7 moeasja, mis su tervist kahjustavad

Asjad, mis võivad kahjustada tervist

Alles hiljuti ohverdasid paljud meist moe nimel mugavuse: kandsime kaheksa tundi päevas kontsakingi, surusime end kõvadesse jäikadesse teksadesse ja leidsime leevendust alles päeva lõpus, kui kiirustasime koju ning tõmbasime selga dressid. Siis juhtus pandeemia. Pusad ja tossud said põhiriietuseks. Ja nüüd, kui me jätkame tavapärast igapäevast rutiini, on üks asi, mis ei muutu, meie soov kanda mugavaid riideid.
Lõdvemad ja vabamad stiilid on ületanud kitsaid ning pitsitavaid stiile. Ja selline riietumisstiil pole mitte ainult mugavam, vaid ka tervislikum. Jah, sa lugesid õigesti: teatud asjad, mis olid olulised meie garderoobis enne pandeemiat, võivad põhjustada õigustatud terviseprobleeme.

  1. Kõrged kontsad. Mida kõrgem on konts, seda rohkem raskust asetub sinu jalgadele. See võib põhjustada valu, pahkluu vigastusi ja selgroo probleeme. Parimaks lahenduseks on muidugi see, et kannad kontsakingi võimalikult harva, kuid muidu vali madalamad kontsad, platvormidega kontsad või plokkkontsad, mis aitavad kaalu ühtlasemalt jaotada. Mugavuse jaoks vali sisetallad, mis hoiavad jalgu libisemast ja väldi terava ninaga kingi.
  2. Kitsad teksad. Kitsaid (skinny jeans) teksaseid peetakse üheks põhiliseks riideesemeks ja enamikel on neid kapis nii mõnigi paar. Kuigi need toovad esile kumerused ja lasevad uhkeldada toonuses jalgadega, võivad kitsad teksad kokku suruda närve ning põhjustada tuimust ja valu. Ka mehed ei tohiks alati kanda üliliibuvaid teksapükse, sest nii on oht kuseteede infektsioonide tekkeks, põie nõrkuseks ning munandite väänastumiseks. Õnneks on praegu moes laia säärega püksid, mis loovad õige tasakaalu mugavuse ja stiili vahel. Kui sulle need aga kohe üldse ei meeldi, siis vali vähemalt hästi venivast materjalist teksased.
  3. Baleriinad. Kas teadsid, et kõrged kontsad pole jalgade jaoks kõige halvemad kingad? Baleriinad ei paku piisavalt tuge ja nende pikaajaline kandmine võib põhjustada valu jalgadel ja kandadel. Ka võib hävineda taldade all olev rasvkude, mille tulemusena tekivad kaalused ja konnasilmad. Samuti võivad need pikemas perspektiivis põhjustada põlve-, puusa- ja seljaprobleeme. Kui kingi ostma suundud, siis veendu, et neil oleks mäluvahuga sisetallad või polsterdatud tallaosa.
  4. Plätud. Kahjuks pole inimeste suured lemmikud plätud tervisele kasulikud. Jah, plätud on mugavad, odavad ning kuuma suveilma jaoks ideaalsed, kuid need seavad vähese toe tõttu sind ohtu. Sinu jalgade ja maapinna vahel pole muud, kui õhuke kummitükk, mis tekitab ebaloomuliku koormuse sinu kandadele. Plätud mõjutavad ka sinu kehahoiakut, kuna pingutad varbaid, et plätud jalas püsiksid ning seetõttu võid kannatada kroonilise valu käes. Kanna plätusi vaid rannas või spa-s ning vali igapäevaseks kandmiseks sandaalid, mis katavad ja toetavad sinu jalgu paremini.
  5. Vormiv pesu. Vormiv pesu teeb kõhu lamedamaks ning silub ära kõik muhud ja rullid ning seetõttu näed igas riietuses parem välja. Kahjuks sead enda tervise ohtu, kui kannad vormivat pesu liiga tihti või liiga pikalt. Näiteks võib see tekitada õhupuudust ja peapööritust. Lisaks võid kogeda ka kõhuvalu ning refluksi. Väldi vormiva pesu pikaajalist kandmist ja ära kunagi neis maga.
  6. Stringid. Stringid on suurepärane viis vältimaks aluspesujooni, kuid need võivad põhjustada ka üsna ebameeldivaid terviseriske. Vähem õhku läbilaskvad materjalid nagu pits ja siid hoiavad rohkem niiskust kinni ning võivad seetõttu põhjustada infektsioone. Stringe ei tohiks kunagi kanda retuusidega trenni tehes. Rektaalsed bakterid võivad kanduda vagiinasse ja põhjustada kuseteede infektsioone ja isegi E-colit. Stringid on okeid, kui oled neid regulaarselt kandnud ning sul pole kunagi esinenud terviseprobleeme. Kui oled aga vastuvõtlik kuseteede või tupeinfektsioonidele, pea meeles, et su aluspesu valik võib riski suurendada. Vali puuvillasest materjalist stringid, kuna need on paremini hingavad.
  7. Suured kotid. Suur käekott on võrratu, kuna sinna saad mahutada kõikvõimaliku träni, kuid see võib olla ka süüdi sinu selja- ja õlavaludes ning võib põhjustada tõsisemaid lülisambaprobleeme. Raske koti kandmine ühel õlal põhjustab pikas perspektiivis asümmeetrilist kehahoiakut ja võib mõnel juhul tekitada ka artriiti. Kui sa kannatad tihti pingepeavalu all, siis võib see olla üks põhjusteks. Kui sul on vaja kaasas kanda paljusid asju, siis vali seljakott või vaheta käekotti kandes õlga. Võimalusel võta kodust lahkudes kaasa aga võimalikult vähe asju, et saaksid need mahutada väikesesse kotti.



Stella Salaka
Stella Salaka
Articles: 356