustad selle lubaduse niipea kui baari sisse astud. Proovi enda telefoni kalendrisse üles märkida meeldetuletusi enda nõrgimaiks hetkedeks. Näiteks kui tavaliselt peale pikka ja stressirohket tööpäeva sooviksid kõige enam ühte suurt ja rasvast friikartuli portsjonit, säti endale meeldetuletused kümme minutit enne tööpäeva lõppu ja kümme minutit pärast. Niimoodi suudad paremini võidelda enda halva harjumusega.
6. Muuda enda keskkonda
Aja jooksul me liidame oma halvad harjumused oma keskkonda ja keskkond ise muutub päästikuks. Päästik ise pole alati midagi ilmselget, vahel võib see lihtsalt olla ka uks. Suitsetaja jaoks võib vaade töökoha uksele olla võimas vaimne vihje. Kui oled pidevalt seal ukse ees suitsetanud, tekitab juba ukse nägemine tahtmist suitsu teha. Aja jooksul sööbuvad sellised asjad ja kohad nii sügavasti meie sisse et neile on väga raske vastu panna. Ja niimoodi me suitsetamegi töökoha ukse ees, isegi kui me tegelikult ei taha ja istume diivanil teleka ees ja sööme jäätist, mida meil vaja pole, vaatamata oma lubadustele ja kavatsustele. Selleks puhuks on üheks võimaluseks lõhkuda end ümbritsev keskkond. Ka kõige väiksemast muudatusest võib kasu olla- näiteks süüa jäätist mitte domineeriva käega. See teeb seda, et keha teeb midagi teistmoodi kui tavaliselt ja see paneb su teadvuse tagasi tööle ning saad haarata kontrolli. Enda ajandite kohandamine on kõigil erinev, kuid vaata enda ümber ringi ja mõtle kas sa saad teha mõnda asja natuke teistmoodi.
7. Treeni end
Tahtmine vabaneda halvast harjumusest peaks olema piisav, et see lõpetada, aga kahjuks on meie ajud seatud nii, et soovime leida tröösti enda pahest. Halb harjumus jääb senikauaks kui sa pole motiveeritud sellest lahti saamiseks ja on raske olla motiveeritud, kui sul on tunne, et keegi ei hooli sellest kas sa muutud või mitte. Sul on vaja kedagi kes hoiaks sellel teekonnal sinu kätt. Probleem on selles, et kõigil pole enda elus kedagi sellist, kes jõuaks sulle pidevalt meelde tuletada et su söömisharjumused on kahjulikud või huulte närimine kuivatab huuli. Kuid igal inimesel on mina ise ja kui sul on veel ka veebikaamera, siis sellest piisab.
1.) Mõtle välja nimekiri asjadest, mida sa muuta tahad ja lisa igale asjale miks sa seda muuta tahad.
2.) Kirjuta lühike aga effektiivne kõne (minutist peaks piisama), mida sa saaksid kaamerasse lugeda.
3.) Lõpeta see kõne meeldetuletusega, et sa teed seda sellepärast, et hoolid endast.
4.) Loe ja salvesta see kõne iga päev veebikaamerasse.
5.) Vaata seda iga päev peale seda kui selle salvestanud oled.
Enda kuulamine ja vaatamine kui väljendad asju, mis sulle olulised aitab hoida enda eesmärki ja sul on keegi- sina ise, kellele sa ei taha pettumust valmistada.
8. Analüüsi, kui teelt kõrvale kaldud
Kõigil on halbu päevi. Tagasilöögid on normaalsed ja nendega peaks arvestama. Et kogeda püsivat harjumuste muutust, pead vaatama tagasilööki kui võimalust sellest õppida. Selle asemel et sattuda masendusse või tunda süütunnet kui asjad ei lähe nii nagu plaanitud, astu samm tagasi ja võta seda kui lihtsat kõrvalekallet. Küsi endalt: Mis juhtus enne minu libastumist? Kas juhtus midagi erilist? Kas ma kogesin midagi ebatavalist, näiteks olin haige? Kuna ma esimest korda panin tähele tagasilööki enda käitumises? Kas osa sellest rutiinist on jätkusuutmatu? Kui on, kuidas ma saaksin seda realistlikumaks teha? Küsides endalt neid küsimusi, peaksid olema sa võimeline leidma probleemi alguse ja välja mõtlema kas sa saad kasutada sama tehnikat või pead leidma uue.
Kui oled kimpus mõne sõltuvusega nagu alkohol, narkootikumid või suitsetamine siis võid leida abi ja toetust ka nõustamiskabinettidest ja psühholoogist. Ole järjepidev ja ära anna alla, see kõik on sinu enda tuleviku heaks. Jälgi ka seda, et sa ühest halvast harjumusest loobudes uut asemele ei saa. Näiteks kipuvad suitsetamisest loobujad suitsu asendama ebatervisliku ja tihedama söömisega. Selle asemel, et kätt mõne piruka või krõpsupaki järgi sirutada kui suitsetamise vajadus tuleb, tee hoopis joogat või mine rattaga sõitma. Varu kuhjaga kannatust ja aega, muutused ei sünni üleöö. Ja pea meeles, et teed seda kõike ainult enda heaks, mitte kellegi teise.
Veebikaamera enda motiveerimiseks
Soodne treeningmatt jooga harrastamiseks