Kevadine suurpuhastus – 20 asja, millele peaksid tähelepanu pöörama

Pime aeg on lõpuks seljatatud ning päevad lähevad järjest pikemaks. Päikesepaistel paistavad aga välja tolm riiulitel ja mustus akendel? Käes on aeg kevadiseks suurpuhastuseks! Siit leiad nimekirja asjadest, mida peaksid puhastama.

 

1. Köögikapid. Mustus ja rasv koguneb aja jooksul sinu köögikappidele – eriti kui sa ei kasuta söögi tegemise ajal õhupuhastit. Kasuta spetsiaalset köögikappidele mõeldud puhastusvahendit, et rasvast lahti saada ja puitu niisutada.

2. Aknad. Selle asemel, et neid lihtsalt seestpoolt üle pühkida, võta aega ja puhasta põhjalikult kõik täpid ja laigud. Hea mõte on aknaid pesta pilvise ilmaga, kuna siis ei kuivata päike aknalt puhastusvahendit enne, kui oled omadega valmis jõudnud.

3. Roostevabast terasest asjad. Mis mõte on roostevabal terasel sinu köögis, kui see ei ole särav ja puhas? Puhastamiseks võid kasutada äädikat ja õli:
• Sul läheb vaja äädikat, väga pehmet või mikrofiibrist lappi, õli.
• Tee kindlaks, kas jutid ja jäljed on vertikaalselt või horisontaalselt. Roostevaba terase puhastamiseks hõõru jutiga samas suunas.
• Pritsi peale äädikat ning kasuta lappi, et seda ära pühkida (jutiga samas suunas).
• Kasta lapp vähesesse õlisse ning poleeri sellega jutiga samas suunas. Sa näed kuidas jäljed ja jutid kaduma hakkavad.

4. Nõudepesumasin. Selleks, et sinu nõudepesumasin suudaks sinu taldrikutelt eemaldada tomatiplekke, pead sa ka masinat puhastama. Kõigepealt eemalda põhjast toidujäägid, seejärel lase masinal tühjalt üks tsükkel käia, kasutades nõudepesumasina vahendit. Seda tasuks teha kord kuus.

5. Külmkapp. Sa peaksid seda puhastama nii väljast kui ka seest. Tõmba välja kõik riiulid ja restid ning pese neid sooja vee ja nõudepesuvahendiga. Seejärel tõmba käsnaga üle kõik sees olevad pinnad enne, kui riiulid tagasi paned.

6. Puitpõrandad. Kui pesed mopiga enda puitpõrandat iga nädal, siis tegelikult võid seda hoopis kahjustada. Selle asemel peaksid neid veega puhastama kord kuu või kahe jooksul ja vajadusel puhastama ainult neid kohti, kuhu mõni plekk tuleb. Kasuta enda põrandal olevate toataimede all aluseid, et vältida veekahjustust ning kasuta mööblikaitset, et vältida kriimustusi.

7. Ahi. Kui enda ahju tööle paned ning tunned kõrbehaisu, siis on aeg seda korralikult puhastada. Esitaks võta ahjust välja lahtised osad, raputa põhja soodat ning natuke äädikat, lase sellel mõnda aega mõjuda ning seejärel pühi mustus ära.

8. Vaip. Vaiba vähemkasutatavat osa pead puhastama vaid kord või kaks aastas ning magamistoas olevat vaipa iga 18 kuu järelt. Vaiba enim kasutatavaid kohti peaksid puhastama 3-4 korda aastas. Siiski, kui vaip on silmnähtavalt must lühema aja jooksul, siis peaksid seda puhastama tervislikke põhjuste pärast.

9. Plaaditud pinnad. Soovitatav on neid pesta neutraalse puhastusvahendiga, millel on kirjas “neutral pH”. Samuti võid kokku segada soodat ja vett, et teha kodune puhastusvahend:
• Vala üks neljandik tassitäit soodat 3,7 liitri vee sisse ja sega väga hoolikalt. Seejärel kasta mopp või käsn vedelikku ja hõõru sellega plaaditud pindu.

10. Riidekapp. Enda riidekapi organiseerimine on esimene samm organiseeritud koduni. Anna ära riided ja aksessuaarid, mida sa ei kanna ja korrasta ülejäänud asjad. Sinu kapp näeb korralikum välja ning sinu igapäevane riietumine muutub lihtsamaks.

11. Pesumasin. Ära pese enda riideid haisvas pesumasinas! Selle asemel puhasta see äädika ja soodaga. Lase masinal käia kuuma veega, seejärel lisa puhastusvahend ning lase sellel toimida pool tundi kuni tund. Pärast pane masin uuesti käima, lase vesi välja ning pühi masin kuivaks.

12. Padjad ja tekid. Neid tuleks pesta kaks või kolm korda aastas. Enne masinasse viskamist loe etiketti, et teada kuidas neid pesta võib.

13. Madrats. Kui enda patju ja tekke pesed on õige aeg pöörata tähelepanu sellele, mis on sinu voodipesu all. Kasuta tolmuimejat, et puhastada madratsi pinda ja külgi. Seejärel kasuta polsterdusele mõeldud puhastusvahendit, et plekke eemaldada. Peale seda pritsi madratsile desinfektsioonivahendit ja oledki valmis.

14. Värvitud seinad. Puhasta seinu märja lapi või käsnaga. Kui sellest ei piisa plekkidest lahtisaamiseks, siis kasta lapp vette, milles on natuke nõudepesuvahendit. Kui ikka plekk ära minna ei taha, kanna mõni tilk nõudepesuvahendit otse lapile. Pärast kasuta puhast vett, et seinale vahendit ei jääks.

15. Raamaturiiul. Pühi tolm ja siis sorteeri raamatud suuruse ja teemade järgi. Anna ära või paranda raamatud, mille kaaned on katkised, et ilme korralikum jääks. Kui tahad veidi vaheldust üksluisele raamaturiiulile, siis paiguta raamatud nii, et osad raamatud on vertikaalselt ja osad horisontaalselt.

16. Põrandahari. Et saada lahti nendest tüütutest tolmurullidest, mis harja külge kinni klammerdunud, siis sopsuta harja soojas seebivees.

17. Pehme mööbel. Vii diivanipadjad välja ja klopi neid. Kui neil on plekke, siis loe, mida tootja nende pesemise kohta sildile kirjutanud on. Kasuta tolmuimejat, et puhastada diivanit.

18. Kontrolli suitsuandurit. Vaheta suitsuanduri patareid (seda peaks tegema kaks korda aastas) ja veendu, et andur poleks tolmune ja töötaks.

19. Uksematt ja uks. Ukse puhastamiseks tolmust piisab sellest, kui käid õrnalt niiske lapiga üle. Uksematile aga tee nii tugev puhastus, kui see välja kannatab – see on esimene asi, mis kaitseb sinu kodu sissetoodava mustuse eest. Raputa, klopi, pese.

20. Lambikuplid. Pühi tolm kuplilt ja pese seda üldpuhastusvahendi ning käsnaga.

Lisaks:
• Koristamine on palju lõbusam, kui taustaks mängib sinu lemmikmuusika. Pane käima rütmiline muusika, et see aitaks sul energiline olla.
• Ära korista korraga rohkem kui ühte ala. Mitme koha koristamine korraga paneb sind tundma ülekoormatuna ja sind heidutada.
• Ära end tööga üle koorma! Kui sa end väsinuna tunned, siis kaob ka sinu koristamise tahe.

 

Roostevabast terasest lauapeegel

Roostevabast terasest vastupidav taimer

Roostevabast terasest köögikaal

Mikrofiiber lapid – 5 tk komplektis

Värviline riiete hoiustamise kott

Avatar photo

Stella Salaka

Articles: 356